U svom novom kvartalnom izvješću o makroekonomskim kretanjima, ekonomisti UniCredita iznose optimističnije prognoze gospodarskog rasta u regiji. Oni očekuju gospodarski rast zemalja Srednje i Istočne Europe od oko 2,6 posto u 2024. i tri posto u 2025., uz nešto brži rast zemalja Zapadnog Balkana.
Dan Bucsa, glavni ekonomist Grupe UniCredit za SIE, ističe kako će komponenta osobne potrošnje predvoditi rast, potpomognuta bržim rastom realnih plaća, rastućim zaduživanjem i državnim transferima.
"Hrvatsko gospodarstvo pod utjecajem je istih pokretača rasta koji omogućuju da hrvatski BDP potencijalno poraste i više od očekivanih 2,5 posto u 2024., dok se u 2025. očekuje ubrzanje rasta, prema prognoziranih 3,5 posto, jer bi sve komponente BDP-a trebale djelovati u istom smjeru", dodaje Hrvoje Dolenec, glavni ekonomist Zagrebačke banke.
Ekonomisti UniCredita također ističu kako će javne investicije biti drugi najvažniji pokretač rasta, dok će neto izvoz ove godine usporiti dinamiku BDP-a. Ekonomisti očekuju proračunske deficite manje od tri posto BDP-a za 2024. i 2025. u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Češkoj i Srbiji te deficite veće od pet posto u Mađarskoj, Slovačkoj, Poljskoj i Rumunjskoj (zemljama pod rizikom prekomjernog deficita), kao i u Turskoj.
Prema izvješću, očekuje se da proeuropske stranke osvoje više od dvije trećine mjesta zemalja SIE u Europskom parlamentu, nakon čega će tražiti važnija mjesta u europskim institucijama i NATO-u. Zamah proširenja u EU se ubrzava, a zemlje Zapadnog Balkana profitirat će u slučaju provođenja reformi. Proces pristupanja EU bi za ovu skupinu zemalja također mogao poslužiti kao nagovještaj povećanja rejtinga.
"Stabilni tokovi kapitala pokrit će deficite u tekućim računima bilance plaćanja s inozemstvom u svim zemljama Srednje i Istočne Europe, osim Bosne i Hercegovine, Rumunjske i Turske, gdje će dodatna sredstva stići od međunarodnih financijskih institucija, vanjskog zaduživanja države te privatnog zaduživanja u inozemstvu", stoji u izvještaju.
Rastemo bolje od prognoza
Na istom su tragu i Bloomberg Adrijini analitičari koji u svojoj analizi ističu kako će hrvatski BDP ove godine porasti za 2,8 posto, a rast će potaknuti dobrim investicijskim profilom i oporavkom vanjske trgovine.
Mjesečni podaci pokazuju da je izvoz u siječnju porastao nakon devet mjeseci pada, što bi moglo značiti da Hrvatska ulazi u oporavak po ovom pokazatelju. Uvoz se također poboljšava, iako je i dalje u padu.
Investicije će rasti zahvaljujući fondovima Europske unije i rastu građevinskog sektora. Iako će biti teško nadmašiti prethodnu turističku sezonu (po broju turista), sporija inflacija mogla bi učiniti turiste spremnijima na potrošnju.
"Za 2025. očekujemo rast od 2,3 posto, a rast će uglavnom biti posljedica nešto veće vanjske potražnje i investicija, dok će domaća potrošnja rasti nešto sporije zbog visoke osnovice i sporijeg rasta plaća", zaključuju BBA analitičari.