Građani Crne Gore i turisti koji su planirali da ovog ljeta posjete njenu obalu, a koji možda imaju ideju da usput istraže i italijansku obalu ili da posjete Italiju iz bilo kojeg drugog razloga, najbolje je da ne računaju na trajektnu liniju Bar-Bari. Ta linija ni ovog ljeta, kao ni prošlog, neće saobraćati.
To su za Bloomberg Adriju potvrdili iz crnogorskog Ministarstva saobraćaja i pomorstva. Glavni razlog je, kako kažu, to što državno preduzeće "Barska Plovidba" nema 15 miliona evra za kupovinu polovnog trajekta koji bi odgovarao ovoj liniji.
Kako su istakli, male su šanse da će biti unajmljen brod za tu liniju tokom ljeta 2024. i to iz dva razloga. Prvo, iznajmljivanje broda nije komercijalno isplativo s obzirom na trenutnu potražnju za prevozom na liniji Bar-Bari. Drugo, brodovlasnici iz regiona nemaju interes da dovedu svoj brod na ovu liniju, zato što su njihovi brodovi tokom sezone već angažovani na drugim, komercijalno isplativijim linijama.
"Barska Plovidba, u ovom momentu, nema sopstvenih sredstava za nabavku putničkog broda za liniju Bar-Bari, te samim tim ni mogućnosti za obezbjeđenje sopstvenog plovila za liniju Bar-Bari, za sezonu 2024. Cijena polovnog broda, koji bi svojim tehničkim karakteristikama odgovarao potrebama linije Bar-Bari, a koji bi takođe ispunjavao sve neophodne međunarodne propise po pitanju sigurnosti plovidbe, na tržištu košta, po procjeni ovog brodarskog društva, oko 15 miliona evra", rekli su iz Ministarstva saobraćaja i pomorstva.
Dodali su i da "Barska Plovidba" ima kontakte s više pomorskih kompanija i agencija iz regiona, tačnije iz Hrvatske, Italije i Albanije, u vezi s mogućnošću uspostavljanja saradnje na prevozu putnika i vozila između Crne Gore i Italije.
Međutim, ti pregovori su i dalje bez rezultata.
"Nažalost, kao što smo već rekli, do sada nijedna od tih kompanija nije našla komercijalni interes da dovede svoj brod na liniju Bar-Bari. 'Barska Plovidba' će i dalje nastaviti aktivnosti na iznalaženju rješenja za liniju Bar-Bari kako za 2024. godinu tako i za budući period", izjavili su iz Ministarstva.
Više nade polaže se na liniju Bar-Ankona
Međutim, postoji mogućnost da crnogorska i italijanska obala, nakon prošlogodišnjeg zastoja, ponovo budu povezane, ali linijom Bar-Ankona. To će se možda ostvariti već ove ljetne sezone.
Naime, ove nedjelje sastali su se premijer Crne Gore Milojko Spajić i prvi čovjek kompanije Adria Ferries Alberto Rossi, a iz kabineta premijera je nakon sastanka saopšteno da će Vlada Crne Gore obnoviti pomorsku liniju s Italijom. U saopštenju je navedeno i da bi trajekt na relaciji Bar – Ankona mogao ponovo da saobraća već tokom 2024.
Konstatovano je da bi otvaranje ove linije moglo pozitivno da utiče na turizam u obje zemlje, a posebno interesovanje za dolazak u Crnu Goru postoji kod građana sa sjevera Italije.
"Zbog toga je Ankona odlična polazna tačka za obnavljanje pomorskog saobraćaja, jer često građani sa sjevera Italije moraju da gube mnogo vremena kako bi došli do Barija, a brži trajekt iz Ankone može da stigne do Crne Gore za 10 sati", istakao je Rossi.
Prve analize pokazale su da bi tokom ljetne sezone linija funkcionisala bez problema, a da je neophodno dodatno raditi na promociji za saobraćaj tokom zimskog perioda.
Kako je došlo do gušenja linije Bar-Bari, stare skoro 60 godina
Linija Bar-Bari decenijama je povezivala Crnu Goru i Italiju, igrala važnu ulogu u ekonomskom i turističkom razvoju Bara i ostatka države, obustavljena je prošlog ljeta, prvi put poslije skoro 60 godina. Ne računajući period tokom devedesetih godina, kada je Zapad 1992. godine uveo sankcije tadašnjoj Saveznoj Republici Jugoslaviji, zbog čega je linija bila prinudno obustavljena. Međutim, iako su sankcije zvanično ukinute 1996. godine, čuveni trajekt "Sveti Stefan" dobio je dozvolu za plovidbu već 1994. godine.
Od sredine šezdesetih godina prošlog vijeka jugoslavenski trajekt "Sveti Stefan", napravljen u danskom brodogradilištu, povezivao je crnogorsku i italijansku obalu. Na prvo putovanje krenuo je 18. juna 1965. godine. Nakon 32 godine gotovo uzastopne plovidbe, tačnije 15. januara 1997, otplovio je na posljednje putovanje, jer je proglašen starim. Dvije godine kasnije isječen je na komade, a njegovi dijelovi su zatim otopljeni u nikšićkoj Željezari. Procjenjuje se da je za više od 30 godina rada prevezao više od milion putnika i 120.000 vozila.
Godine 2000. zamijenio ga je "Sveti Stefan II", koji je u tom trenutku bio star oko 25 godina. Spajao je obale dviju zemalja, vozio je i do Barija i do Ankone, sve do kraja 2016, kada je i njega pregazilo vrijeme (tad je napunio nešto više od 40 godina) i nije bio bezbijedan za plovidbu.
Naime, krajem te godine klasifikaciono društvo Bureau Veritas ukinulo je dozvolu za plovidbu ovom trajektu jer nije ispunjavao standarde. To je značilo da "Barska plovidba" ostaje bez posljednjeg putničkog broda, ali i bez dvije važne linije sa Zapadnom Evropom, Bar-Bari i Bar-Ankona. Trajekt je, zatim, prodat turskoj kompaniji za milion dolara, a onda je i on, kao i prvi "Sveti Stefan", isječen i otopljen.
U periodu od 2017. zaključno s 2022. crnogorska vlada uspjela je da sklopi dogovor s hrvatskom kompanijom "Jadrolinija" da održava liniju Bar-Bari, koja je za ovaj posao angažovala trajekt "Dubrovnik". Linija je radila samo tokom ljetne sezone, tako da je 2016. zapravo bila posljednja godina kada je linija Bar-Bari radila tokom čitave godine.
Prošle godine linija Bar-Bari prvi put poslije gotovo 60 godina nije bila povezana. Čak ni tokom ljeta. Hrvatski trajekt "Dubrovnik" prodat je Grcima. Crna Gora je i pred ljetnu sezonu 2023, kao i sada pred ovu, pregovarala s regionalnim pomorskim kompanijama o uspostavljanju linije Bar-Bari, ali kompanije nisu pokazale interes da održe ovu liniju.
Barska Plovidba zbog dugova u nemogućnosti da kupi trajekt
Da je kupovina pa i polovnog trajekta za državno preduzeće "Barska plovidba" teška, ukazao je krajem prošle godine ministar saobraćaja i pomorstva Crne Gore Filip Radulović prilikom obilaska opštine Bar.
"Svima nam je želja da ova međunarodna pomorska linija ponovo zaživi, ali treba biti iskren i reći da je prije toga potrebno stvoriti uslove da bi se obnovila ova linija. Poznato je da je brodarsko društvo Barska plovidba u obavezi da otplaćuje kredit prema Exim banci, kao i da vrati određeni iznos u državni budžet po osnovu dodijeljene državne pomoći. To u znatnoj mjeri otežava akumuliranje sredstava za kupovinu broda koji bi bio adekvatno rješenje za povezivanje Bara i Barija", rekao je tada Radulović.
Do Italije, trenutno, trajektom preko Drača i Dubrovnika
Građani Crne Gore i turisti koji žele da putuju u Italiju, a da to nije avionom, mogu to učiniti trajektima koji povezuju Drač-Bari i Dubrovnik-Bari. Drač je povezan i s Ankonom.
Na primjer, od Budve do Dubrovnika potrebno je oko dva i po sata vožnje autom, a od Budve do Drača oko tri i po sata vožnje.
"Jadrolinija" na relaciji Dubrovnik-Bari-Dubrovnik voziće ovog ljeta čak dva puta dnevno tri dana u nedjelji, dok će u špicu sezone ići i do četiri i pet puta nedjeljno, što je novina u odnosu na ranije godine. Iz Drača do Italije voze čak tri pomorske kompanije Adria Ferries, Grandi Navi Veloci i Ventouris Ferries tokom čitave godine.