Tijekom 2022. godine, pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 62,8 posto, konkretno vanjskotrgovinski robni deficit iznosio je 10 milijardi i 662 milijuna KM, navedeno je u izvještaju Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine.
Izvoz robe iz BiH tijekom prošle godine iznosio je 17 milijardi i 974 milijuna KM, što je za 25,9 posto više nego u istom razdoblju 2021. godine. Prema podacima, uvoz je lani iznosio 28 milijardi i 636 milijuna KM, što je za 32,6 posto više nego godinu ranije.
Izvoz u zemlje CEFTA-e iznosio je tri milijarde i 304 milijuna KM, što je za 37,3 posto više nego u istom razdoblju 2021. godine, dok je uvoz iznosio tri milijarde i 517 milijuna KM, što je rast za 27,3 posto u odnosu na 2021. Pokrivenost uvoza izvozom u ovo područje iznosi 93,9 posto.
Izvoz u zemlje EU je iznosio 13 milijardi i 226 milijuna KM, što je za 27,2 posto više nego u istom razdoblju 2021. godine, dok je uvoz iznosio 16 milijardi i 297 milijuna KM, što je za 28 posto više te je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 81,2 posto.
Kompanija koja je izvezla najviše robe iz BiH u prošloj godini je mostarski Aluminij Industries, a slijedi ga zenički ArcelorMittal, dok je najveći uvoznik sarajevska Holdina. Usljed rasta cijena nafte u protekloj godini, polovinu najvećih uvoznika čine kompanije koje se bave trgovinom naftom i naftnim derivatima.
Više na: Izvoznike predvodi Aluminij Industries, dok je Holdina najveći uvoznik
Poslovni savjetnik i ekonomski analitičar Zoran Pavlović rekao je ranije za Bloomberg Adriju da je skok cijena nafte na svjetskom tržištu učinio i da se poveća vrijednost uvoza, ali da u suštini nije bilo bitne promjene u strukturi uvoza i izvoza.
"Činjenica je da su najveći uvoznici oni koji su i izvoznici, koji moraju uvoziti sirovinu koju prerade pa izvoze, mi moramo sve da uvezemo, suštinsko pitanje je zašto ne podržavamo domaću proizvodnju. Domaća proizvodnja povlači za sobom čitav niz učesnika koji obavljaju određene poslove i ostvare zaradu, a kada uvezemo robu, platimo PDV i tu je kraj, eventualno ima određena marža od prodaje", rekao je Pavlović.
Prema analizi Vanjskotrgovinske komore BiH (VTK), uvoz aluminija u sirovim oblicima u prvom tromjesečju 2022. godine iznosio je 666,95 milijuna KM. Najveći doprinos porastu uvoza u BiH čini aluminij u sirovim oblicima iz Indije, odakle je uvezeno ovog proizvoda u vrijednosti 464 milijuna KM. Prema podacima korištenim u analizi VTK, primjetan je 100 puta veći uvoz aluminija u sirovom obliku iz Indije nego lani.
Više na: BiH iz Indije uvezla 100 puta više aluminija nego godinu prije