Inflacija u Federaciji Bosne i Hercegovine u aprilu bilježi blagi mjesečni i značajan godišnji pad. Ovo je prvi ovogodišnji mjesečni pad, a godišnja inflacija je konačno jednocifrena.
Tako su potrošačke cijene u aprilu u prosjeku pale za 0,1 posto u odnosu na prethodni mjesec, podaci su Federalnog zavoda za statistiku. U aprilu su najviše poskupjela ostala dobra i usluge te namještaj i kućanski aparati, a porasle su i cijene odjeće i obuće, hrane i bezalkoholnih pića, restorana i hotela, alkoholnih pića i duhana te cijene u zdravstvu. S druge strane, najviše su pale cijene prijevoza i stanovanja kao posljedica pada cijena nafte i drugih energenata.
Godišnja inflacija je s 10,2 posto u martu, u aprilu usporila na 6,9 posto. Na godišnjem nivou najviše su porasle cijene hrane i namještaja i kućanskih aparata, dok je najveći pad cijena zabilježen kod odjeće i obuće te prijevoza.
Admir Čavalić, ekonomski analitičar, za Bloomberg Adria TV kazao je da se cijene neće smanjiti u skorijem periodu te da ga posebno zabrinjava što ova restriktivna politika usporava privrede, ali istovremeno stvara pritisak na druge sektore koje su dugi niz godina držale niske cijene kao što je IT sektor.
''Moguće da će politika visokih kamata dovesti do značajnijeg rasta cijena u drugim sektorima, što kreira međuzavisnost za sve ostale. Najbolja politika je da se smanje nameti kako za privredu tako i za stanovništvo'', istaknuo je Čavalić.
Dodao je da bi u ovom trenutku bilo dobro da se ukinu bespotrebne birokratsko-administrativne barijere, takse, parafiskalni nameti, ''dakle sve ono što se uzima iz novčanika građana na koje inflacija već stvara pritisak i ono što je bitno jeste zaštititi socijalno ugrožene stanovnike''.
BiH i dalje bilježi visok rast cijena hrane iako su one na globalnom nivou pale. Jedan od primjera je i poskupljenje pekarskih proizvoda unatoč padu cijena brašna.
Muharem Agić, tehnolog iz kompanije Mlin Majić, za Bloomberg Adriju je kazao da kada je riječ o cijeni brašna, tu glavnu ulogu ima svjetsko tržište.
''Sada pada cijena žitarica, jer ima dosta sirovina u skladišnim prostorima od prošle godine i pokušavaju se isprazniti ti skladišni prostori za nove žitarice koje će uskoro stići'', kazao je Agić.
Pojašnjava da je cijena brašna dosta pala te da pekari kao razlog rasta cijena navode da su poskupjeli energenti i ostale sirovine i da je to razlog rasta cijena.
''Mlinari polako spuštaju cijenu brašna. Do sada su bila dva pojeftinjenja i možda bude još jedno za mjesec dana'', dodao je.
Igor Gavran, ekonomski stručnjak, ranije je za Bloomberg Adriju kazao da je prenošenje svih dodatnih troškova na kupce dugoročno štetno i za prodavca, jer su takve cijene neodržive.
''Neophodno je dugoročno pomoći poljoprivredi i proizvodnji hrane, jer jedino onda kada većinu svojih potreba budemo pokrivali iz vlastitih izvora možemo biti u znatnoj mjeri imuni na utjecaj vanjskih faktora i uvezene inflacije'', dodao je.
Naredne sedmice očekujemo podatke o inflaciji u Republici Srpskoj i na nivou BiH.
Kada je riječ o BiH, prema projekcijama Međunarodnog monetarnog fonda inflacija će pasti na šest posto sa 14 posto, koliko je iznosila prošle godine. Andrew Jewell, rezidentni predstavnik MMF-a u BiH, kazao je kako će ovaj pad inflacije biti u skladu s padom cijena hrane i goriva na međunarodnom tržištu.
"Međutim, što se tiče bazne inflacije, ona će, ipak, bilježiti sporiji pad", kazao je Jewell.