Radnici Boeinga koji štrajkaju "nisu zainteresirani" za ponudu kompanije kojom je predložen rast plaća od 30 posto, priopćeno je iz njihovog sindikata, što je dodatno pojačalo napetu situaciju između dviju strana.
Međunarodno udruženje strojarskih i aeronautičkih radnika (International Association of Machinists and Aerospace Workers, IAM) koje zastupa 33 tisuće Boeingovih radnika u štrajku, priopćilo je u utorak navečer kako je anketa među članovima "vrlo jasno" pokazala kako nisu zainteresirani za novu ponudu koju su prozvali "nedostatnom" i "bez poštovanja".
"Pokazali ste nam jasno i glasno kako ova ponuda nije išla dovoljno daleko da bi odgovorila na prioritete naših članova", stoji u priopćenju sindikata. "Spremni smo s Boeingom dogovoriti izravne ili pregovore s miriteljem kako bi se pronašao put do rješenja ovom štrajku", dodali su.
Ranije tijekom dana Boeing je odustao od roka za odgovor na njihovu najnoviju ponudu koji je bio određen za petak navečer, nakon što su čelnici sindikata odbili organizirati glasanje.
Menadžment proizvođača aviona naljutio je predstavnike radnika nakon što su svoj prijedlog za povišicu plaća od 30 posto u ponedjeljak podnijeli izravno radnicima i time zaobišli tradicionalne pregovaračke kanale. Prepucavanje je donijelo nove napetosti u pregovore u trenutku kad si kompanija s manjkom novca ne može priuštiti dugački štrajk.
Boeingova taktika zbunila je i neke dugoročne promatrače radničkih odnosa u ovoj kompaniji.
Besmislena taktika
"Nema nikakvog smisla", izjavio je Leon Grunberg, akademik koji već četvrt stoljeća prati odnose Boeinga prema radnicima. "Ne znam radi li se o pogrešci glavnog izvršnog direktora ili njegovih podređenih", dodao je.
Iznenadna ponuda kompanije stigla je nekoliko dana nakon što su zastali pregovori sa sindikalistima iz podružnice IAM 751, koja zastupa članove sindikata zaposlene u proizvodnji komercijalnih zrakoplova u Boeingovom centru na američkom sjeverozapadu.
Iz Boeinga su u ponedjeljak izjavili kako su sa sindikatom pregovarali s dobrim namjerama još otkad su pregovori počeli u ožujku, te kako njihova ponuda predstavlja "značajno poboljšanje i odgovor na povratne informacije iz sindikata i od naših zaposlenika".
Grunberg, jedan od autora knjige "Izlazak iz turbulencija: Boeing i priče o današnjim američkim radnicima", kazao je kako razumije hitnost u kompaniji koja želi završiti 12-dnevni štrajk. No priupitao je zašto menadžment riskira stvaranje dugotrajne loše atmosfere zaobilaženjem lokalnih radničkih lidera koji imaju ovlasti preporučiti kolektivni ugovor i organizirati glasanje.
"Čini se kako se imaju volju dogovoriti", kazao je. "Ne izgleda da poručuju kako 'nema šanse', ali procedure koje su slijedili se čine pogrešnima", smatra on.
Iz Boeinga su u utorak priopćili da su sindikatu omogućili dodatno vrijeme i "logističku pomoć" za glasanje. Izbrisali su rok 27. rujna, te nisu nametnuli novi do kojeg bi trebalo prihvatiti ponudu.
Nerealna ponuda
"Ovaj štrajk utječe na naš tim i zajednicu i vjerujemo kako bi zaposlenici trebali imati priliku glasati o našoj ponudi koja donosi značajno poboljšanje plaća i drugih pogodnosti", stoji u poruci koju je poslao Boeing.
Čelnici sindikata su izjavili kako neće organizirati glasanje o najnovijoj ponudi kompanije, opisujući je u vatrenoj izjavi objavljenoj u ponedjeljak navečer kao nerealnu i bez poštovanja. Optužili su Boeing za pregovaranje putem medija umjesto kolektivnih pregovora kojima bi se završio prekid rada koji koči proizvodnju modela 737 Max i drugih mlažnjaka.
Predsjednik podružnice IAM 751 Jon Holden kazao je u ponedjeljak navečer u razgovoru kako se oko ove ponude ne mogu ni započeti pregovori.
Visoka očekivanja
"Nešto se pomaknulo, važan pomak po pitanju plaća, ali naši članovi imaju viša očekivanja", kazao je Holden. "Mislim da će im biti teže postići dogovor ako žele zaobilaziti pregovarački odbor koji su izabrali naši članovi", dodao je.
Uz prijedlog rasta plaća od 30 posto kroz četiri godine, kompanija je predložila i vraćanje godišnjih bonusa, udvostručivanje isplate koju bi radnici dobili ako se sporazum prihvati na 6.000 dolara i povećanje korporativnog mirovinskog doprinosa.
Krah dionica
Za Boeing je brzo rješavanje štrajka kritično kako bi se izbjegla buduća šteta već nagriženim financijama kompanije. Svakog dodatnog dana dok tvornice blizu Seattlea ne rade kompanija baca enormne količine gotovine i prijeti joj opasnost gubljenja visokog kreditnog rejtinga.
Dionice Boeinga nisu reagirale u utorak, no ove godine su već izgubile 40 posto, što je drugi pad po visini među dionicama članicama indeksa Dow Jones.