Bh. tržište leasinga nije na svom optimumu na kojem je bilo možda prije desetak godina. Gdje leže uzroci regresije?
Leasing tržište u Bosni i Hercegovini u posljednje tri godine bilježi dvocifrene stope rasta. Prethodnu godinu ukupna aktiva leasing tržišta je porasla 20 posto, dok je 2022. u odnosu na 2021. taj procent iznosio 17 posto, s tim što je ovaj rezultat još značajniji ukoliko uzmemo u obzir činjenicu da je u posljednje tri godine leasing tržište u značajnoj mjeri bilo pogođeno dešavanjima na makro nivou poput pandemije COVID-19, kašnjenja u isporuci vozila, ali i rastom referentne stope EURIBOR s ciljem smanjenja stope inflacije.
Leasing tržište u Bosni i Hercegovini je imalo svoje “zlatno doba” do 2010. godine, odnosno do velike ekonomske krize koja je na globalnom nivou počela 2008. godine, ali je u Bosni i Hercegovini i na leasing tržištu, prije svega, imala svoj zakasnjeli efekt i čije smo posljedice osjetili u 2010. godini. U to vrijeme je na leasing tržištu poslovalo osam leasing društava, koja su, važno je napomenuti, u velikoj mjeri u tom periodu na tržištu nudila i finansiranje nekretnina, što je predstavljalo oko 20 posto ukupnog iznosa finansiranja na godišnjem nivou. Danas je, čemu smo i sami svjedoci, situacija znatno drugačija.
Kako dovesti situaciju na nivo da se privatnoj osobi kod nas isplati više uzeti nov auto na leasing nego uzeti kredit i kupiti ga?
Osnovna prednost leasinga je brzina njegovog odobravanja i fleksibilnost, odnosno mogućnost da klijent definira željenu ratu i da se ugovor prilikom odobrenja prilagodi zahtjevima korisnika. Leasing društva su u nekonkurentnom položaju u odnosu na druge finansijske institucije s obzirom na to da se prema postojećoj zakonskoj regulativi PDV obračunava na kamatu i troškove za leasing plasmane. Usklađivanje pomenutog poreskog tretmana s EU regulativom uz adekvatne korekcije u zakonodavnom i regulatornom okviru zasigurno bi doprinijelo daljnjem razvoju leasinga u našoj zemlji i potaknulo veću konkurentnost leasing finansiranja u odnosu na izraženu bankocentričnost na lokalnom tržištu kreditiranja.
Koliko je leasing kućama lakše poslovati kad imaju veliku i snažnu banku iza sebe?
Unutar Raiffeisen grupacije nastojimo klijentima pružiti sveobuhvatnu uslugu, a sve s ciljem što boljeg servisiranja potreba naših klijenta te povećanja zadovoljstva krajnjeg korisnika. Sinergijski efekt koji imamo s Raiffeisen Bankom od velike je važnosti za nas, što podrazumijeva ne samo kraće vrijeme u isporučivanju usluge nego i omogućava dugoročno građenje odnosa s klijentima i partnerski odnos. S obzirom na dugogodišnje prisustvo Raiffeisen Banke na našem tržištu i jako veliki broj klijenata s kojima banka ima uspostavljen poslovni odnos, lakše je nuditi leasing proizvode takvim klijentima. Unutar Raiffeisen leasinga gledamo u budućnost i pokušavamo kreirati naše usluge prema zahtjevima klijenata i trendovima koje očekujemo u narednom periodu. Ono na što smo posebno ponosni je jako dobra pokrivenost teritorije Bosne i Hercegovine kako vlastitom prodajnom mrežom tako i dobrom saradnjom s kolegama iz Raiffeisen Banke, gdje klijent može dobiti sve potrebne informacije o leasingu.
Ovom prilikom posebno želim naglasiti da kontinuirano razvijamo i saradnju s dobavljačima putničkih i teretnih vozila, koji su još jedan važan stub u građenju naše dugoročne poslovne održivosti. Intenzivno radimo na pojednostavljenju, ubrzavanju i potpunoj digitalizaciji saradnje s našim dobavljačima putničkih i teretnih vozila i na taj način vjerujem da činimo dodatni iskorak u odnosu na konkurenciju.
U kojem stanju je operativni, a u kojem finansijski leasing kod nas? Kako uvesti druge tipove leasinga kod nas?
Učešće operativnog leasinga na lokalnom tržištu prema podacima Agencije za bankarstvo FBiH je 20 posto. Međutim, ukoliko posmatramo zemlje okruženja, možemo konstatovati da je procent učešća operativnog leasinga u tim zemljama mnogo veći, s obzirom na to da većina multinacionalnih, ali i manjih kompanija preferira uslugu operativnog leasinga koja klijentu omogućava potpunu kontrolu troškova u svakom trenutku. Također, inicijalna davanja kod operativnog leasinga su mnogo manja u odnosu na finansijski leasing, jer se plaća samo trošak obrade ugovora, dok se ostali troškovi plaćaju u skladu s dospijećem rata.
Želim naglasiti da tržište operativnog leasinga ima jako veliki potencijal u Bosni i Hercegovini, ali je potrebno graditi i dodatno razvijati veći nivo svijesti o prednostima korištenja, umjesto posjedovanja predmeta leasinga.
RBL obilježava veliku obljetnicu, u kojoj mjeri se tržište promijenilo u ovih 20 godina?
Leasing tržište u BiH je u posljednjih 20 godina prošlo kroz različite faze uspona i padova. Ekonomska kriza 2008. godine je imala najveći utjecaj na usporavanje leasing tržišta i poslije tog perioda trebalo je mnogo vremena da se tržište stabilizira. Smatram da su zajedno s rastom tržišta rasli i razvijali se klijenti, a najbolji pokazatelj je činjenica da smo u proteklih 20 godina pravnim i fizičkim osobama u Bosni i Hercegovini finansirali više od 650 mil. EUR različitih leasing predmeta, od čega se na pravne osobe odnosi oko 94 posto, te sklopili više od 22.750 ugovora. Na kraju želim dodati da leasing društva u BiH, među kojim je Raiffeisen Leasing jedan od tržišnih lidera, definitivno imaju ulogu pokretača i pionira u finansiranju obnovljivih izvora energije, gdje pored finansiranja flote električnih, veliki potencijal vidimo u obnovljivim izvorima energije poput solarnih elektrana.