Kratkoročno iznajmljivanje smještaja, naročito preko onlajn platformi kao što su Airbnb i Booking, podiglo je u Barseloni cijene nekretnina i izazvalo stambenu krizu, ali i bijes lokalnog stanovništva.
Zbog toga su početak ovog ljeta obilježile slike iz Barselone kako demonstranti, u okviru protesta organizovanog protiv masovnog turizma, prskaju turiste vodenim pištoljima, protjeruju ih iz restorana, kafića i sa popularnih gradskih atrakcija, uz uzvike: "Turisti, idite kući".
Da bi omogućila radničkoj srednjoj klasi da ostane u svom gradu i plaća kiriju po prihvatljivim cijenama, ali i kako bi ublažila bijes građana, gradska vlast je odlučila da prestane sa izdavanjem novih dozvola za turističke stanove, a stare neće obnavljati nakon kraja 2028.
To znači da u Barseloni od 2029. nijedna stambena jedinica neće imati dozvolu da se iznajmljuje kao turistički smještaj. Trenutno je oko 10.000 kuća registrovano kao turistički smještaj.
Iako turizam čini 15 odsto lokalne privrede, gradska vlast je odlučila da stane na put onlajn platformama za kratkoročni smještaj i pomogne stanovnicima da se izbore sa kirijama i cijenama nekretnina koje naglo rastu.
O ograničenju onlajn platformi govori se i u drugim zemljama. I u Sloveniji se ove godine raspravljalo o ograničenjima za iznajmljivanje preko platformi. Da "zabrana Airbnb-ja" nije tako lako primjenjiva, možda je najbolji primjer Berlin, koji već deset godina pokušava da sprovede tako nešto da bi smanjio drastičan manjak stambenog prostora.
Osim toga, Dubrovnik je proglašen najugroženijom destinacijom zbog prevelikog broja turista, a zbog masovnog turizma opasnost prijeti i grčkim ostrvima.
Uprkos protestima zbog masovnog turizma, rezervacije pljušte
Međutim, najnoviji podaci Eurostata pokazuju da onlajn platforme uprkos protestima zbog masovnog turizma nastavljaju da rastu. Samo u prvom kvartalu ove godine rezervacije smještaja preko onlajn platformi Airbnb-ja, Bookinga, Expedia Groupa i TripAdvisora porasle su skoro 30 odsto (28,3 odsto) u odnosu na prvi kvartal prošle godine.
Naime, gosti su tokom prvog kvartala ove godine proveli 123,7 miliona noćenja u kratkoročnim smještajnim jedinicama u Evropskoj uniji (EU), rezervisanim preko pomenute četiri onlajn platforme.
Platformski turizam nastavio je da postavlja nove mjesečne rekordne vrijednosti.
U smještaju rezervisanom preko onlajn platformi ostvareno je 33,3 miliona noćenja u januaru ove godine što predstavlja povećanje od 16,7 odsto u odnosu na isti mjesec prethodne godine. U februaru je zabilježeno 41,2 miliona noćenja rezervisanih preko platformi, što je za 19 odsto više nego u februaru 2023. godine. U martu je to bilo 49,2 miliona, što predstavlja naglo povećanje od čak 48 odsto.
Na najvećem udaru regioni u Španiji, Hrvatskoj i Francuskoj
Najpopularniji regioni za kratkoročni najam smještaja rezervisanog putem onlajn platformi u 2023. bile su Andaluzija u Španiji sa 35,6 miliona noćenja, Jadranska Hrvatska sa 32,6 miliona i francuska regija Provansa-Alpi-Azurna obala sa 24,9 miliona.
Među prvih 20 regiona, po šest je u Španiji i Francuskoj, pet u Italiji, dvije su u Portugalu i jedna u Hrvatskoj, pokazuju podaci Eurostata.
Airbnb i Booking bije loš glas
Uprkos rastu onlajn rezervacija, akcije Airbnb-ja i Bookinga od početka ove godine padaju, jer ih bije loš glas.
Osim toga što je njihovo prisustvo u pojedinim evropskim gradovima i regionima dovelo do masovnog turizma, stambene krize i poskupljenja nekretnina i kirija, ove platforme protekle godine napravile su i druge probleme.
Airbnb je bio optužen za utaju poreza u Italiji. Kompanija se nagodila krajem prošle godine s tom državom da isplati 576 miliona evra u vezi s istragom o navodno neplaćenom porezu.
Italijanska finansijska policija je tvrdila da Airbnb nije platio porez na 3,7 milijardi evra prihoda od posredovanja u iznajmljivanju smještaja, i da poreski dug za period 2017 - 2021. iznosi 779 miliona evra. Razgovori se još vode oko poreza za 2022. i 2023. godinu, a iznosi o kojima je riječ mogli bi biti poprilično veliki.
S druge strane, Booking je dugovao vlasnicima smještaja. Prošle godine su se upravo vlasnici porodičnih smještaja u Hrvatskoj našli u nezgodnoj situaciji da su svoje sobe, stanove i kuće izdavali preko Bookinga, a da im ta onlajn platforma kasnila sa isplatama i po nekoliko mjeseci.
Predsjednica Hrvatskog udruženja porodičnog smještaja Barbara Marković potvrdila je da oko 2.000 iznajmljivača nisu primili novac od Bookinga od juna pa sve do pred kraj prošle godine. Među njima je bilo onih koji u tom periodu nisu dobili ništa od najma, dok se nekima dugovao samo dio novca.
"Nekima je Booking dugovao i 30.000 evra, što nije malo. Nije nam jasno kako jedna tako velika, renomirana kompanija može sebi da dopusti tako nešto", rekla je Marković, dodajući da to nije samo hrvatski problem već da su slične teškoće imali iznajmljivači i hotelijeri širom Evrope. "Najveći paradoks je u tome što je Booking iznajmljivačima, onima kojima duguju novac, poslao račune za plaćanje provizije za mjesece za koje im novac nije isplaćen, što je dodatno izazvalo nezadovoljstvo mnogih iznajmljivača."
Iz Bookinga su pak poručili kako su početkom ljeta obavijestili svoje partnere da planiraju nužne radove na održavanju njihovih finansijskih sistema, što bi moglo da dovede do kašnjenja isplata.
Booking meta evropskog zakona o digitalnim divovima
I Booking je postao najnovija meta EU kada je riječ o suzbijanju tržišne moći tehnoloških kompanija.
To znači da kompanija ima vremena do novembra da uvjeri EU da posluje u skladu s nizom preventivnih mjera, prema vodećem zakonu Unije o digitalnim tržištima. Cilj tog zakona je sprječavanje zloupotrebe konkurencije prije nego što do nje i dođe.
Slijedeći ovu odluku, "turisti će početi da osjećaju benefite većeg izbora, a hoteli će imati više poslovnih mogućnosti", rekla je ranije Margrethe Vestager, komesarka EU za borbu protiv monopola.
Zakon, Digital Markets Act (DMA) trebalo bi da spriječi kršenje konkurencije od tehnoloških firmi prije nego što do zloupotreba i dođe. Primenjivaće se na kompanije sa velikim uticajem na tržište EU, sa više od 45 miliona aktivnih korisnika mjesečno i 10.000 poslovnih korisnika godišnje.