Prosječna mjesečna neto plata radnika u Bosni i Hercegovini (BiH) u septembru 2022. godine iznosila je 1.154 KM i na godišnjem nivou je nominalno veća za 14,7 odsto, ali je realno manja zbog godišnje inflacije, koja je u istom mjesecu iznosila 17,3 odsto.
U devetom mjesecu ove godine najviše su rasle plate u administrativnim i pomoćnim uslužnim djelatnostima i iznosile su 974 KM neto, što je rast od 28,1 odsto u odnosu na septembar prošle godine.
Nakon ove djelatnosti rast neto plata najveći je (19,5 odsto) u sektoru pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane. Međutim, taj sektor je i dalje najmanje plaćen i neto plata radnika u prosjeku iznosi 746 KM neto.
Za više od 15 odsto na godišnjem nivou rasle su plate u sektorima poljoprivrede i šumarstva, prerađivačkoj industriji, građevinarstvu, trgovini, prevozu i skladištenju, poslovanju nekretninama, stručnim i naučnim djelatnostima, obrazovanju, umjetnosti, rekreaciji i zabavi.
Realno, plate su manje usljed rasta inflacije, koja je u BiH u septembru iznosila 17,3 odsto.
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, najveće plate u septembru ove godine isplaćene su u finansijskoj i djelatnosti osiguranja i iznosile su 1.684 KM neto.
Slijede ih plate u sektoru informacija i komunikacija (1.650 KM) te u proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji (1.639 KM).
Najmanje neto plate isplaćene su, kao što je već navedeno, u djelatnostima pružanja smještaja, pripreme i usluživanja hrane (746 KM) te u građevinarstvu (841 KM).
Podsjećamo, analitički tim Bloomberg Adrije u analizi iz avgusta naveo je da prognoze na polju tržišta rada u Adria regionu nisu optimistične. Plate u zemljama regije bilježe realan pad (iako nominalne vrijednosti rastu), a tempo zapošljavanja počinje da usporava. Očekuje se da će slabija privredna aktivnost u predstojećem vremenu dovesti do nižih zarada i pada broja zaposlenih.
Fundamentalni parametri za tržište rada u budućnosti su negativni, imajući u vidu opšte slabljenje privredne aktivnosti - kako lokalno, tako i u inostranstvu - što će dovesti do rezanja plata i pada broja zaposlenih.
"Ipak, budući da predviđamo da će značajnije slabljenje privredne aktivnosti nastupiti tek u posljednjem kvartalu 2022. i da postoji standardno kašnjenje slabljenja radne snage u odnosu na pad privredne aktivnosti od najmanje dva kvartala, očekujemo povećanje stope nezaposlenosti tek 2023. godine", poručuje analitički tim našeg medija.