Google je izgubio borbu uz tada rekordnu kaznu od 2,4 milijarde eura, koju je Evropska unija izrekla zbog zloupotrebe monopolskog položaja za gušenje konkurentskih servisa za kupovinu.
Sud pravde Evropske unije u Luksemburgu podržao je značajnu odluku iz 2017., kojom je utvrđeno da je američki tehnološki div nezakonito iskoristio svoju dominaciju u pretraživanju dajući viši rang svojim proizvodima.
Margrethe Vestager — koju samo nekoliko sedmica dijeli od odlaska iz institucije sa sjedištem u Briselu nakon dva mandata povjerenice za tržišno takmičenje — učinila je Alphabet Inc. Google glavnom metom nakon što je preuzela dužnost 2014. Jedan od njenih prvih poteza bio je intenzivirati slučaj koji je mirovao pod njenim prethodnikom.
Nakon odluke iz 2017., Google je bio prisiljen promijeniti način na koji prikazuje rezultate pretraživanja za kupovinu kako bi pomogao konkurentima da zgrabe dio vrijednog oglasnog prostora na stranicama pretraživanja.
Međutim, fokus EU-ovih regulatora za zaštitu tržišnog takmičenja na Googleu nije se ograničio samo na dominaciju kompanije u pretraživanju. Slučaj vezan za usluge kupovine bio je prva runda u nizu kazni u ukupnom iznosu većem od osam milijardi eura.
Godine 2018. kompanija je također pogođena novom rekordnom kaznom od 4,3 milijarde eura zbog navodnih restriktivnih uvjeta ugovora koji su spriječili proizvođače tableta i telefona da dodaju konkurentske aplikacije i web preglednike na uređaje s Androidom. Manje od godinu dana kasnije, kompanija je dobila kaznu od 1,49 milijardi eura jer je osujetila oglašivačke konkurente putem ugovora o ekskluzivnosti za online oglase sa svojim proizvodom AdSense za pretraživanje.
Najvažnije je da je četvrti i vjerovatno posljednji napad EU-a na Googleovo poslovanje pod vodstvom Vestager došao s potencijalno najopasnijom kaznom. Danska povjerenica upozorila je da bi jedini način da se popravi Googleova dominacija u adtechu bio da se naloži raspad poslovanja kompanije na tom području – što bi regulatore EU stavilo na sličan put kao i Ministarstvo pravosuđa SAD-a, koje traži slično razdvajanje.
Evropski nadzornici tržišnog takmičenja nadaju se da će Googleovo ponašanje biti konačno ispravljeno novom regulativom koja je stupila na snagu prošle godine — Zakonom o digitalnim tržištima.
Apple Inc. također je izgubio sudsku bitku oko irskog poreznog računa od 13 milijardi eura kao poticaj evropskoj akciji slamanja posebnih ugovora koje države daju velikim kompanijama.
Sud pravde EU-a u Luksemburgu podržao je značajnu odluku iz 2016. da je Irska prekršila zakon o državnim podrškama dajući proizvođaču iPhonea nepravednu prednost.
Evropski sud pravde presudio je u utorak da se odluka nižeg suda za Apple treba poništiti jer su suci netačno odlučili da su regulatori Komisije pogriješili u svojoj procjeni.
Godine 2016. Vestager je izazvala bijes preko Atlantika kada se uključila u Appleove porezne aranžmane. Tvrdila je da je Irska kompanija sa sjedištem u Cupertinu u Kaliforniji dodijelila nezakonite povlastice koje su joj omogućile da plati znatno manje poreza od ostalih kompanija u zemlji tokom mnogo godina.
Naredila je Irskoj da vrati iznos od 13 milijardi eura, što iznosi oko dvije četvrtine globalne prodaje Maca. Novac je bio na deponiranom računu čekajući konačnu presudu.
Glavni izvršni direktor Tim Cook okarakterizirao je potez EU kao "potpunu političku koještariju". Američko ministarstvo finansija također se uključilo rekavši da EU od sebe stvara "nadnacionalnu poreznu upravu" koja bi mogla ugroziti napore globalne porezne reforme. Tada je predsjednik Donald Trump rekao da Vestager "mrzi Sjedinjene Države" jer tuži sve njihove kompanije.
"Razočarani smo današnjom odlukom budući da je opći sud prethodno pregledao činjenice i kategorički poništio ovaj slučaj", rekao je glasnogovornik Applea.
---tekst dopunjen video sadržajem