Tržište južne i istočne Europe (SEEM) stvoreno je kao dio velike organizacijske transformacije operativnog modela kompanije Nestlé u Europi. On za cilj ima daljnje povećanje performansi i istovremeno povećanje fokusa na održivost i regenerativne poljoprivredne prakse. Za Bloomberg Adriu govorio je Alessandro Zanelli direktor tržišta Nestlé u Ukrajini i Moldaviji a odnedavno i SEEM regije (gdje se nalaze BiH, Hrvatska, Srbija, Sjeverna Makedonija, Crna Gora, Slovenija i Kosovo).
Kazao je kako je njihov cilj dijeljenje najboljih praksi kako bi bili sigurni da razvijaju asortiman proizvoda i usluga koji bi zadovoljili šire potrebe potrošača.
"Tržište SEEM će nam omogućiti da proširimo naš doseg i mogućnosti rasta u svim geografskim područjima u kojima ćemo poslovati. U suštini nećemo stvarati jedan centar, već ćemo raditi iz pet različitih centara: Bukurešt, Sofija, Zagreb, Beograd i Kijev", istakao je Zanelli. "Na tržištu SEEM imamo pet fabrika i jedna od najpovoljnijih perspektiva koju vidim je da naših 8000 zaposlenih sada ima lakši pristup kvalificiranijem zapošljavanju i napredovanju u ovoj industriji."
Kada je u pitanju BiH, Nestle trenutno ne planiraa otvaranje novih proizvodnih pogona.
"U Bosni i Hercegovini smo imali izuzetno uspješnu poslovnu godinu u kojoj smo ostvarili promet od 29,8 miliona CHF, a sudeći po 7,8 miliona CHF prometa koji smo ostvarili u prvom kvartalu ove godine, vjerujemo da će i 2022. biti uspješna", kazao je Zanelli. "Do sada smo zadovoljni postignutim, ali prije svega ponosni smo na priznanje koje naši proizvodi imaju među potrošačima u BiH."
Zanelli napominje da nitko nije mogao predvidjeti uticaj, veličinu i količinu stradanja ovog rata, a prema njihovom sigurnosnom planu prešli su u ono što zovu "hibernacija" kada je počeo rat.
"Ali, skoro odmah, nakon prva četiri dana rata, prešli smo u drugu fazu, gdje smo sagledali potrebe naših ljudi, potrebe zajednice i naroda Ukrajine i reorganizirali se kako bismo osigurali sigurnost kolega, ali na istovremeno pružanje i pomoć društvu i zajednicama", kazao je Zanelli za Bloomberg Adriu.
Kazao je da rezultati u prvom polugodištu 2022. pokazuju pozitivan rast vrijednosti u svim geografskim područjima, vođeni pozitivnim trendovima obima i poboljšanom mješavinom.
"Naše marže su pod većim pritiskom s obzirom na povećane troškove energije, sirovina i logistike, koji su samo djelimično nadoknađeni povećanjem cijena", rekao je.
Kada je u potanju bh. tržište Zanelli kaže da bosanskohercegovački potrošači "proizvode prepoznaju po kvalitetu, a vrlo dobro poznaju svjetske brendove." Dodao je da upravo zbog povjerenja potrošača u kvalitetnu robu, sada imaju lidersku poziciju u BiH u nekoliko kategorija kao što su instant i porcionirana kafa, majoneza, začini, hrana.
"Kafa je naša najveća kategorija, a Nescafé jedno od najpopularnijih pića među ljudima na ovim prostorima", dodao je Zanelli.
Zbog trenutnih inflatornih pritisaka cijene hrane su u porastu. Zanelli smatra da su napravili umjerena povećanja cijena.
"Iako ovi uticaji utiču na našu profitabilnost, mi podižemo cijene ne da bismo u potpunosti nadoknadili troškove, već da bismo pokušali da apsorbujemo dio troškova. Pritisnuti smo u ovom "sendviču" i moramo biti vrlo fleksibilni i precizni u upravljanju prihodima kompanije da bismo ostali konkurentni", kazao je on.
Nestle je prije godinu dana pokrenuo inicijativu Generation regeneration koja predstavlja čvrstu predanost da do 2025. godine dobiju više od 20 posto ključnih sastojaka iz regenerativnih praksi.
"Angažovali smo više od 500.000 farmera i 150.000 dobavljača na ovom putu i želimo da iskoristimo naše prisustvo da stvorimo uticaj, transformišući poljoprivredne prakse u srcu prehrambenih sistema", kazao je Zanelli. "Naše fabrike koriste održivu energiju, a to se može vidjeti i u regionu Jadrana gdje je naša fabrika u Surčinu prešla na 100 posto zelenu energiju dobijenu iz hidroelektrana."
Specifičnost koju Nestle ima je fokus na razvoj ambalaže. Primjenjuje se pravilo "Reduce / Reuse / Redesign / Recycle / Rethink (Smanjiti / ponovo iskoristiti / redizajnirati / reciklirati / ponovo razmisliti)."
"Pokrenuli smo vlastiti Institut za nauku o ambalaži. Novi institut, prvi takve vrste u prehrambenoj industriji, omogućava kompaniji Nestlé da ubrza svoje napore kako bi na tržište izbacio funkcionalna, sigurna i ekološki prihvatljiva rješenja za ambalažu i da se suoči s globalnim izazovom plastičnog ambalažnog otpada", ističe Zanelli. "Nestlé se obavezao da će reciklirati ili ponovo upotrijebiti 100 posto naše ambalaže do 2025. godine i smanjiti upotrebu djevičanske plastike za jednu trećinu u istom periodu. Do sada se 87 posto naše ukupne ambalaže i 66 posto plastične ambalaže može reciklirati ili ponovo koristiti."