Razvoj turizma i hotelijerstva ključan je za gospodarstvo, a rasprava s vodećim stručnjacima u industriji bacila je svjetlo na trenutne trendove i izazove s kojima se sektor suočava.
David Jenkins iz Radisson Hotel Groupe je na RE:D konferenciji održanoj u srijedu u Zagrebu istaknuo da je "globalna pandemija bila najveći izazov za hotelski sektor", ali je također napomenuo pozitivan pomak u ponašanju potrošača nakon pandemije, gdje je posebno naglasio veći raspoloživi dohodak mlađe populacije te trendove poput putovanja koja spajaju odmor i posao. On vidi hotele kao atraktivnu investicijsku mogućnost, pogotovo u svjetlu podatka da su vrijednosti hotela u prosjeku porasle za tri posto.
Na problem skromnih hotelskih kapaciteta ukazala je Josipa Jutt Ferlan iz Zagreb City Hotelsa. Smatra da je potreban razvoj obiteljskih proizvoda u turizmu, jer je, kaže, "postotak ukupnih hotelskih soba u Hrvatskoj nizak" te da postoji potreba ne samo za izgradnjom više hotela, već i za promjenom proizvoda u skladu s potrebama tržišta. Naglasila je i važnost infrastrukture za kongresni turizam u Zagrebu, gdje vidi velike prilike, ali i nedostatak potrebne infrastrukture.
Gorjan Lazarov iz OREA Hotels & Resortsa podijelio je svoje viđenje razvoja resorta u Hrvatskoj, ističući popularnost zemlje i potencijal za dodavanje vrijednosti, posebno u segmentu resorta. "Razumijemo da 60 posto naših klijenata čine Česi i taj broj raste", rekao je Lazarov, naglašavajući potrebu za prilagodbom proizvoda specifičnim regijama.
U dijelu rasprave o mogućnosti rezidencija koje upravljaju hotelski brendovi, panelisti su istaknuli važnost ovog segmenta za budućnost turizma i hotelijerstva. Lazarov naglasio je ključnu ulogu povezivosti i infrastrukture za uspjeh ovakvih projekata, posebno ističući kako bi poboljšanje transportnih veza moglo znatno povećati atraktivnost Hrvatske za ovakve investicije.
"Pogledate li ovaj segment, korijenski problem je povezanost", rekao je Lazarov, dodajući da je za uspjeh ovakvih projekata ključna dobra povezanost, posebice s obzirom na iskustva iz drugih zemalja poput Španjolske.
Jenkins je dodao da iako Radisson trenutno nema specifičan brend usmjeren na rezidencije, postoji interes za razvoj takvih proizvoda unutar hotelskog portfelja. "Kao operator, želim imati proizvod na kraju", objasnio je Jenkins, ističući kako kombinacija hotela i rezidencija može biti iznimno privlačna za investitore. Međutim, istaknuo je i važnost opreza prilikom ulaganja u ovakve projekte, savjetujući potencijalne investitore da pažljivo provjere lokalnu legislativu i konzultiraju se s pravnicima kako bi izbjegli moguće zamke.
Panel je također dotaknuo temu konverzije uredskih prostora u hotele, s Jenkinsom koji je primijetio da se to događa na drugim tržištima, ali je Ferlan dodala da Zagreb još uvijek ima veliku potražnju za uredskim prostorom i zbog toga nema praznih uredskih prostora koji se mogu pretvoriti u hotele.
Kada je riječ o financiranju projekata u hotelijerstvu, Ferlan je komentirala da "trenutne kamatne stope nisu privlačne za projekte u hotelijerstvu", ali se nada smanjenju. Lazarov i Jenkins dodali su da je hotelijerstvo otporno i privlačno područje za investicije, unatoč izazovima poput promjenjivih kamatnih stopa i potrebe za prilagodbom tržišnim trendovima.
U zaključku, panel je osvijetlio ključne trendove i izazove u razvoju turizma i hotelijerstva, s fokusom na potrebu za inovacijama, prilagodbom tržišnim trendovima i razvojem infrastrukture, posebice u kontekstu Hrvatske kao rastućeg turističkog odredišta.