Djelimični prekid drumskog i skoro potpuni prekid željezničkog saobraćaja na dionici Konjic - Jablanica, uslijed katastrofalnih bujica i odrona doveo je i kompaniju Adriatic Metals PLC u probleme.
Adriatic Metals je među najznačajnijim stranim ulagačima u Bosnu i Hercegovinu, a početkom 2023. godine su u Varešu, uloživši više od 400 miliona KM, otvorili rudnik srebra, cinka i olova Rupice.
Iz kompanije su za Bloomberg Adriju kazali da je jako nevrijeme koje se dogodilo prošle sedmice uzrokovalo kratkoročne probleme u upravljanju vodama na rudniku Rupice i u Vareškoj prerađivačkoj fabrici, ali su ti problemi efikasno rješeni, a proizvodnja se nastavila kako je planirano.
Čitaj više
Prva pošiljka koncentrata rude iz Vareša krenula ka Pločama
U pogonu se trenutno proizvode koncentrati visoke prodajne kvalitete.
27.05.2024
Upitan rad Koksare u Lukavcu ako prekid rada željeznica potraje
Više od 100.000 tona uglja čeka na transport.
09.10.2024
Ekonomisti nemaju dobre vijesti, posljedice poplava dugo će se sanirati
Stanje nije optimistično, čeka nas izrazito težak period.
08.10.2024
Hifa Petrol dnevno gubi 63 hiljade KM zbog dužeg transporta nafte
Kompanija Hifa Petrol iz Sarajeva jedna od mnogobrojnih koja trpi štete usljed prekida putne komunikacije Sarajevo - Mostar.
08.10.2024
Analiza: Koliko nas dnevno košta blokada puta Sarajevo - Mostar
Blokada putnog pravca Sarajevo - Mostar košta građane i privredu minimalno milion maraka dnevno, pokazuje analiza Hadisa Bajrića.
09.10.2024
Centrotrans mijenja rute zbog poplava, suočeni s većim troškovima i kašnjenjima
Trenutno koriste alternativne putne pravce.
08.10.2024
Analiziramo što za Luku Ploče znači prirodna katastrofa u BiH
Analitičari: Udio kupaca s bh. tržišta je malen.
08.10.2024
Željeznice FBiH dnevno gube 280.000 KM, šta kaže premijer, a šta ekonomisti
Ne može se procijeniti šteta još, rekao premijer FBiH.
05.10.2024
"S obzirom na probleme u željezničkom sadržaju, čiji smo i sami korisnici, brzo smo morali preorijentisati transport. Zbog ovih oštećenja, proizvodni koncentrat će se umjesto željeznicom prevoziti kamionima do Luke Ploče, dok se željeznička pruga potpuno ne popravi i ne postane sigurna za korištenje", kazali su.
Cestovni prijevoz kao privremeno rješenje
Kompanija je prethodno transportirala koncentrat u Luku Ploče u drugom i trećem tromjesečju ove godine, tako da Adriatic, kako su nam kazali, ne očekuje prevelik utjecaj na tekuće poslovanje i uvjereni su da je korištenje cestovne logistike kao privremenog rješenja dobro.
Kada je riječ o troškovima transporta, budući da su još uvijek u fazi procjene i razmatranja, iz kompanije su kazali da trenutno nisu u mogućnosti pružiti precizne informacije o troškovima.
"Ono što trenutno znamo jeste da transport koncentrata iz Vareša do luke Ploče vozom traje 10 sati, dok kamionom traje sedam sati. Dakle, možemo brže transportovati manje količine, što je korisno za povećanje kapaciteta", pojasnili su.
Naglasili su da pored njih i drugi ključni izvoznici blisko sarađuju sa Željeznicama Federacije Bosne i Hercegovine kako bi ubrzali i optimizirali popravak oštećene pruge.
Tim kompanije blisko sarađuje s lokalnim organima zaštite i Crvenim krstom kako bi pomogao u obnovi pogođene lokalne infrastrukture u Varešu, uključujući uklanjanje prepreka na putevima koje su utjecale na zajednicu i obnovu javnih objekata.
Domaći dobavljači i radna snaga
Adriatic Metals BH svoj glavni fokus stavlja na istraživanja i eksploataciju mineralnih resursa u Varešu, poštujući najveće ekološke i društvene standarde. "Mi se obavezujemo dugoročnoj budućnosti rudarske industrije u BiH. Vidimo potrebu za modernizacijom rudarskog i ekološkog zakonodavstva, te zakona koji se tiču oblasti koncesija. Ima prostora za unapređenje", kazala je krajem godine direktorica kompanije Sanela Karić prilikom dodjele priznanja najznačajnijim stranim ulagačima.
U svom obraćanju kazala je da su otvoreni da pomognu u modernizaciji zakona koji će privući još investitora, što će dugoročno osigurati prosperitet ove zemlje, te će nastaviti blisko raditi i sarađivati s nadležnim organima vlasti, naročito Zeničko-dobojskim kantonom, kako bi došli do boljih i prosperitetnijih rješenja.
Kompanija Adriatic Metals je investiciju u Varešu započela 2013. godine. Eksploatacija rude planirana je narednih 18 godina, a godišnji kapacitet novoinstaliranog postrojenja je oko 800.000 tona rude.
Postrojenje za preradu rude u Varešu kreirano je i podignuto korištenjem najnovije tehnologije vodećih industrijskih proizvođača, uz poštivanje najviših standarda koji se odnose na zaštitu okoliša, zdravlja i sigurnosti. Postrojenje je u potpunosti operativno i radi u skladu s planom proizvodnje.
U pogonu se trenutno proizvode koncentrati visokog prodajnog kvaliteta, tj. iznad 2.500 g/t srebra i blizu 50 posto cinka, što potvrđuje našu sposobnost da proizvodimo viskokvalitetne koncentrate rude u skladu s komercijalnim zahtjevima svjetskih kupaca
Većina iskopanog koncentrata cinka, olova i srebra iz Vareša namijenjena je evropskim topionicama, i to partnerima Boliden, Glencore, Trafigura i Transamine.
Prema Zakonu EU o kritičnim sirovinama (CRMA), a koji je potvrdila Evropska komisija u decembru 2023. godine, ističe se da Evropa hitno treba lokalno dobijene ključne metale koji podržavaju prelazak na čistu energiju prema cilju Net Zero.
Predstavnici Adriatic Metals BH su kazali da je politika kompanije da se fokusira na domaće dobavljače i radnu snagu, što potvrđuje podatak da je kompanija tokom pokretanja rudnika s dobavljačima iz Zeničko-dobojskog kantona zaključila ugovore vrijedne 133 miliona KM.
Rudnik trenutno zapošljava oko 250 radnika, a planirano je da do 2050. godine ostvari prihod od pet milijardi KM.