Za Nvidiju, protekle dvije sedmice obilježene su usponima i padovima, koji su neminovno doveli do pitanja - da li vidimo prve znake korekcije na tržištu koje je vrtoglavo raslo zahvaljujući obećanju novog svijeta koji pokreće generativna vještačka inteligencija (AI)?
Nije (još) vrijeme za paniku
Nakon kratkog boravka na vrhu liste najvrijednijih kompanija na svijetu, sa tržišnom vrijednošću iznad tri biliona dolara, Nvidia se brzo vratila na treće mjesto, iza Microsofta i Applea. Trodnevni pad vrijednosti dionica od 13 odsto izbrisao je 430 miliona dolara tržišne vrijednosti kompanije. Uslijedilo je nekoliko dana oporavka koji su skoro izbrisali ove gubitke, ali nakon toga dionica je ponovo počela da gubi vrijednost. Šta je iza ovih pokreta?
Bloomberg
Razlog za ove fluktuacije, bar za sada, nisu dramatične promjene na samom tržištu, kaže za Bloomberg Adria Connect Richard Windsor, osnivač kompanije za istraživanje tržišta Free Mobile Network. Osim pretjerane kupovine koja uvijek vodi ka manjoj korekciji, investitorima je zapala za oko i vijest da je izvršni direktor kompanije Jensen Huang prodao 95 miliona dolara svojih dionica.
"Mislim da to nije ništa dramatično. Ta prodaja je inicirana mjesecima unaprijed. A drugo, bilo koji zaposleni Nvidije čija neto vrijednost je i do 95 odsto sadržana u dionicama kompanije, ako je razuman, prodaće ih da diverzifikuje portfolio. Ako pogledamo Micronov bilans koji je sada izašao, njihovi čipovi su rasprodati do kraja 2025. godine i kompanija nema problema sa profitom. Dakle, da li je ovo 'kanarinac u rudniku uglja'? Rekao bih da ne", kaže Windsor.
Svi poručuju čipove, ko će da ih napravi?
Premda je korekcija neminovna, sudeći po ciframa, za nju još nije trenutak. Uprkos skorim fluktuacijama cijene dionica i valuacije, Nvidia je i dalje u komfornoj poziciji treće najvrijednije kompanije na svijetu, sa rastom dionica od 160 odsto samo od početka godine i više od 190 odsto u posljednjih godinu dana.
Na prodaju, cijenu i profit svakako će uticati i igrač od kog svi zavise - Taiwan Semiconductors Manufacturing (TSMC), koji proizvodi čipove za vodeće globalne dizajnere poluprovodnika. Iako je TSMC u aprilu objavio skromna očekivanja za šire tržište, prihodi vezani za izradu AI čipova na godišnjem nivou rastu oko 50 odsto.
Bloomberg
"Tražnja je izuzetno visoka i daćemo sve od sebe da ojačamo svoje kapacitete - vjerovatno ne dovoljno ove godine, ali potrudićemo se sljedeće", rekao je izvršni direktor TSMC-ja, C.C. Wei.
Da je TSMC ozbiljno shvatio ovaj zadatak, svjedoči i odluka da od ASML-a kupe mašine za izradu čipova, koje je kompanija prethodno ocijenila kao preskupe.
"Ako TSMC bude imao problema, to bi svakako moglo da pokrene korekciju", kaže Windsor.
Gledamo li još jedan dot.com mjehur?
Pomame na tehnološkom tržištu neizbježno nose sa sobom poređenja sa dot.com mjehurom iz devedesetih godina - pod geslom "istorija se ponavlja". Neki bi ukazali i na to da je istini bliža konstatacija da se istorija rimuje - što je možda i primjenljivije u ovom slučaju.
Windsor skreće pažnju na rezultate Microna i ambiciozna obećanja investitorima o pokretanju vještačke inteligencije i mašinama inteligentnijim od ljudi, koje su sposobne da preuzmu ekonomske zadatke i promjene svijet iz korena. Micron nije ni prva ni posljednja kompanija od koje su se u posljednjih godinu i po dana čula ovakva obećanja. Kako kaže Windsor, kada se sagleda realno stanje, postojeći modeli nisu ni blizu građenju superinteligentnih mašina.
"Ono što je moguće jeste proizvesti odličan interfejs kroz koji ljudi mogu da razgovaraju s mašinama na prirodan način i to je odlično i ima svoju primjenu. Tu su i baze podataka koje mogu da čuvaju, kategorizuju i obrađuju podatke - što takođe ima svoju primjenu. U svemu tome može da se zaradi, ali ovo nije praskozorje superinteligentnih mašina, a kada pogledam tržište, mislim da ono pokušava da uračuna upravo to očekivanje", zaključuje Windsor.
O tome koje kompanije će preživjeti a koje će nestati s pucanjem AI mjehura, kao i o alternativnim sektorima u kojima investitori mogu da zarade od vještačke inteligencije, detaljnije u razgovoru u videu.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...