ByteDance, kineska tvrtka koja je vlasnik TikToka, pregovara s bankama o kreditu vrijednom 9,5 milijardi dolara, što bi bio najveći korporativni zajam denominiran u dolarima u Aziji (isključujući Japan), navode za Bloomberg izvori upoznati sa situacijom u tvrtki.
Citigroup, Goldman Sachs i JPMorgan koordinirat će zaduživanje, a rok kredita bit će tri godine s mogućnošću produljenja na pet godina, dodali su izvori koji su željeli ostati anonimni jer informacije još nisu objavljene.
ByteDance će se zadužiti više nego što se ranije očekivalo i pokušati iskoristiti trenutnu situaciju na kreditnom tržištu u Aziji, gdje je likvidnost visoka, ali kreditna aktivnost opada.
Obujam kreditiranja u dolarima u Aziji (isključujući Japan i međukompanijske zajmove) pao je za 44 posto, na oko 45,5 milijardi dolara u prvoj polovici godine. To je najniža razina od 2010. godine, prema podacima koje je prikupio Bloomberg.
Iz kineske tvrtke nisu odgovorili na zahtjev za komentar.
ByteDance će sredstva od kredita koristiti za refinanciranje postojećeg kredita od pet milijardi dolara iz 2021. godine te za obrtna sredstva, tvrde izvori Bloomberga.
Novi zajam može se naknadno povećati, dodali su izvori, napominjući da će početna kamatna marža biti 85 baznih bodova viša od kamatne stope SOFR.
ByteDance je osnovan 2012. godine, a sjedište mu se nalazi u Pekingu. Aplikacija Douyin donijela mu je veliki uspjeh u području društvenih mreža gdje se dijeli videosadržaj. Također, tvrtka je matična kompanija TikToka, koji je iznimno popularan u SAD-u, ali je postao i točka nesuglasica između Washingtona i Pekinga.
Njeni planovi uključuju širenje izvan svojih osnovnih djelatnosti, uključujući e-trgovinu i umjetnu inteligenciju. ByteDance spada u skupinu velikih kineskih tvrtki koje su uložile ogromna sredstva u razvoj jezičnih modela temeljenih na umjetnoj inteligenciji. Nakon uspjeha u SAD-u, planira pokrenuti platformu za kupovinu uživo preko interneta i u Europi.