Devizne rezerve Centralne banke BiH na kraju travnja 2023. godine iznosile su 15,33 milijarde KM. zabilježen je rast od 0,8 posto u odnosu na prethodni mjesec te rast od 3,9 posto na godišnjoj razini.
Devizne rezerve porasle su za 122,1 milijun KM u odnosu na ožujak ove godine. U odnosu na travanj 2022. godine rezerve su veće za 625,7 milijuna KM.
U strukturi deviznih rezervi, na mjesečnoj razini su povećane investicije u vrijednosne papire, kao i depoziti kod nerezidentnih banaka. Ukupni krediti domaćim sektorima na kraju travnja 2023. godine iznosili su 22,39 milijardi KM i u odnosu na prethodni mjesec zabilježeno je povećanje od 175 milijuna KM, pokazuju podaci Centralne banke BiH.
Kreditni rast registriran je kod sektora stanovništva, kod nefinancijskih javnih poduzeća i kod vladinih institucija. Smanjenje kreditnog rasta je registrirano kod ostalih domaćih sektora.
Godišnja stopa rasta ukupnih kredita u travnju 2023. godine iznosila je 4,6 posto, nominalno 975,3 milijuna KM.
Godišnji rast kredita registriran je kod sektora stanovništva, privatnih poduzeća, nefinancijskih javnih poduzeća i kod ostalih domaćih sektora. Smanjenje kreditnog rasta na godišnjoj razini registrirano je kod vladinih institucija.
Fiksan devizni kurs
Guverner Centralne banke Bosne i Hercegovine Senad Softić ranije je rekao da je primarni cilj CBBiH fiksan devizni kurs prema euru, što doprinosi financijskoj stabilnosti.
"Jedini instrument monetarne politike na raspolaganju - obavezna rezerva - nije efikasan kada strukturni faktori, poput frikcija na tržištu rada, energetska tranzicija, ili niska razina raspoloživog dohotka stanovništva imaju značajan utjecaj na inflaciju i inflaciona očekivanja", rekao je Softić na regionalnom samitu guvernera, ministara financija i direktora poreskih uprava, koji se održava u Crnoj Gori.
Istaknuo je da CBBiH ostaje opredijeljena za usklađivanje politike naknada na sredstva na računima rezervi banaka s politikom referentnih stopa ECB-a u trendu, ali ne, nužno, i razinama.