Platforma za rezervaciju smještaja Booking Holdings Inc. postala je najnovija meta Evropske unije (EU), kada je riječ o suzbijanju tržišne moći tehnoloških kompanija.
To znači da kompanija ima šest mjeseci da uvjeri EU da posluje u skladu s nizom preventivnih mjera, prema vodećem zakonu Unije o digitalnim tržištima. Cilj tog zakona je sprječavanje zloupotrebe konkurencije, prije nego što do nje i dođe.
Slijedeći ovu odluku, "turisti će početi da osjećaju benefite većeg izbora, a hoteli će imati više poslovnih mogućnosti", rekla je Margrethe Vestager, komesarka EU za borbu protiv monopola, u saopštenju poslatom..
U isto vrijeme, Evropska komisija (EK) stavila je veto na biznis oglašavanja na platformi X, koju posjeduje Elon Musk, i na TikToku, koji je pod okriljem ByteDance Ltd. Regulatori su takođe otvorili tržišnu istragu o tome da li ostale usluge X-a treba da budu pokrivene ovim zakonom.
Portparol Bookinga je rekao da kompanija razmatra odluku EU, dok razvija riješenja u skladu sa zakonom. X je rekao da pozdravlja najavu EU o svom poslovanju s reklamama i da nastavlja saradnju sa regulatornim tijelom.
Ovaj zakon, Digital Markets Act (DMA), ima za cilj da spriječi kršenje konkurencije od tehnoloških firmi prije nego što do zloupotreba i dođe. Primjenjivaće se na kompanije sa značajnim uticajem na tržište EU, sa više od 45 miliona aktivnih korisnika mjesečno i 10.000 poslovnih korisnika godišnje.
Zakon EU već udara na poslovne modele šest najmoćnijih svjetskih tehnoloških firmi za koje se smatra da su digitalni "čuvari kapije", a to su Apple Inc., Microsoft Corp., Meta Platforms Inc., Google (Alphabet Inc.), Amazon.com Inc. i ByteDance (TikTok).
Prema pravilima, biće nezakonito da određene platforme daju prednost svojim uslugama u odnosu na usluge rivala. Između ostalog, biće im zabranjeno da kombinuju lične podatke u različitim uslugama i da koriste podatke koje prikupljaju od trgovaca trećih strana, kako bi se takmičili protiv njih.