Nova politika Europske središnje banke o klimatskim dugovima mogla bi potaknuti tvrtke da promijene svoje ekološko ponašanje jer zaduživanje postaje sve skuplje, priopćila je podružnica investicijskog bankarstva Natixis SA.
ECB planira promijeniti svoj portfelj korporativnih obveznica u korist izdavatelja koji manje zagađuju okoliš. Vrijeme promjene, kada središnja banka također podiže kamatne stope prvi put u više od desetljeća, čini ovo "posebno revolucionarnim", rekao je tim analitičara.
"Odluke ECB-a označavaju prekretnicu jer bi mogle dati neviđeni poticaj prijelazu na gospodarstvo s niskim udjelom ugljika", rekli su Miriam Azzouz i Cedric Merle iz Centra za zeleno i održivo poslovanje. Politike "mogu snažno potaknuti poduzeća kako bi poboljšala svoju klimatsku učinkovitost i transparentnost, kako bi se zaštitili od rastućih kamatnih stopa i povlačenja popustljive monetarne politike".
Promjene bi trebale stupiti na snagu u listopadu, a većina detalja tek treba biti objavljena. Kreatori politike rekli su da će se klimatski plan primjenjivati na ponovna ulaganja u vrijednosti od oko 30 milijardi eura svake godine ili oko 10 posto korporativnog portfelja ECB-a. Tvrtke iz eurozone već se sve više okreću zelenom dugu.
Politika ECB-a mogla bi čak ići dalje od nastojanja Europske unije za održivim financiranjem, dodavanjem pritiska na tvrtke izvan EU, koje izdaju obveznice denominirane u eurima, rekli su analitičari Natixisa. Tolike su prednosti kupnje od strane ECB-a, tvrtke sa sjedištem izvan eurozone strukturirale su prodaju duga kako bi zadovoljile njezine kriterije.
"Iako primarna odgovornost za borbu protiv klimatskih promjena leži na vladama, globalna i sveobuhvatna priroda izazova zahtijeva širu uključenost svih kreatora politike, uključujući središnje banke", rekli su.