Naučnici se pripremaju za rekodno toplu 2024. godinu - istorija je pokazala da druga godina El Niño obično bude toplija od prve. El Niño je topla faza složenijeg fenomena koji se zove El Niño – Južna oscilacija i pojavljuje se u periodima od pet do sedam godina. Milena Ćirković, meteorološkinja Euronews Srbija, kaže da svi parametri pokazuju da će tokom 2024. biti oboreni novi temperaturni rekordi zbog aktivacije El Niño, čiji se vrhunac očekuje u narednim mjesecima.
Prošlogodišnja vrućina bila je posebno šokantna. Svaki mjesec 2023. godine bio je topliji od prosjeka kada gledamo period od 1991. do 2020. godine, a drugi dio 2023. godine je oborio sve rekorde. Kada je u pitanju 2024. godina, Ćirković smatra da su dosta veće šanse da se toplotni rekordi dogode u zimskim mjesecima. "Trenutno je Srbiju i Evropu zadesio ledeni talas, a jedan od razloga za ovakvu prognozu je zbog toga što se u narednom periodu tek očekuje vrhunac El Niño. Dovoljna je mala promjena u temperaturnom polju, upravo kakva je pojava El Niño, da budu oboreni novi temperaturni rekordi", navodi Ćirković.
Ekstremi između El Niño i La Niña su postali intenzivniji za 30 odsto od 1960. godine u poređenju sa šest decenija ranije, a trećini tog procenta doprinosi globalno zagrijavanje. Kada je u pitanju uticaj ovih meteoroloških pojava na vremenske prilike u godini pred nama, Ćirković kaže da utiču tako što ih čine intenzivnijim, tako što "ekstremni tipovi vremena poput suša, poplava, oluja i grada postaju još češći, intenzivniji i ekstremniji", navodi Ćirković.
Ćirković kaže da očekuje u narednom periodu više suša i požara, ali i poplava, a da je rizik od suša i požara povećan u Indoneziji, Australiji i istočnoj Kanadi. "Osim ovog aspekta, zbog zagrijavanja vode povećano je isparavanje, a topliji vazduh može da primi više vode i to su glavni okidači za oluje. To je paradoksalno jer je evropski dio Mediterana prema srednjoj sumi padavina u deficitu, međutim, imaćemo padavine koje su vrlo ekstremne u smislu da za vrlo kratak vremenski period padne velika količina kiše. Dakle, u širem dijelu Mediterana, kom pripada i naš region, u ljetnjim mjesecima očekujemo više padavina koje će biti praćene olujama", navodi Ćirković.
Kada je u pitanju poljoprivreda, Ćirković kaže da je razlog za brigu opravdan pogotovo u jugoistočnoj Aziji zbog suša. "Na udaru će biti najviše tropske i suptropske širine. Za njih će ova godina biti veoma izazovna i u pogledu poljoprivrede i u pogledu dostupnosti vode. Najkritičnije će biti i u istočnoj Africi, koja već trpi ozbiljne posljedice nedostatka vode i suše", navodi Ćirković.
Cijeli intervju pogledajte u videu.