Sir Martin Stuart Sorrel, osnivač londonske digitalne agencije S4Capital, istaknuo je u razgovoru za Bloomberg Adria TV da je prestar kako bi bio u biznisu koji stagnira te se stoga odlučio ući u područje digitalnog marketinga koje raste unatoč nepovoljnim uvjetima koji trenutačno pogađaju globalno gospodarstvo.
Taj je britanski poduzetnik osnivač treće najveće svjetske reklamne i PR agencije WPP-a. Bio je najdugovječnijij izvršni direktor te FTSE 100 tvrtke u kojoj je i dalje najveći privatni dioničar, ali 2018. godine napustio je tu poziciju i napravio veliki zaokret u digitalnu sferu osnovavši agenciju S4Capital.
"Htio sam se fokusirati na ono gdje je trenutačno najveći rast. Čak i sada kada je svijet na rubu recesije ili sporijeg rasta ili kopnjenja globalizacije, digitalno oglašavanje nastavlja snažno naprijed. Gledaju li se predviđanja za ovu godinu za rast digitalnog oglašavanja, čak i kad se u obzir uzme pad BDP-a koji je prije šest mjeseci bio predviđen rasti četiri do pet posto, a sada je projekcija rasta manja od tri posto, i dalje se predviđa da će digital u ovoj godini rasti 10 do 15 posto. Mi smo rasli 34 posto u prvom tromjesečju,“ objasnio je Sorrell u televizijskom razgovoru.
Elokventan i zanimljiv sedamdesetsedmogodišnjak dodao je kako je prestar da bi radio u području koje ne raste te da holding kompanije poput WWP-a stagniraju.
"Tržište više nema povjerenja u njihov poslovni model koji je star sedamdeset godina. Za takve tvrtke bi bilo najbolje da se raspadnu jer su prevelike i nisu prilagođene radu u digitalnom svijetu", istaknuo je.
Digitalni modeli
Pojasnio je model po kojem njegova digitalna agencija radi. Sadržaji se stvaraju temeljem podataka i prenose se digitalnim medijima. To iziskuje mnogo truda i puno "probnih sondi" za ispitivanje koja je strategija najbolja.
Na primjer, ispričao je da za streaming platformu Netflix proizvedu 1,5 milijuna različitih marketinških rješenja. Istražuje se kako određene serije imaju dodirne točke s poslovnim ljudima ili sportskim fanovima i kako na njih reagiraju te ciljane skupine. Pritom se koriste podaci prikupljeni na platformama poput Googlea, Facebooka i Amazona koji govore o tome kakve su im reakcije na ponuđena marketinška rješenja. To im pomaže da modificiraju marketinške sadržaje ne bi li imali što bolji učinak. Sukladno rezultatima s tržišta, koriste zapravo 50 do 70 tisuća od inicijalnih 1,5 milijuna marketinških rješenja.
"To je iteritivan proces i nije nalik televizijskom reklami od 30 ili 60 sekundi koja je savršeno napravljena i snimljena diljem svijeta za velike novce jer to iziskuje puno vremena. U digitalnom svijetu koji je aktivan 24/7 treba reagirati odmah. To je posve drugačiji poslovni model", rekao je marketinški stručnjak s višedesetljetnim iskustvom.
Bez obzira na političku situaciju i ekonomsku neizvjesnost, uvjeren je da će tržište digitalnog marketinga nastaviti rasti, a uporište u tom uvjerenju su mu recentna pandemijska zbivanja koja su djelovala kao akcelerator razvoja tog tržišta.
Britanski poduzetnik komentirao je podrobnije i političku situaciju te njezine utjecaje na gospodarstvo, ali i komunikacijske strategije ruskog predsjednika Vladimira Putina i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.
Cijeli razgovor sa Sir Martinom Sorrellom pogledajte u videu.