Velika Britanija organizirala je prvi summit posvećen sigurnosnoj regulaciji umjetne inteligencije, a deseci političara, akademika i predstavnika korporativnog svijeta okupili su se u Bletchley Parku u blizini Londona. Na marginama sastanka, ali i na samim sastancima, ne može se pobjeći od geopolitičkih napetosti – ali poziv Kini bio je i znak dobre volje Londona.
Britanska vlada označila je AI Safety Summit kao prvu priliku za otvaranje globalne rasprave o opsegu i rizicima brzog razvoja umjetne inteligencije. Čak je i Kina bila među gostima iz 27 zemalja, unatoč geopolitičkim tenzijama između Pekinga i zapadnih zemalja koje su ove godine eskalirale, posebice na polju naprednih tehnologija. Doduše, mnogi su uglednici preskočili sastanak, među njima njemačka kancelarka i francuski predsjednik, ali je Europsku uniju (EU) predstavljala Ursula von der Leyen, a SAD potpredsjednica Kamala Harris.
"Britanska vlada je zadovoljna što je uspjela izdati zajedničku izjavu koju su potpisale Velika Britanija, Sjedinjene Države, EU, Japan, Saudijska Arabija i, što je najvažnije, Kina. Dakle, oko 28 nacija potpisalo je izjavu kojom priznaje potrebu zaštite od 'katastrofalnih rizika koji proizlaze iz generativne umjetne inteligencije'", rekao je za Bloomberg Adria Connect Tom Mackenzie, Bloombergov izvjestitelj sa skupa u Bletchley Parku.
I dok Kina prednjači u području regulacije umjetne inteligencije, slijedi je SAD koji počinje stezati zakonski obruč oko tehnološkog sektora – no Europa ostaje suzdržana po tom pitanju.
"Postoji napetost između želje donositelja odluka i vlada da dopuste razvoj inovacija, tako da svi možemo imati koristi od umjetne inteligencije, i egzistencijalnih rizika povezanih s naprednim modelima umjetne inteligencije. EU radi na vlastitom regulatornom okviru, EU AI Acts, i nadaju se da će stupiti na snagu 2024. godine", kaže Mackenzie.
Potpredsjednica SAD-a Kamala Harris u izjavi uoči summita posebno se osvrnula na tehnološki sektor koji je od kraja 2022. značajno profitirao zahvaljujući ubrzanom razvoju generativne umjetne inteligencije.
"Povijest je pokazala da u nedostatku regulacije i nadzora neke tehnološke tvrtke daju prednost profitu ispred dobrobiti korisnika, sigurnosti zajednice i stabilnosti demokracije", rekao je Harris.
Uoči summita britanska vlada naručila je analize najavljenih sofisticiranih AI modela koji će biti objavljeni u idućih godinu dana, a sudjelovali su timovi iz šest tehnoloških kompanija, uključujući OpenAI, Google i Metu, čiji predstavnici također prisustvuju summitu.
Među uzvanicima su i vlasnik Tesle, platforme X (bivši Twitter) i SpaceX-a Elon Musk, osnivač Googlea Demis Hassabis, kao i izvršni direktor OpenAI-ja Sam Altman.
"Oni su uključeni u te rasprave, ali i tu postoji podjela. Podijeljeni su u vezi s tim koliko daleko regulacija treba ići i što se uopće može smatrati rizicima", kaže Mackenzie.
O tome kakva atmosfera vlada na summitu, kako je Kina dočekana i koje su ključne teme razgovora, opširnije u razgovoru u videu.