Obavljanje vatrogasne djelatnosti u Srbiji nekada je bilo rezervisano isključivo za javni sektor, ali to već godinama nije slučaj. Osnivanjem sopstvene vatrogasne jedinice, led je u tom pogledu probila beogradska kompanija za fizičko-tehničko obezbjeđenje Dobergard, odakle kažu da posla u borbi protiv požara, nažalost, uvijek ima. Zato očekuju da bi naredni period mogao da donese veću uključenost privatnih firmi na ovom polju, ali prvenstveno kroz udruživanje s državnim institucijama.
Kako navodi saradnik u sektoru operative Dobergarda Jelena Kaplanović, proširenje s usluga fizičko-tehničke zaštite na zaštitu od požara bio je logičan slijed investicija kompanije osnovane 2004, da bi se klijentima omogućila potpuna i integrisana usluga. Firma, inače, nudi fizičko i mobilno (periodičan obilazak objekata) obezbjeđenje, ugradnju alarmnog sistema, video-monitoring, praćenje vozila, prenos novca i dragocenosti, usluge odgoja i dresure pasa čuvara i drugo.
"Dobergard je prva privatna kompanija koja je formirala vatrogasnu jedinicu 2018. godine, a sertifikovala se 2022. godine kompletiranjem zakonske regulative iz oblasti protivpožarne zaštite i novonastalim potrebama klijenata iz prve kategorije ugroženosti od požara", podsjeća sagovornica Bloomberg Adrije. Pomenutu dozvolu dobili su od Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).
Čitaj više
Gdje se nalazi BiH kada je riječ o klimatskim promjenama
Promjena klime znači duže suše, češće toplotne valove i obilne padavine koje uzrokuju poplave.
11.10.2024
Nikad veće vrućine guraju prodaju klima-uređaja
Trgovci bilježe znatan porast prodaje klima-uređaja, posebice pokretnih modela.
12.08.2024
Globalno zagrijavanje hladi rast globalne ekonomije
Neulaganje u zelenu tranziciju danas značiće veći trošak u doglednoj budućnosti.
01.05.2024
Kaplanović pojašnjava da su svi objekti po požarnoj ugroženosti podijeljeni na prvu, drugu i treću kategoriju, s tim da je najveći rizik - a samim tim i najveći dio tehnike i ljudstva potreban upravo za zaštitu objekata svrstanih u prvu kategoriju. To su najčešće velike kritične infrastrukture, fabrike, energetska postrojenja...
"U skladu s tim, samo maksimalno opremljena vatrogasna jedinica može da odgovori u preventivnoj protivpožarnoj zaštiti, a u kritičnim situacijama i represivno, na ovako zahtjevnim proizvodnim i tehnološkim procesima, pa su i zahtjevi za licenciranje za ovu kategoriju izuzetno visoko postavljeni zakonom i pravilnicima MUP-a", ističe ona.
Na pitanje koliko je još firmi u Srbiji koje posjeduju vatrogasnu jedinicu, u Dobergardu kažu da trenutno velike državne kompanije imaju takve jedinice (Pro Tent za potrebe Elektroprivrede Srbije, Bezbednost Sevojno za potrebe valjaonice bakra...), dok je Dobergard u sektoru komercijalnih klijenata zasad jedini pružalac ovih usluga u punom kapacitetu.
Govoreći o tendencijama u vatrogasnom sektoru, sagovornica Bloomberg Adrije skrenula je pažnju na klimatske promjene, rizike i posljedice koje one sa sobom nose, kao i na činjenicu da se kolektivna svijest u dijelu protivpožarne zaštite mijenja. Ali to vjerovatno ne znači i da ćemo uskoro vidjeti značajniji broj privatnih firmi koje u tu svrhu formiraju sopstvene službe. Razlog je jednostavan - novac. "Zbog izuzetno velikih početnih investicija u formiranju jedne vatrogasne jedinice, daljnji razvoj ovog sektora više vidimo u javno-privatnom partnerstvu", poručuje Kaplanović.
Oni raspolažu sa 120 vrhunski obučenih vatrogasaca od kojih su, kako ističe, mnogi bili dio Sektora za vanredne situacije MUP-a. Tu su i komandir vatrogasne jedinice i šest zamjenika komandira.
"U smislu tehničke opremljenosti, mnogo novca je uloženo u vozila i opremu i sada raspolažemo sopstvenim voznim parkom od 16 vozila - i to četiri vatrogasne cisterne, osam navalnih vozila tipa voda/pjena/prah i četiri prateća kombi vozila, opremljenih svom pratećom vatrogasno-spasilačkom opremom", navodi sagovornica.
Dodaje da, i pored svih mjera koje njene kolege iz preventivne protivpožarne zaštite preduzimaju, požari se ipak dešavaju i njihova vatrogasna jedinica ima više manjih ili većih intervencija svakog mjeseca, kao i veliki broj vatrogasnih dežurstava.
Slučaj deponije u Vinči: gašenje požara algama
"Gašenje velikog požara deponije Vinča koji je ugrozio cijeli Beograd u avgustu 2021. godine je naš volonterski, ali najuspješniji društveni projekat, kako zbog ogromnog značaja koji je to imalo za sve Beograđane, tako i zbog specifičnosti gašenja deponije koja je sve vrijeme tinjala iznutra, a uspješno je savladana kroz više dana kontinuirane akcije i upotrebom specijalnih algi s efektom zagušivanja", poručuju iz Dobergarda.
"Naši klijenti su najveće fabrike s različitim tehničko-tehnološkim procesima koje mi posmatramo s aspekta požarnog rizika proizvodnje, ali i kompanije iz oblasti energetike, organizatori sportskih i javnih manifestacija i slično", kaže ona.
Klijentima su na raspolaganju 24 sata dnevno, pri čemu se usluge vatrogasne jedinice pisano ugovaraju, ali Kaplanović naglašava da su, u skladu s pozivom koji obavljaju, spremni da se odazovu i na svaki poziv građana u nevolji, gdje su neophodne vatrogasno-spasilačke jedinice.