Predstavnici regionalnih i svjetskih vinskih brendova okupili su se u Beogradu na Vinskoj viziji Otvorenog Balkana. Prema podacima Privredne komore Srbije, na ovaj događaj došlo je više od 600 izlagača i 450 profesionalnih posjetilaca iz cijelog svijeta.
Održano je više od 3.000 B2B (engl. business to business) sastanaka. Iz Saveza vinara i vinogradara Srbije navode da je na događaju učestvovalo 310 izlagača iz zemalja Otvorenog Balkana, od čega 219 iz Srbije, 66 iz Sjeverne Makedonije, 25 iz Albanije, dok je iz ostalih zemalja regiona i svijeta bilo takođe 310 izlagača.
Ukupna površina pod vinogradima u Srbiji iznosi 20.466 hektara, ali je pod aktivnim vinogradima samo 6.700 hektara, čime kao zemlja imamo najmanje iskorišćenu površinu u poređenju sa regionalnim susjedima, podaci su Republičkog zavoda za statistiku iz 2018. godine. Ipak, domaći vinari kažu da država posljednjih godina dosta pomaže u razvoju srpskog vinogradarstva.
Na Sajmu vina razgovarali smo sa Draganom Milićem, direktorom za Jugoistočnu Evropu francuske kompanije Les Grands Chais de France, koja ima godišnju prodaju od oko 600 miliona boca. Prisutni su u svim zemljama regiona i u 170 država svijeta. Imaju 5.000 brendova i 15.000 različitih etiketa vina i drugih alkoholnih proizvoda. Dragan Milić za Bloomberg Adriju otkriva da je njihov ovogodišnji cilj na Sajmu vina da učvrste svoj odnos sa kupcima.
"Cilj nam je i da upoznamo kupce sa novim proizvodima. Ovo je idealna prilika da se vidimo sa našim ruskim kupcima, sa kojima nismo imali prilike da se vidimo na drugim evropskim sajmovima. Trenutno razmatramo i opciju ulaska kroz akviziciju na srpsko tržište. Mi generalno mislimo da je potencijal Srbije i srpskog vinogradarstva jako veliki", navodi Milić.
Vinarija Aleksandrović iz Topole je jedna od vodećih domaćih vinarija, čiji se vinogradi nalaze na površini od 75 hektara. Izvoze vina širom svijeta. Direktor vinarije Uroš Kostić kaže da je ove godine prisutno više potencijalnih kupaca sa više kontinenata i da su imali dosta kvalitetnih B2B satanaka.
"Vinarija Aleksandrović izvozi posljednjih desetak i više godina na tržišta kao što su Japan, Kina, Rusija, nešto malo u EU i Ameriku. Možda bih izdvojio švedsko tržište kao neotkriveni potencijal za sada. Hrvatska ima sve više upita za srpska vina", kaže on.
Za Bloomberg Adriju govore i Mina Vereš, menadžer brenda porodične vinarija Doja. Ova vinarija gaji vinovu lozu na 40 hektara, a kako kažu, fokus im je na srpskim autohtonim sortama, prvenstveno prokupcu, a zatim i tamjanici. Izvoze svoja vina u 13 zemalja, među kojima su SAD, Velika Britanija, Njemačka, Francuska, Švedska.
Događaju Vinska vizija prethodile su velike promocije vinskog sajma po Evropi, u Italiji, Beču i Parizu sa idejom da postane jedan od najboljih evropskih sajmova vina, poslije sajma u Italiji i Dizeldorfu.
Sajam se održava pod pokroviteljstvom vlada Republike Srbije, Republike Albanije i Republike Sjeverne Makedonije.
Više o ovoj temi u emsiji Zoom In.