Međunarodna specijalizovana izložba EXPO 2027 biće održana u Beogradu, što će iziskivati ulaganja ne manja od nekoliko stotina miliona evra i vanredno angažovati brojne sektore koji će zbog toga zadovoljno trljati rukama.
Privreda Srbije bi od ovoga svakako mogla da ima koristi, a najveći dobitnici mogli bi da budu sektori poput građevinarstva, hotelijerstva, transporta, trgovine i organizacije događaja, rekao je za našu redakciju Aleksandar Radivojević, Ekonomista FREN-a, Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
"Što se tiče sektora vrlo je vjerovatno da će najveće koristi od izložbe EXPO u Srbiji imati građevinski sektor, ali samo u prvoj fazi odnosno fazi pripreme događaja. U fazi implementacije događaja i nakon samog događaja najveću korist bi trebalo da imaju sektor organizacije događaja i sektor usluga", naveo je Radivojević.
Potreban promišljen pristup
Sa druge strane, kao što je naša redakcija već pisala, teško je odrediti koliko će organizacija ovakvog događaja koštati i koje će koristi od same organizacije imati privreda i stanovništvo.
Radivojević je ocijenio da organizacija ovog događaja nije jeftina i da uspjeh nije zagarantovan.
"Koliki kratkoročni i dugoročni uspjeh će država uspjeti da obezbijedi zavisi prije svega od procesa planiranja i dugoročne vizije, pa bi u ovaj proces trebalo uključiti eksperte iz širokog spektra oblasti. U suprotnom postoji rizik i da umjesto veoma značajnog događaja za zemlju dobijemo samo veoma skupu međunarodnu sajamsku izložbu", rekao je ekonomista.
Dodaje da organizacija ovog događaja otvara i potencijal za dalji razvoj sektora građevinarstva, hotelijerstva, transporta i organizacije događaja i nakon završetka EXPO izložbe, ali upozorava da će to u velikoj mjeri zavisiti od strategije koju država izabere u pripremi izložbe, implementaciji izložbe i posebno strategiji za period nakon same izložbe.
"Osnovno pitanje oko organizacije svjetske izložbe EXPO u Dubaiju 2020. godine bilo je šta uraditi sa izložbenim prostorom nakon završetka manifestacije. Analiza ekonomskog doprinosa ove izložbe u Dubaiju ukazuje na pet puta veći potencijalni ekonomski doprinos u periodu nakon završetka izložbe od onog tokom same izložbe, i dva i po puta veći ekonomski doprinos od ostvarenog u periodu pripreme odnosno izgradnje izložbe", rekao je Radivojević.
Nova strategija razvoja turizma
Radivojević kao jedan od sektora koji bi mogao da ima indirektne koristi od organizacije EXPO 2027 navodi turizam, dodajući da je za ozbiljniji napredak na ovom polju potrebno izraditi novu strategiju koja će uzeti u obzir nove navike turista u eri nakon okončanja pandemije.
"Rezultat će u najvećoj mjeri zavisiti od mogućnosti organizatora da privuku što veći broj inostranih posjetilaca. U tom smislu je potrebno dopuniti ili izraditi potpuno novi marketing plan turizma Srbije, jer je važeći plan, čak i da je kvalitetno izrađen, ograničen do 2025. godine, dok veći problem predstavlja činjenica da je mahom baziran na stavovima turista prije pandemije kovida 19 koja je u velikoj mjeri promenila zahtijeve i želje turista", dodao je Radivojević.
Takođe je skrenuo pažnju da je, Dubai, prilikom organizacije, na sebe uzeo obavezu da minimum 20 odsto troškova organizacije izložbe dodijeli malim i srednjim preduzećima, kako bi se ovaj segment privrede dodatno razvio.
"Ovakav primjer svakako bi i Srbija trebalo da slijedi", zaključuje Radivojević.