Majmunske boginje zadaju glavobolju afričkim zdravstvenim djelatnicima već više od pola stoljeća, no ovaj je virus u pozornost javnosti u ostatku svijeta došao tek 2022. godine, kada se proširio i na druge zemlje. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) tada je na deset mjeseci proglasila javnozdravstvenu izvanrednu situaciju, a novi soj virusa natjerao je WHO da sada poduzme isti korak.
Jedina učinkovita prepreka daljnjem širenju virusa moglo bi biti cjepivo, a jedina tvrtka koja trenutačno ima odobreno cjepivo (napravljeno isključivo za ovu bolest) u Europi i Sjedinjenim Američkim Državama je Bavarian Nordic S/A. Za dansku tvrtku to predstavlja veliku odgovornost, ali i veliku priliku za ostvarivanje profita kakav mogu ostvariti samo monopolisti u područjima na kojima posluju.
Kada govorimo o mogućem rastu i dobiti, na to može utjecati nekoliko čimbenika, rekao je za Bloomberg Adriju Stefan Majkić, broker-diler Prudence Capitala. To uključuje regulatorne odluke, razvoj i odobrenje konkurentskih cjepiva, izbijanje novih slučajeva, raspoloženje ulagača i tržišne uvjete, kao i proizvodni kapacitet i logistiku.
"Ako WHO ili druge globalne zdravstvene organizacije odluče preporučiti ili propisati široko rasprostranjeno cijepljenje protiv majmunskih boginja, to bi moglo značajno povećati potražnju za cjepivima i pozitivno utjecati na dionice tih kompanija", kaže Majkić.
Bavarian vodi u utrci
Vrijednost dionice Bavarian Nordica od početka godine povećala se za više od trećine, a razlog rasta je širenje zaraze i nepredvidivost novog soja, što uvelike otežava posao znanstvenicima koji ga proučavaju.
Osim toga, danska farmaceutska tvrtka zatražila je od Europske agencije za lijekove (EMA) da odobri njezino cjepivo za upotrebu kod adolescenata u dobi od 12 do 17 godina. Cjepivo je trenutačno odobreno samo za odrasle, ali u SAD-u je hitno izdana dozvola za upotrebu i kod adolescenata ove dobi.
U kompaniji se nadaju da će EMA uskoro izdati spomenutu dozvolu te da bi primjena mogla početi već u zadnjem kvartalu ove godine, a trenutačno testiraju cjepivo za uzrast od dvije do 12 godina.
Nije sve ružičasto
S druge strane, dionice Bavariana su u prošlosti rasle i padale zajedno s nadama da će kompanija zaraditi od cjepiva protiv raka prostate, respiratornog sincicijalnog virusa (RSV) i virusa COVID-19. Međutim, cjepivo protiv majmunskih i velikih boginja i dalje je ključni proizvod Bavariana i ono je u prvih šest mjeseci ove godine ostvarilo oko 45 posto prihoda od prodaje.
Za tvrtku će ipak biti ključna sposobnost da se nosi s velikom potražnjom. Bavarianove dionice skočile su 54 posto u srpnju 2022. nakon što je Svjetska zdravstvena organizacija proglasila majmunske boginje opasnošću za javno zdravlje. Međutim, velik dio tog rasta je poništen tijekom sljedeća dva mjeseca kada je postalo jasno da se tvrtka neće moći nositi s tolikom potražnjom.
Analitičari su sada uglavnom optimistični u pogledu kretanja dionice. Od stručnjaka koje prati Bloomberg, većina ih predlaže ili kupnju dionica ili njihovo držanje.
„Trenutačna cijena znatno podcjenjuje buduće priljeve novca od cjepiva protiv velikih i majmunskih boginja, kao i cjepiva koja se daju prije putovanja i protiv virusa čikungunja ", napisao je u bilješci analitičar Citigroupa Peter Verdult, a prenio Bloomberg. Dodao je da bi 2025. ulagačima mogla donijeti dividende ili otkupe dionica kompanije.
Bavarian je u drugom tromjesečju nadmašio očekivanja analitičara i ostvario prihod od 1,43 milijarde danskih kruna (191,7 milijuna dolara). Gotovo polovica toga dolazi od prodaje cjepiva Jynneos, protiv majmunskih i malih boginja. Tvrtka očekuje da će joj ovo cjepivo ove godine donijeti više od 400 milijuna dolara prihoda.
Zbog sve većeg broja slučajeva u Africi, Bavarian razmišlja o preseljenju dijela proizvodnog procesa na taj kontinent.
Lokalna proizvodnja je "uvijek rješenje" za rast broja slučajeva, rekao je izvršni direktor Chaplin za Bloomberg nakon što su rezultati tvrtke objavljeni krajem kolovoza.
Ostale mogućnosti
Osim Bavariana, ruke bi mogle trljati i druge tvrtke. Prije svega – američki Emergent BioSolutions i japanska tvrtka KM Biologics.
Spomenuta domaća proizvodnja još je uvijek na dugom štapu, pa se razmatraju i druge opcije, a jednu od njih nudi japanski proizvođač.
KM Biologics razvio je cjepivo LC16, koje je dobilo odobrenje japanskih zdravstvenih regulatora tijekom epidemije 2022. i 2023., ali još nije međunarodno odobreno. Unatoč tome, afričke zemlje već traže doze od same tvrtke i od japanske vlade koja ima zalihe.
Farmaceutska tvrtka Emergent BioSolutions iz Marylanda kupila je 2017. cjepivo protiv velikih boginja ACAM2000 od francuskog Sanofija, a WHO ga sada preporučuje za prevenciju protiv majmunskih boginja kada druga cjepiva nisu dostupna.
Tvrtka je najavila da će Africi donirati 50.000 doza svog cjepiva. S druge strane, ovo cjepivo nije glavni proizvod tvrtke, a u farmaceutskoj kompaniji nadaju se da bi ACAM2000 mogao pridonijeti poboljšanju poslovanja jer je tvrtka u velikom restrukturiranju.
Iako izvorna namjena ovog cjepiva nije prevencija majmunskih boginja, već velikih boginja, ono je prilično sigurno za upotrebu i pruža dovoljno visoku zaštitu i protiv ovog virusa, pa je zbog toga lakše odobrena njegova primjena u slučaju nestašice cjepiva protiv majmunskih boginja.
Jedna od kompanija čije su dionice uzletjele tijekom pandemije COVID-19 je i BioNTech, poznat po svojim mRNA cjepivima.
Ova tvrtka također razvija cjepivo protiv majmunskih boginja, iako je njegov kandidat BTN166 (za koji je dobila CEPI sredstva od 90 milijuna dolara) još uvijek u prvim fazama istraživanja.
Posredni dobitici
Osim tvrtki koje proizvode cjepiva, „dobitnik“ ove epidemije mogla bi biti i jedna koja na drugi način sudjeluje u lancu proizvodnje. Ne treba zaboraviti da su nakon objave vijesti o tome da je WHO proglasio izvanredno stanje porasle i dionice Precision System Science Co., japanske tvrtke koja proizvodi medicinsku opremu, i Shanghai ZJ Bio-Tech Co., koja proizvodi opremu za testiranje virusa.
Dionice proizvođača sirovina i materijala za cjepiva mogle bi skočiti u slučaju veće epidemije. „Tvrtke koje proizvode ključne sirovine poput staklenih bočica, igala, šprica i specijalnih filtera (npr. Schott AG za staklene bočice) mogle bi zabilježiti povećanu potražnju“, kaže Majkić.
Dodaje da bi koristi mogle imati i logističke tvrtke te tvrtke koje se bave specijaliziranim transportom i skladištenjem medicinskih proizvoda poput UPS Healthcarea ili DHL-a.
"Tvrtke koje proizvode adjuvanse, koji se koriste za pojačavanje imunološkog odgovora cjepiva, poput Dynavax Technologiesa ili GSK-a, mogle bi zabilježiti povećanu potražnju za svojim proizvodima", kaže Majkić, dodajući da se može očekivati i tzv. farmaceutski outsourcing.
"Tvrtke koje se bave proizvodnjom cjepiva na temelju ugovora (engl. Contract Manufacturing Organisations – CMOs), poput Lonza Grupe i Catalenta, također mogu profitirati ako im druge farmaceutske tvrtke povjere proizvodnju svojih cjepiva", kaže broker.
Na kraju bi na dobit kompanija mogao utjecati i WHO koji još nije preporučio masovno cijepljenje, već preporučuje cijepljenje samo onima koji su u riziku od kontakta sa zaraženim osobama, ali i sam virus o čijem širenju, kao što priznaje i sam WHO, još uvijek ne znamo dovoljno.
U slučaju izvanrednog stanja većih razmjera, moguća su veća previranja u području tehnologije i komunikacija, maloprodaje i online trgovine, turizma, ugostiteljstva i energetike.
"U kriznim vremenima investitori često traže sigurnost u zlatu i drugim plemenitim metalima, što može povećati njihovu cijenu i učiniti ih atraktivnim sektorom za ulaganje", rekao je Majkić, dodavši da je prerano donositi bilo kakve zaključke jer još uvijek ima previše nepoznanica.
-- Prevela Edita Vlahović Žuvela