Srce je sezone, na Stradunu se jedva pronađe slobodno mjesto. McKinsey upozorava da je Dubrovnik najugroženije odredište uslijed prekomjernog turizma. Nema druge nego provjeriti te navode. Značilo je to odlazak iz mirnog Lapada, mog ljetnog ureda, do Starog grada. Već sam se psihički pripremila na prometne gužve, no na moje iznenađenje nije ih bilo. Javnim gradskim prijevozom brzo sam stigla do Pila i laganom šetnjom preko najljepše ulice na svijetu stigla do ureda gradonačelnika Mata Frankovića.
Nema boljeg sugovornika u Gradu od Frankovića za pretresti studije, turizam, promet i ostale teme i dileme.
Kako teče sezona u Dubrovniku, koji su rezultati? Ove godine je 16. srpnja dosegnuto dvomilijunto turističko noćenje, čak 11 dana ranije nego lani.
Uistinu možemo reći da smo zadovoljni s turističkom sezonom, posebno s ritmom kako se odvija. Naime, godinama je Dubrovnik mučio problem brojke istovremenih posjetitelja, ne samo u povijesnoj jezgri, nego i na cijelom području grada, jer ona je bila koncentrirana na samo par mjeseci u godini i to je stvaralo uistinu enormne gužve. Tu prije svega mislim na povijesnu jezgru i na takav način nije doprinosilo značajno ekonomiji koliko je moglo. Sada smo napravili potpuno drugu priču disperzije. Dakle proširila se turistička sezona i istina, dosegnuli smo dvomilijunto noćenje, ali ga treba gledati u kontekstu razdoblja u kojem se dogodilo i razdoblja u kojem je rast bio značajan, a to je predsezona. Postigli smo značajan rast u predsezoni i održali stabilne brojke u glavnoj sezoni, dakle između jedan i tri posto povećanja u glavnoj sezoni, i sad već gledamo, naravno, na podsezonu u kojoj također očekujemo dvoznamenkasti rast i tako zapravo želimo razvijati dubrovački turizam na postavkama održivosti, predsezona i podsezona, a špica sezone na jednakim brojkama, kao što je to bilo posljednjih par godina.
Proučio sam McKinseyjevu studiju jako dobro. Oni su održivost išli mjeriti po pitanju brojke stanovnika na broj posjetitelja. To je vrlo teško aplicirati na Dubrovnik. Dakle, ako gledamo Dubrovnik kroz povijest, uvijek je brojka stanovnika bila manja, drastično, značajno manja u odnosu na brojku posjetitelja. Dubrovnik ima svoje blagodati i ima se gdje i kako širiti. Ima Konavle, ima Pelješac, ima Mljet, ima Elafitske otoke. Dubrovnik ima tu blagodat za goste koji istovremeno mogu biti u Dubrovniku i posjetiti sve okolo, a da ne govorim o prednosti Dubrovnika poput posjeta dvjema susjednim zemljama s iznimnim atrakcijama, poput Mostara ili Kotora. Sve je to dio te velike turističke ponude Dubrovnika, tako da mjeriti održivost Grada po brojci stanovnika po meni i nije do kraja ispravan model.
Savjet za strane investitore ima za cilj poboljšanje poslovnog ambijenta i unapređenje saradnje institucija u privlačenju i realizaciji stranih ulaganja.
Kamatne stope smanjene su treći put zaredom, ali su zvaničnici Feda rekli da će usporiti sa smanjenjem tokom 2025. godine, signalizirajući da bi to moglo da se dogodi samo dva puta tokom naredne godine.
Kompanije svoje poslovanje danas usmjeravaju na održiva poslovanja, jačanje digitalizacije i razvoj novih tehnologija, ali paze i na optimizaciju troškova.
Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u FBiH doživjet će izmjene, zbog propusta koji idu u korist samo duhanskoj industriji.
Sve manje ljudi radi u industriji, ali ona je još uvijek ključna za ekonomski razvoj. Visoka dodana vrijednost je važna za produktivnost i plaće. Slovenija ostvaruje najveću dodanu vrijednost u prerađivačkoj industriji po radniku u Adria regiji, a nakon nje Hrvatska.
Savjet za strane investitore ima za cilj poboljšanje poslovnog ambijenta i unapređenje saradnje institucija u privlačenju i realizaciji stranih ulaganja.