Hrvatska grupacija Fortenova, koja je vlasnik trgovačkog društva Mercator, danas bi trebala preuzeti trgovački lanac Tuš, neslužbeno javlja Delo. Oni bi trebali preuzeti maloprodaju kao veleprodaju. Vrijednost transakcije procjenjuje se na 30 milijuna eura, no kupac će još morati dobiti suglasnost Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja. Potpisivanje ugovora očekuje se danas. Fond Alfi, koji je vlasnik 80 posto Enrgotuša, a preostalih 20 posto je u vlasništvu Mirka Tuša, od kraja prošle godine traži kupca za četvrtog najvećeg trgovca.
Za preuzimanje su bile zainteresirane tri osobe. Njemački trgovački lanac Rewe, crnogorski Voli, čiji je vlasnik Dragan Bokan, te Fortenova. Na kraju su se za četvrtog najvećeg trgovca u zemlji natjecali njemački Rewe i Fortenova. Potonji je, kako javlja Delo, bio uvjerljiviji višom otkupnom cijenom. Fortenova je preuzela Engrotuš i veleprodaju Cash&carry, dok će drogerije ostati u vlasništvu obitelji Tuš. Nekretnine će ostati Alfa trustu ili vjerovnicima Engrotuša, koji bi se također razdužio. Novinarska pitanja poslali smo Mercatoru, Tušu i Fortenovi, a odgovore još čekamo.
Što će reći AVK?
Ako ugovor bude potpisan danas, Fortenova, odnosno Mercator, morat će dobiti suglasnost pravobranitelja tržišnog natjecanja (AVK), što bi moglo biti teško jer se radi o dva najveća trgovca u zemlji. Mercator ima oko 460 prodajnih jedinica, a Tuš oko 260.
Najveći trgovac u Sloveniji je Mercator, koji zauzima 28 posto tržišta. To je, kažu analitičari Bloomberg Adrije, rezultat razgranate mreže trgovina, jer tvrtka u Sloveniji ima čak 466 prodajnih mjesta i 163 franšizne trgovine. Na drugom mjestu je Spar, koji poslovno gledano ostvaruje 23 posto manje prihoda od Mercatora. Za usporedbu: Spar ima samo 111 vlastitih i 21 franšiznu trgovinu diljem zemlje.
Tuš u 2022. ponovno s gubitkom
Prošle godine Tuš je ponovno zapao u minus. Prihodi od prodaje porasli su za pet posto na 479 milijuna eura. Ostvarili su gubitak od 6,3 milijuna eura. Dobit prije oporezivanja (EBIT) pala je s devet milijuna eura na 1,71 milijun eura. Prošle godine tvrtka se borila s teškim tržišnim uvjetima, oštrom konkurencijom i visokim troškovima energije, navodi se u godišnjem izvješću o poslovanju. Suočili su se i s upravljanjem opskrbnim lancima, upravljanjem troškovima i pronalaženjem osoblja za rad u trgovinama. Broj zaposlenih smanjio se na 2.635 u 2022. godini.
Hofer i Lidl brzo su se probili na tržište
Posljednjih godina maloprodajni diskontni trgovci mješovitom robom čvrsto su se etablirali u zemljama regije. Iako nisu vodeći ni u jednoj zemlji, imaju barem od 25 do 30 posto ukupnog tržišnog udjela. Osim Hrvatske, najveći je u Sloveniji, što je rezultat jedinstvenog europskog tržišta koje trgovcima omogućuje bescarinski uvoz robe koju u velikim količinama nabavljaju iz svojih srednjoeuropskih središta. Strategija povoljne cjenovne ponude omogućila je diskontnim trgovcima brzi prodor na tržište i preuzimanje udjela klasičnih prehrambenih trgovaca. U Sloveniji Hofer ima 13 posto tržišnog udjela, Lidl 11 posto, a Engrotuš 10 posto, kažu analitičari.