Končar grupa završila je prvo polugodište s poslovnim prihodima od 2,35 milijardi kuna u što ulaze i prihodi Dalekovoda konsolidirani u financijske izvještaje od početka drugog tromjesečja. Ako se utjecaj Dalekovoda izuzme, prihodi Končara su u prvih šest mjeseci, u usporedbi s istim lanjskim razdobljem, porasli pohvalnih 28 posto na 2,08 milijardi kuna.
U isto vrijeme neto dobit grupe je utrostručena s prošlogodišnjih 73,3 na ovogodišnjih 224 milijuna kuna. Dobit prije oporezivanja, kamata, amortizacije i deprecijacije (EBITDA) iznosila je 284,6 milijuna kuna, što je porast od čak 120 posto u odnosu na prošlu godinu.
U izjavi koja prati objavu rezultata predsjednik Uprave Gordan Kolak objašnjava da se poslovanje i dalje odvija uz "visoki stupanj neizvjesnosti" izazvan ukrajinskom krizom. Kolak dodaje da se s kupcima s kojima su ugovori sklopljeni prije znatnog porasta cijena sirovina, materijala i energenata pregovara kako bi se pronašla zajednička rješenja i ispoštovali dogovoreni rokovi.
Rast cijena sirovina
"U narednom razdoblju, usprkos znatnom povećanju volumena poslovanja i radne učinkovitosti, zbog porasta cijena osnovnih sirovina i materijala za koje nije realno očekivati da će se vratiti na razinu od prije dvije godine i nepredvidivog kretanja cijene energenata, za očekivati je daljnji pritisak na profitne marže", dodaje Kolak. U Končaru objašnjavaju da "sve troškovne elemente neće biti moguće ugraditi u krajnju cijenu proizvoda" što znači da će Končar biti primoran dio rasta cijena sirovna podnijeti sam.
Od poslovnih segmenata u Končaru najveći dio prihoda, gotovo dvije trećine, se ostvaruje u proizvodnji opreme za prijenos i distribuciju električne energije. Petnaestak posto prihoda dolazi od proizvodnje šinskih vozila i infrastrukture, a nešto manje od deset posto od proizvodnje opreme za proizvodnju električne energije.
Isporučeno sedam vlakova
Na domaćem tržištu ostvareno je nešto više od trećine prihoda, a najveći klijenti su društva HEP grupe, a nakon njih društva iz grupe Hrvatskih željeznica. "Najznačajniji iznos, 193 milijuna kuna, odnosi se na realizaciju ugovora za isporuku vlakova HŽ Putničkom prijevozu. U prvom polugodištu isporučeno je sedam vlakova", objašnjavaju u Končaru.
Od inozemnih tržišta najznačajniji je u prvom polugodištu bio izvoz u Njemačku gdje je ostvareno dvjestotinjak milijuna kuna prihoda, a nakon Njemačke slijede Švedska i Ujedinjeni Arapski Emirati. Zemlje EU su najvažnije izvozno tržište kompanije s udjelom od blizu tri četvrtine izvoznih prihoda.
U Končaru su podsjetili i da su tijekom lipnja s iračkim partnerima potpisali ugovor o revitalizaciji hidroelektrane Haditha koju je Končar izgradio još u prvoj polovici osamdesetih godina. Ugovor je vrijedan 65 milijuna eura. "Uz sve nepredvidive i nepovoljne okolnosti knjiga narudžbi i dalje raste" ističu u Končaru. U prvom polugodištu ugovorili su nove poslove u vrijednosti 2,62 milijarde kuna, 20 posto više nego lani.