Nestlé je u kolovozu zatvorio proizvodnju čokoladnog mlijeka u prahu Nesquik u Južnoj Africi, navodeći pad potražnje kao razlog. Prije godinu dana Unilever je prekinuo proizvodnju proizvoda za čišćenje doma i proizvoda za čišćenje kože u Nigeriji kako bi "ostali profitabilni". Osim toga, farmaceutski divovi Bayer i GSK povjerili su distribuciju svojih proizvoda neovisnim poduzećima u Keniji i Nigeriji.
Privučeni brzim rastom, mladim stanovništvom i sve većim bogatstvom, legije vrhunskih multinacionalnih kompanija posljednjih desetljeća pohrlile su u Afriku. Međutim, poteškoće koje im poslovanje tamo donosi u zadnje vrijeme, uključujući valute koje gube vrijednost, pretjeranu birokraciju, nepouzdanu struju i zakrčene luke, umanjile su primamljivost regije.
"Jednostavno nije vrijedno truda", kaže Kuseni Dlamini, bivši predsjednik afričke podružnice Walmarta koji je trenutačno čelnik Američke gospodarske komore u Južnoj Africi. "Ovo bi trebalo služiti kao upozorenje afričkim vlastima. Ako nemate pogodno okruženje za rast i povećanje poslovanja, bit ćete ostavljeni po strani."
Povlačenje se prvenstveno uočava u trima zemljama koje multinacionalne kompanije obično biraju kao svoju početnu točku razvoja u regiji – Keniji i Južnoj Africi s relativno velikom srednjom klasom i Nigeriji s više od 200 milijuna stanovnika. Te tri zemlje zajedno čine 44 posto gospodarstva podsaharske Afrike i oko 30 posto njezina stanovništva.
Nespremnost multinacionalnih kompanija na proširenje ili barem održavanje postojećeg poslovanja frustrira afričke čelnike koji očajnički žele smanjiti nezaposlenost i svoju ovisnost o proizvodima kao gospodarskim pokretačima. Predsjednik Kenije William Ruto izjavio je kako bi proizvodnja mogla dovesti njegovu zemlju do statusa srednjeg dohotka do 2030., ali loša infrastruktura i sve veća regulacija narušili su konkurentnost i spriječili gospodarski rast.
Nestlé, koje je razmatrao širenje proizvodnje u Keniji, navodi da umjesto toga ograničava poslovanje u svom jedinom tamošnjem pogonu. Iako će nastaviti proizvoditi neke artikle kao što su rezanci Maggi, dijelovi pogona svedeni su na pakiranje uvezene hrane poput dječjih pahuljica Cerelac.
Masovna otpuštanja u Keniji
U siječnju je Neumann Gruppe, najveći svjetski trgovac kavom, objavio da će zatvoriti svoj kenijski mlin i podružnicu koja je nudila financijsku i marketinšku pomoć malim poljoprivrednicima te nastaviti samo s nabavom zrna kave za izvoz. Tvrtka navodi da će to dovesti do gubitka radnih mjesta, iako nisu objavili točan broj, a za tu odluku krive vladinu uredbu iz 2022. kojom se poduzećima zabranjuje stavljanje kave na tržište i mljevenje zrna, prisiljavajući ih da izaberu jednu ili drugu aktivnost.
Kenijsko udruženje proizvođača navodi da je prošlog rujna 53 posto članova radilo s četvrtinom kapaciteta ili manje, a 42 posto očekivalo je ukidanja radnih mjesta u roku od šest mjeseci.
Poduzeća u Keniji također se bore s većim porezima, posebice pristojbom na uvoz ključnih sirovina kao što su cement, metali i papir. Kenijsko udruženje proizvođača navodi da je prošlog rujna 53 posto članova radilo s četvrtinom kapaciteta ili manje, a 42 posto očekivalo je ukidanja radnih mjesta u roku od šest mjeseci. "Svi su brojevi negativni", kaže Anthony Mwangi, glavni izvršni direktor Kenijskog udruženja proizvođača, koje zastupa domaća i strana poduzeća. "Prostori koji su služili za proizvodnju sada su prazni. Postoje skladišta koja uvoze te iste proizvode."
Od 2016. veliki južnoafrički trgovci na malo kao što su Mr Price, Shoprite i Truworths zatvorili su se u Nigeriji, zemlji koju su dugo smatrali prioritetnom za međunarodni rast. Unilever je prošle godine prestao proizvoditi deterdžent u prahu Omo, tekući deterdžent Sunlight i sapun Lux u Nigeriji te umjesto toga uvozi proizvode. Lokalna Nestléova podružnica u ožujku je, nakon pada vrijednosti lokalne valute, objavila svoj prvi devetomjesečni gubitak u desetak godina.
Loša infrastruktura uništava Južnu Afriku
Nekoć cijenjena infrastruktura u Južnoj Africi, koja ima najrazvijenije gospodarstvo na kontinentu, sad se raspada. Nestašice struje gotovo su svakodnevne, a sve su češće i nestašice vode, pri čemu se 40 posto vode gubi zbog curenja u mrežama nekih gradova. Također, multinacionalne kompanije tvrde da bizantinski sustav izdavanja radnih dozvola otežava dovođenje stranih rukovoditelja.
Južnoafričko-njemačka gospodarska komora prošle je godine izjavila da su kašnjenja koja ugrožavaju poslovanje njemačkih poduzeća odgovorna za 100.000 radnih mjesta u zemlji. "Problem viza prožima cijelu hijerarhiju njemačkog poslovanja u Južnoj Africi", navela je grupa u priopćenju. "Ovo, naravno, nije problem samo za njemačka poduzeća nego i za samu zemlju."
Redoviti prekidi i povlačenje iz proizvodnje predstavljaju problem lokalnim trgovcima na malo. Shoprite Holdings, najveći afrički lanac supermarketa, navodi kako je morao povećati zalihe proizvoda kako police ne bi ostale prazne, a gradi i dodatne distribucijske centre kako bi se proširio kapacitet za držanje zaliha. "To vam govori sve o tome koliko je lanac opskrbe ograničen", kaže izvršni direktor Shopritea Pieter Engelbrecht. "Proizvođači ulažu vrlo malo u proizvodne kapacitete u Južnoj Africi, a multinacionalne kompanije potpuno su obustavila ulaganja."
Valute padaju, potrošači gube kupovnu moć
Pad valuta u međuvremenu je multinacionalnim kompanijama otežao repatrijaciju bilo kakve dobiti. Nigerijska naira izgubila je 88 posto vrijednosti u odnosu na dolar tijekom prošlog desetljeća, kenijski šiling oslabio je 34 posto, a južnoafrički rand izgubio je 44 posto vrijednosti. To znači manju kupovnu moć stanovnika, posebice kad je riječ o uvoznoj robi ili onoj sa stranim komponentama. Kako bi popunili prazninu, lokalni proizvođači sve više uskaču s jeftinijim zamjenama svjetskih robnih marki.
Južnoafrička tvrtka Bliss Brands dugo je prodavala svoj prašak za pranje rublja MAQ u siromašnijim mjestima koja okružuju velike gradove. Danas se ta marka sve lakše pronalazi na prodajnim mjestima Checkers poduzeća Shoprite i Pick 'n Pay u predgrađima s održavanim vrtovima i ograđenim ulicama, i to po gotovo 30 posto nižoj cijeni od Unileverovih deterdženata Omo i Ski. Iako proizvod MAQ nije uvijek bio jeftiniji od međunarodnih konkurenata, rast njegove cijene uspješno je zaustavljen, kaže Moaz Shoaib Iqbal, direktor Blissa. "Naša je struktura fleksibilnija", kaže. Multinacionalne kompanije "oslanjaju se na kapital svojih robnih marki kako bi izdržale".
Povlačenje je pomoglo jeftinijim proizvođačima iz drugih zemalja u razvoju da se natječu s velikim robnim markama koje imaju vlastite pogone u Africi. U Nigeriji pelene koje lokalno proizvodi turski proizvođač potiskuju s tržišta Pampers Procter & Gamblea, a ramen singapurske tvrtke istiskuje Nestléove rezance Maggi.
"Tržište skupljih artikala u Africi sve je manje", navodi Alec Abraham, analitičar Sasfin Securitiesa u Johannesburgu. "Uočavamo promjenu asortimana kako bi se zadovoljile osnovne potrebe, što znači manje artikala jer proizvođači usklađuju svoje asortimane s visinom prihoda."