Narodna banka Srbije (NBS) po deseti put uzastopno podigla je referentnu kamatnu stopu i to za 25 baznih poena. Kamatna stopa u odnosu na koju se formiraju ostale cijene zaduživanja nakon odluke iznosi 5,25 odsto, što je nivo posljednji put zabilježen u 2015. godini.
Kamatna stopa na depozitne olakšice i kamatna stopa na kreditne olakšice takođe su podignute za po četvrtinu procentnog poena, pa nakon promjene iznose redom 4,25 i 6,25 odsto, navodi se u saopštenju NBS.
"Donošenjem ovakve odluke, Narodna banka Srbije nastavlja da pooštrava monetarne uslove i utiče na ograničavanje sekundarnih efekata troškovnih pritisaka na rast cijena putem inflacionih očekivanja. Time doprinosi da se inflacija u Srbiji nađe na opadajućoj putanji i vrati u granice dozvoljenog odstupanja od cilja do kraja perioda projekcije", dodaju iz NBS.
Sljedeća sjednica Izvršnog odbora biće održana 9. februara, a prije toga će o monetarnoj politici odlučivati i Evropska centralna banka i Federalne rezerve Sjedinjenih Američkih Država.
"Prilikom donošenja odluke, Izvršni odbor je imao u vidu i da će se nastaviti zaoštravanje globalnih finansijskih uslova, usljed očekivanog daljnjeg pooštravanja monetarnih politika Evropske centralne banke i Sistema federalnih rezervi. Ipak, očekuje se da će nastavak zaoštravanja globalnih finansijskih uslova doprinijeti daljnjem popuštanju inflatornih pritisaka na koje će uticati i nastavak smanjenja cijena primarnih proizvoda, kao i da će daljnje zatezanje monetarne politike Evropske centralne banke uticati i na nižu eksternu tražnju, ali i na rast cijena evroindeksiranih kredita na domaćem tržištu", pojašnjavaju iz centralne monetarne institucije.
Očekivana promjena
Ovakvu promjenu najavili su i iz analitičkog tima Bloomberg Adrije. "S jedne strane, dodatno monetarno stezanje opravdava se činjenicom da je inflacija visoka i još uvijek nije ostvarila vrhunac. Međutim, usporavanje procesa monetarnog stezanja se brani upravo očekivanjem da će inflacija ostvariti vrhunac u tekućim mjesecima", naveli su analitičari.
"Takođe, smatramo da NBS računa na dio transmisije monetarnog stezanja koji treba da dođe od dosadašnjeg i budućeg stezanja Evropske centralne banke usljed visoke evroizacije lokalnog privrednog sistema. Slabljenje privredne aktivnosti je dodatni faktor koji će pomoći u borbi s visokom inflacijom. Svjetska tržišta kapitala su relativno stabilna u posljednje vrijeme, što takođe trenutno otklanja potrebu za značajnijim monetarnim stezanjem", zaključili su analitičari prije objavljivanja odluke NBS.
Slični su bili i rezultati Bloombergove ankete. Ekonomisti koje je Bloomberg anketirao između šestog i 10. januara predvidjeli su da će centralna monetarna institucija Srbije kamatnu stopu podići za 25 baznih poena. Takvo podizanje prognoziralo je devetoro od 15 ekonomista koje je anketirao Bloomberg. Podizanje od pola procentnog poena predviđalo je četvoro ekonomista, dok dva ispitanika nisu očekivala promjenu referentne kamatne stope.
Stopa inflacije stagnirala
Podaci o inflaciji, koji su objavljeni u isto vrijeme kada i odluka NBS, pokazali su da je ukupna stopa inflacije u Srbiji bila nepromijenjena prvi put od sredine 2021. godine. Kao i u novembru, cijene su u decembru rasle za 15,1 odsto na godišnjem nivou.
U odnosu na mjesečnu inflaciju od jedan odsto, zabilježenu u novembru, rast cijena je usporio i u decembru je na mjesečnom nivou iznosio 0,5 odsto, navodi se u izvještaju Republičkog zavoda za statistiku.