U listopadu 2022. godine zabilježen je porast razine cijena. Godišnja inflacija u listopadu ove godine je 17,4 posto.
Najviše je poskupjela hrana (25,9 posto), potom prijevoz (25,8 posto) te troškovi stanovanja i režije (22,9 posto).
Prosječan rast cijena zabilježen je po odjelima - alkoholna pića i duhan za 2,7 posto, namještaj, kućanski aparati i redovno održavanje kuće za 11,4 posto, zdravstvo za 2 posto, komunikacije 1,4 posto, rekreacija i kultura za 11,3 posto, obrazovanje za 2,3 posto, restorani i hoteli za 11,6 posto i ostala dobra i usluge za 7,8 posto.
Prosječan pad cijena zabilježen je u odjelu odjeće i obuće za 6,7 posto.
Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za osobnu potrošnju u Bosni i Hercegovini, mjerene u listopadu 2022, u odnosu na prethodni mjesec u prosjeku su porasle za 2,1 posto.
Više cijene su na gotovo svim odjelima. Ističe se rast troškova stanovanja i režija od 8,3 posto i prijevoza za 1,5 posto.
Podaci za Federaciju BiH
Zbog poskupljenja energenata, sirovina i proizvodnih usluga, kao i prekinutih opskrbnih lanaca, inflacija u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) nastavila je rasti. Skok cijena na mjesečnoj razini iznosi 2,5 posto, dok je godišnja razina inflacije u listopadu dosegnula 19,1 posto, pokazuju najnoviji podaci Federalnog zavoda za statistiku.
Godišnji rast cijena najveći je u području stanovanja i energenata.
Promatrajući godišnji rast, cijene su najviše porasle u odjelu stanovanja, vode, struje, plina i ostalih energenata (33,4 posto).
Značajan rast od 25,8 posto zabilježen je kod hrane i bezalkoholnih pića, dok je prijevoz poskupio 25 posto. Troškovi za restorane i hotele te za namještaj, kućanske aparate i redovno održavanje porasli su oko 11 posto na godišnjoj razini.
Podaci za Republiku Srpsku
Cijene proizvoda i usluga za osobnu potrošnju u Republici Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u listopadu 2022. godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine bile su više za 15,5 posto. Iako je inflacija ove godine rasla brže od plaća, podaci iz listopada pokazuju da su prosječne neto plaće sustigle rast potrošačkih cijena.
Najveći rast cijena na godišnjoj razini u listopadu ove godine zabilježen je u odjelu hrane i bezalkoholnih pića (26,2 posto), a razlog tome su više cijene ulja i masti od 39,4 posto te mlijeka i mliječnih proizvoda od 38,8 posto. Poslije hrane najskuplji je bio prijevoz (25,8 posto) zbog poskupljenja zračnog prijevoza putnika od 82,1 posto te poskupljenja goriva i maziva za osobna vozila od 36,1 posto.
- uz pomoć Svjetlane Šurlan