Modernizacija pruge od Beograda do Niša počeće sljedeće godine, a kada 2028. godine bude završena, od glavnog grada do juga Srbije trebalo bi da se putuje sat i po i još dva sata do Skoplja, brzinom od 120 do 160 kilometara na čas. Planirano je da u doglednoj budućnosti brza pruga bude povezana sa Atinom. Kada će sve to biti i da li će ostati samo spisak lijepih želja, ostaje da se vidi, ali početak radova kroz Srbiju, za koje je obezbijeđen novac, umjesto krajem ove, počeće sljedeće godine.
Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u Vladi Srbije, izjavio je na Kopaonik biznis forumu da je objavljen poziv zainteresovanim stranama za nadzor nad gradnjom brze pruge Beograd - Niš, čime je otpočela tenderska procedura za izbor nadzora za izgradnju te pruge dužine 230 kilometara.
Kao što je poznato, Srbija je sa Evropskom komisijom potpisala ugovor o izgradnji pruge od Beograda do Niša. Vrijednost izgradnje tih 230 kilometara je 2,7 milijardi evra, od čega je grant EU 600 miliona evra. Početak radova najavljivan je krajem 2024. i početkom 2025. godine. U međuvremenu su počeli dogovori sa Vladom Sjeverne Makedonije za zajedničku kandidaturu za produžetak pruge od Niša do Preševa, pošto je prošlog ljeta uvedena jedinstvena naplata putarine na auto-putevima između dvije zemlje, što se pokazalo kao dobar potez.
Gradnja pruge Niš - Dimitrovgrad počinje 2025. godine
Vesić je kazao da će izgradnja te pruge početi 2025. godine. Prema njegovim riječima, radiće se tri dionice i u maju će biti raspisan pretkvalifikacioni tender za izvođače za drugu i treću dionicu, a za prvu dionicu najkasnije u novembru.
Izgradnja pruge od Beograda do Niša trajaće tri i po godine, jer za razliku od brze pruge prema Subotici, gdje je potpuno zatvoren saobraćaj, ovdje se saobraćaj neće zatvarati već će se raditi u prozorima, odnosno u uslovima periodičnih obustava saobraćaja. "Ne možemo da zatvorimo prugu prema Nišu, jer bi to zaustavilo kompletan željeznički saobraćaj cijele južne Evrope prema srednjoj Evropi", naveo je Vesić.
Naglasio je da će pruga biti gotova do kraja 2028. godine i da će se vozom od Beograda do Niša stizati za oko sto minuta.
"U međuvremenu, već radimo prugu Niš - Brestovac, 23 kilometara. Ostaje nam 135 kilometara do granice sa Sjevernom Makedonijom i 50 kilometara kroz tu državu kako bismo povezali Niš i Skoplje", rekao je Vesić.
On je rekao da se radi projekat pruge od Niša do granice sa Sjevernom Makedonijom, novac nije obezbijeđen, ali će biti kandidovana da se finansira iz plana rasta za Zapadni Balkan.
Produžetak pruge do Atine
Ministar je podsjetio da je, kada je premijer Grčke Kyriakos Mitsotakis nedavno bio u Beogradu, Grčka ušla u ovaj projekat brze pruge. Vesić je rekao da Grčka sada rekonstruiše prugu od Atine do Soluna, u koju ulažu između 300 i 400 miliona evra, ali su najavili da će raditi dio do Soluna do Idomenija, dužine 76 kilometara.
"To znači da ostaje samo da se završi dio od Skoplja do Idomenija, a pošto će Mađari do 2026. godine završiti svoj dio pruge od Budimpešte do srpsko-mađarske granice, to znači da ćemo imati 1.512 kilometara pruge između Budimpešte i Atine kroz Suboticu, Novi Sad, Beograd, Niš, Skoplje i Solun. To je kičma Zapadnog Balkana", rekao je Vesić.
Brza pruga do Turske
Najavio je da će u Istanbulu biti organizovan sastanak ministara transporta Turske, Bugarske, Mađarske i Srbije. Srbija radi sa Bugarskom na planu brze pruge između dvije zemlje. Turci takođe žele da grade prugu od Istanbula prema Bugarskoj.
"To Srbiju stavlja u dominantan položaj kada je u pitanju željeznički transport na Balkanu. Radićemo pored toga rekonstrukciju i 2.000 kilometra regionalnih pruga", rekao je Vesić.
Srbija je inače počela elektrifikaciju između Niša i Dimitrovgrada. Projekat vrijedan oko 270 miliona evra finansira se iz kredita Evropske investicione banke i budžeta, kao i iz donacije Investicionog okvira za Zapadni Balkan.
Do Mađarske brzim vozom od decembra
Kao što se zna rekonstruisano je 76 kilometara brze pruge između Beograda i Novog Sada, a u toku su radovi na izgradnji 108 kilometara brze pruge između Novog Sada i Subotice što će, kako Vesić najavljuje, biti završeno do kraja jula, te da će od 15. septembra početi testiranje koje bi trebalo da traje do tri mjeseca.
"Očekujemo da između 1. i 15. decembra krene prvi voz između Beograda i Subotice, a putovanje između ta dva grada brzim vozom, koji će se kretati 200 kilometara na sat, trajaće sat i 10 minuta", rekao je ministar. Vesić je kazao i da će brza pruga između Budimpešte i Atine potpuno promijeniti način života ljudi u Srbiji, Mađarskoj, Sjevernoj Makedoniji i Grčkoj jer će to biti izlaz ovog dijela Evrope prema srednjoj Evropi.
Od 1976. do 2012. godine u Srbiji nije izgrađen nijedan kilometar pruga
Naveo je podatak da u Srbiji od 1976. godine, kada je završena pruga Beograd - Bar, do 2012. godine nije izgrađen nijedan kilometar nove pruge, a da je od 2012. do danas izgrađeno 134,7 kilometara novih pruga.
Kako je dodao, od 1976. do 2012. godine rekonstruisan je 31 kilometar pruga, dok je od 2012. do 2023. rekonstruisano 754, 9 kilometara postojećih pruga.
Ministar je rekao i da se intenzivno radi na uvođenju zajedničkog taga za putovanje između Srbije i Grčke što bi, kako kaže, trebalo da bude u funkciji do juna. Podsjetio je da već funkcioniše integrisan tag sa Sjevernom Makedonijom, a da se o tome pregovara sa Crnom Gorom, Hrvatskom, Bosnom i Hercegovinom i Italijom.
Pet mjeseci prošlo od memoranduma sa Skopljem
Prošlo je pet mjeseci otkako su makedonske i srpske vlasti potpisale memorandum o izgradnji brze pruge od Skoplja do Niša.
"Do sada jeste formirana mješovita komisija, sastavljena od predstavnika ministarstava saobraćaja obje zemlje", rečeno je za Bloomberg Adriju u makedonskom ministarstvu saobraćaja. Posljednji sastanak ove komisije održan je prethodnog mjeseca, kada je bilo riječi o izradi akcionog plana za svaku stranu.
Dakle, tek će se raditi projektni zadatak, saobraćajne analize i ekološke analize, kao i najoptimalnija varijanta za koridor trase. Uostalom, sve ovo znači da projekat nije ni na papiru.
Potrebno obezbijediti oko 1,5 milijardi evra
Sjeverna Makedonija i Srbija će zajedno tražiti novac za izgradnju ove pruge iz fondova Evropske unije, jer je ovaj projekat u okviru Otvorenog Balkana. Prve procjene su da će za izgradnju pruge biti potrebno 1,5 milijardi evra.
Međutim, ako se uzme u obzir dosadašnja investicija u makedonsku željeznicu, zemlji će biti potrebne decenije da izgradi brzu prugu do Srbije. Najveći dio pruge izgrađen je prije više od sto godina, kada je uspostavljena veza između makedonske željeznice i centralne i zapadne željezničke mreže u Evropi.
"Željeznica se može pohvaliti samo novoizgrađenom prugom Bitolj - Kremenica, dužine 18 kilometara, koja je trajala osam godina, i rekonstrukcijom dionice Kumanovo - Beljakovce, dužine 30,8 kilometara. Oko 90 kilometara od postojeće pruge u planu je ili je u toku rekonstrukcija", rekli su u Ministarstvu saobraćaja Sjeverne Makedonije.
U Sjevernoj Makedoniji se broj prevezenih putnika u željezničkom saobraćaju iz godine u godinu drastično smanjuje. Ako je 2015. godine u zemlji vozom putovalo više od milion putnika godišnje, prošle godine je taj broj dostigao jedva 400.000 putnika.
(U pisanju teksta pomogla Andrea Čobanova.)