Air Montenegro je vratio sve slotove i otkazao sve planirane letove iz Tuzle. Plan je u konačnici procijenjen kao neprofitabilan za aviokompaniju.
Podgorička kompanija donijela je odluku da otkaže letove s Međunarodne zračne luke Tuzla i vratila sve slotove, nakon što je od traženih deset dozvola dobila samo dvije - za uspostavljanje letova ka Mastrihtu i Istanbulu.
Tvrtka je također zatražila odobrenje za pokretanje letova sa zračne luke Tuzla prema drugim odredištima u nekoliko zemalja Europske unije. Međutim, nadležni civilni zračni autoriteti u Švedskoj, Danskoj, Austriji i Njemačkoj su odbili zahtjeve, dok odgovor iz Luksemburga još uvijek nije stigao.
Čitaj više
Aerodrom Tuzla bilježi pad broja putnika drugi mjesec zaredom
Ipak, broj putnika u 2023. je veći u odnosu na 2022.
08.11.2023
Letovi Air Montenegra iz Tuzle su upitni
Luka Popović za Bloomberg Adria Start.
31.10.2023
Glavni nedostatak tuzlanske zračne luke je što u prethodnim godinama nije urađeno više da bi se privukli drugi prijevoznici, nego su se isključivo oslanjali na Wizz Air, rekao je Luka Popović iz Ex Yu aviationa. Popović je ranije u programu Bloomberg Adria TV rekao da je zapravo veći entuzijazam i očekivanje od dolaska Air Montenegra u Tuzlu, nego što je realna šansa da će to zaista riješiti povezivanje Tuzle sa zračnim lukama i centrima Europe.
Dodatno je obrazložio da bi zapravo subvencije bile dobra mogućnost u rješavanju problema aerodroma u BiH, pa čak i koncesija, odnosno privatizacija Međunarodnog aerodroma u Sarajevu, o kojoj se već neko vrijeme govori sa ne baš pretjeranim oduševljenjem.
Prethodno je Trade Air odbio korištenje ove zrakoplovne luke i pored toga što je Vlada Tuzlanskog kantona nedavno odvojila 1,27 milijuna eura subvencija za aviokompanije koje bi koristile zračnu luku, o čemu je portal Aero pisao.
U prvih deset mjeseci, Međunarodna zračna luka Tuzla je opslužila 49,6 posto putnika više nego u istom periodu prošle godine. Međutim, u rujnu i listopadu je zabilježen manji broj putnika nego u istom periodu lani.
Koncesije
Veleposlanik i specijalni predstavnik Europske unije u Bosni i Hercegovini Johann Sattler i američki veleposlanik Michael Murphy uputili su pismo premijeru FBiH Nerminu Nikšiću s fokusom na financijsku stabilnost i ugled BiH početkom rujna ove godine.
U pismu se također navodi da bi FBiH trebala dati prioritet uspostavi zakonskih okvira koji će omogućiti javno-privatno partnerstvo i koncesije, te potaknuti privatna ulaganja. "Konkretno, koncesije za rad zračnih luka se ne mogu dalje racionalno odgađati", navedeno je.
Privatna inicijativa je po definiciji učinkovitija od državnog vlasništva koji, barem u teoriji, osim ekonomskih ima i socijalne ciljeve kao dio agende. "Ako je cilj ove resurse učiniti funkcionalnijim, firme učinkovitijim, a potom i ostvariti efekte multiplikacije i prelijevanja, nužno je dati javne resurse, a zračne luke to jesu, u koncesiju", dodao je ekonomista Matej Živković.