Vrijednost inflacije zadržala je tendenciju pada, te nakon dugo vremena ima jednocifrenu vrijednost od nepunih sedam odsto na području Federacije BiH u aprilu. Iako statistički značajan pad, nakon martovskih 11 odsto, novu vrijednost godišnje inflacije možemo opravdati i visokom baznom inflacijom u aprilu 2022. godine.
Stručnjaci tvrde da smo daleko od ciljane inflacije od dva odsto, a do tada, oni koji imaju keš nastoje na sve načine sačuvati njegovu vrijednost. Bloomberg Adria je već ranije pisala o naglom porastu prodaje stanova (u Republici Srpskoj za čak 25 odsto u prvom kvartalu 2023. godine u odnosu na isti period lani). Da li je opravdano investiranje u nekretnine u ovom trenutku pitali smo profesora Faruka Hadžića.
"To često zavisi nekad i od samog trenutka kada kupujete. Dakle, na samom početku perioda inflacije, kad je došlo do rasta cijena, ako je neko tada iskoristio taj prvi trenutak, mogao je možda vrlo povoljno, iz današnje perspektive, kupiti nekretninu, možda i zadužiti se po vrlo povoljnim uslovima finansiranja. Danas je ta nekretnina možda dobila i dvostruku vrijednost. Međutim, ako sada hoćete da kupite nekretninu da riješite stambeno pitanje, to je već vrlo složena investicija, jer možda možete naći puno povoljniji način da zaštitite štednju", rekao je Hadžić gostujući u emisiji Start.
Međutim, afiniteti prema ovakvom načinu investiranja govore o finansijskoj pismenosti naših sugrađana. Da li to znači da oni ne poznaju druge načine investiranja? Profesor Hadžić tvrdi da je to dijelom i problem našeg obrazovnog sistema.
"Mogu vam reći da smo mi iznenađeni koliko naši građani u Bosni i Hercegovini ne znaju osnovne ekonomske stvari koje bi ih se trebale, naravno, ticati - koju platu zarađuju i koliko ih država oporezuje. Kako mogu ulagati svoj novac? To su teme koje bi često trebalo da budu zastupljene u javnom prostoru" izjavio je.
Naš sagovornik trenutno prednost daje investicijskim fondovima i kaže da je i sam odlučio da štedi u jednom.
"Novac možete ulagati kada god želite i u roku 24 sata možete povući svoj novac. Ako ste prije pet godina uložili deset hiljada evra, danas biste otprilike imali, nakon pet godina, negdje oko 15 hiljada evra, a ta vaša početna investicija bi imala novu vrijednost", kazao je on.
Ipak, nijedno ulaganje nije do kraja sigurno i onaj koji ulaže mora biti spreman na svojevrstan rizik, dodao je.
"To je sada zadatak dijelom i nas ekonomista i obrazovnih institucija, da povećavamo nivo ekonomske i finansijske pismenosti, jer na taj način će naši građani vidjeti da novac koji je nekada teško zarađen ne mora biti odmah potrošen", zaključio je on.
Cijeli intervju pogledajte na linku u prilogu.