Ekonomija

Knez: Potrebna su veća ulaganja kapitala u proizvodnju u SME-u

Izvor: Jelisaveta Lazarević i Marko Perožić

16. novembar 2022, 13:45

EU kompanije ipak generiraju više vrijednosti po zaposleniku

Sada je financiranje skuplje, a očekuje se da će dodatno poskupjeti

Manje su razlike u ICT segmentu između Adria regije i EU

"Udio malih i srednjih poduzeća, odnosno SME sektor, unutar cijelog gospodarstva u Adria regiji je dosta snažniji u odnosu na čak prosjek Europske unije (EU)", objasnio je glavni analitičar Bloomberg Adrije Andrej Knez.

U pojašnjenju analize se navodi kako se SME kompanije smatraju okosnicom privrede i privrednog razvoja. Glavni analitičar kaže kako je razvoj takvog događaja u činjenici što su gospodarstva u regiji jako dobro iskoristila posljednjih deset godina prilagodbe. To je, prema njegovom mišljenju, bio period jeftinog financiranja, kapital je bio sve dostupniji, zbog čega su gospodarstva rasla snažno i zdravo. Nadalje navodi kako su gospodarstva jačala svoje pozicije u globalnim trgovinskim odnosima, gospodarstva su se integrirala u ekonomske blokove, što je sve doprinijelo razvoju snažnog SME sektora.  

Knez se u svojoj analizi osvrnuo i na uspješnost SME kompanija u usporedbi s EU. Kaže kako tu i nije idealna situacija, jer kompanije u EU ipak generiraju više vrijednosti po zaposleniku. Cijela Europa generira SME segment manje vrijednosti nego što to rade velike kompanije, prema njegovom mišljenju takve kompanije imaju puno veće procese u smislu marketinga, RND-a i dostupnosti kapitala.

"Ako se uspoređujemo s EU, treba to koncipirati tako da je npr. nekom menadžeru u SME njemačkoj kompaniji dostupnije financiranje RND zbog geografske blizine i povezanosti globalnih lanaca ponude. To bi bili glavni razlozi zbog čega se generira manje vrijednosti u Adria regiji nego u prosjeku EU", poručio je Knez.

Nadalje, analitički tim Bloomberg Adrije u svojoj analizi se fokusirao na tri sektora i to: ICT, prijevoz i prerađivačku industriju, jer su smatrali da ta tri segmenta postavljaju najbolji odnos koliko se kontribuira u cjelokupnoj gospodarskoj aktivnosti, zbog broja zaposlenih u tim sektorima. S druge strane, navode kako generiraju značajan doprinos u dodatnoj vrijednosti.

U segmentu prijevoza i skladištenja u našoj regiji imamo puno malih SME kompanija unutar cjelokupnog segmenta djelatnosti nego na razini prosjeka EU, gdje se puno veće kompanije bave tom djelatnošću. U usporedbi Adria regije i EU tu su, navode, manje razlike u ICT segmentu. Analiza pokazuje kako u prosjeku EU vidimo da SME segment u ICT industriji obuhvata prilično značajan udio.

Knez se osvrnuo i na financiranje. Naime, pristup financiranju je, navodi, ključan faktor, ne samo zbog toga što je sada financiranje skuplje, a predviđa da će još dodatno poskupjeti, nego i zbog činjenice što je kapital manje dostupan. Ukazao je i na faktor nepovjerenja kada se nalazimo u nestabilnom okruženju.

"Neće se jačati povjerenje prema nedokazanim principima ili tehnologijama, što je sukus principa rada u SME-u. Podrške vladinih i nevladinih organizacija trebaju u ovakvim trenucima biti snažnije, tu se misli na tzv. poduzetničke anđele, startup hubove" rekao je Knez.  

Zaključio je kako je najbitniji element da treba ulagati puno više kapitala baš u proizvodnju u SME-u. Prema analizi treba ciljati na povećanje produktivnosti i treba ciljati da se generira puno više vrijednosti po djelatniku u kompanijama u SME segmentu nego što to dosadašnje brojke ukazuju.