Hrvatski startup Miret ovih je dana promijenio ime u Earthbound kako bi se sa svojim održivim tenisicama lakše rastrčao po međunarodnim tržištima. Ove godine planiraju udvostručiti prihode, razvijaju nove proizvode te ugovaraju neke nove business-to-business suradnje.
Iako je ideja postojala mnogo duže, Miret je nastao 2018. godine, a godinu dana kasnije braća Domagoj i Hrvoje Boljar prijavila su se na EIT Climate-KIC Accelerator ne bi li iskušala investitorsku spremnost da podupru njihovu ideju o ekološkim tenisicama. U naumu da takav proizvod stave na tržište podržao ih je Fil Rouge Capital, a potom i više od 500 ljudi na Kickstarteru.
"Nazvali smo tvrtku Miret iz sentimentalnog razloga jer nam ta riječ obiteljski nešto znači. Bili smo odmah svjesni da to nije idealno ime za međunarodni put i cijelo smo vrijeme s njime na neki način nezadovoljni. Posljednjih pet godina koliko radimo na projektu, stalno smo tražili trenutak da sjednemo i to promijenimo, međutim, posao nas je vukao, novi proizvodi, nove investicije, nova tržišta i stalno nam je to nekako ostajalo po strani. Prije godinu i pol rekli smo 'sad ili nikad', vrijeme je za promjenu imena dok se ne krenemo ozbiljno širiti na globalna tržišta", ispričao je za Bloomberg Adriju Domagoj Boljar.
Krenuli su, kako kaže, u potragu za imenom s kojim su zadovoljni i koje podupire njihovu viziju, misiju i vrijednosti na kojima je brend utemeljen. U tome su i uspjeli uz pomoć Studija Size koji je vodio proces rebrendinga, Maju Turčić koja je zaslužna za logotip i vizualni identitet te Antu Machieda koji im je izradio novu internetsku stranicu. Uz rebrending, potrudili su se napraviti i novu komunikaciju koja, kako kaže Boljar, odražava tehnički pristup rješenju jednog ekološkog problema.
Miretice su tenisice koje su odbacile svu plastiku koju su mogle i napravljene su 97 posto od prirodnih materijala, konoplje, pluta, kaučuka, kenafa, jute, pamuka, kukuruza, eukaliptusa i vune. Održivošću svojih sirovina ti su se startapovci upisali u knjigu zelenih proizvođača i sami krenuli utirati svoj put u ne previše ekološki osviještenoj modnoj industriji.
"Earthbound je temeljen na radikalnoj ekologiji, sve odluke donosimo na temelju procjene djelovanja naših proizvoda i svih segmenata poslovanja na okoliš, a to postižemo kroz znanstveni i tehnički pristup. Mi nismo ni primarno ni sekundarno modni brend, mi smo primarno radikalni ekolozi, sekundarno tehnolozi. Kad je poruka jasna i olakšava korisniku da prepozna našu autentičnost, tada je i naš put prema tržištu olakšan", objašnjava izvršni direktor tvrtke koja se još uvijek naziva Miret.
Osnivači Mireta, odnosno Earthbounda, nisu nacrtali nove mete na karti svijeta. I sada već 90 posto prodaje ostvaruju na inozemnom tržištu, od toga im oko 50 posto prometa otpada na Europsku uniju, Švicarsku i Norvešku, a ostatak na SAD i Australiju. Ne očekuju da će im rebrending odjednom promijeniti status u svijetu, naprotiv, vrlo su realni oko toga.
"Danas je digitalnim brendovima prilično bezbolno promijeniti ime. Mislim da ta promjena imena neće biti baš bolna, nego da će donijeti jako puno toga pozitivno za projekt. Mi smo u Hrvatskoj poznati, ali globalno smo samo zrnce pijeska na plaži", kazao je poetično Boljar.
Podrška zajednice
Iako u globalnim razmjerima još malen, brend ima veliku podršku zajednice koju je okupio oko svog jedinstvenog koncepta održive obuće. Svjesni te podrške, nakon crowdfunding kampanje na Kickstarteru, lani su ponovno u prikupljanje kapitala uključili zajednicu.
"U posljednjoj investicijskoj rundi prikupili smo oko 630 tisuća eura, od toga smo prikupili 470 tisuća eura na Funderbeamu, a ostatak je bila follow up investicija Fil Rouge Capitala. U Miret je tom prilikom preko Funderbeama uložilo više od 210 pojedinaca i tvrtki, podržali su nas simboličnim ulaganjima od 250 eura, ali i većim iznosima. Bilo nam je bitno dati priliku zajednici koja nas je već podržala, ali i da nam se kao investitori pridruže i novi ljudi", istaknuo je suosnivač tvrtke koja je lani prva u svijetu dobila certifikat Oeko-tex® kojim se potvrđuje kako nijedna komponenta njihove obuće nije škodljiva za zdravlje.
Taj je certifikat big deal, kaže Boljar kada ga se pita što još ima novo kod njih. Dodaje kako se u tvrtki stalno nešto događa, neprekidno se razvijaju neki novi projekti, ali daje samo blijede naznake o čemu bi se moglo raditi.
"Između ostalog radimo na razvoju novih proizvoda kroz jedan EU-ov projekt za inovacije, ali ne možemo još o tome govoriti. Usmjereni smo na rast, ove godine planiramo udvostručiti prihode kao i prošle godine i vodimo razgovore za ozbiljne B2B suradnje, ali to su još rane faze pa ne možemo previše otkrivati", zagonetan je Boljar.
Lani smo pisali kako su miretovci ušli u sektor business-to-business prodaje. Dogovorili su suradnje s Adriatic Luxury Hotelima i tvrtkom Sofascore. Svi recepcioneri i osoblje koje je u neposrednom kontaktu s gostima tog hotelskog lanca nose personaliziranu ediciju održivih tenisica i tako promoviraju lokalni proizvod i vlastitu održivost, baš kao i 200-tinjak zaposlenika zagrebačkog Sofascorea. Što je sljedeće, saznat ćemo.
Prema podacima Fine, prošle je godine Miret uprihodio gotovo 309 tisuća eura, dok je 2021. završio s prihodima od oko 148 tisuća eura. Očekivano za startup koji je u uzlijetanju, posljednje tri godine posluju s gubitkom. S godinama i sve većim prihodima, postaje sve zahtjevnije udvostručiti prihode, a najava kako očekuju da će to postići i ove godine zapravo pokazuje koliko rastu.
Obiteljski biznis
Priča o Miretu seže mnogo dublje u prošlost no što startup postoji. Braća Boljar u svijetu proizvodnje obuće već dugi niz godina. U taj su biznis ušli pomažući ocu u vođenju tvornice Mr. Joseph u Dugoj Resi. Nažalost, u veoma su nepovoljnom trenutku za tu tvornicu ušli, tvrtka je bila na izdisaju, a otac im je bio teško bolestan. Međutim, uspjeli su unutar tvrtke razviti vlastiti brend crossover obuće, kombinacije cipela i tenisica.
Njihov rad zapeo je za oko talijanskom agentu koji ih je pak spojio s francuskim brendom za koji je radio belgijski dizajner Kris Van Assche, tadašnji kreativni direktor u Dior Hommeu. Za taj su francuski brend odradili posao u segmentu razvoja luksuznih tenisica za tu sezonu, što im je otvorilo vrata luksuznih brendova. Uskoro su razvijali i proizvodili tenisice za francuski Lemaire, Paco Rabanne, Mercer i ETQ.
"Razvijali smo lude proizvode. Međutim, ostali smo bez kapitala i jako smo ovisili o tim kupcima, a to je turbulentna industrija u kojoj sezona može biti jako dobra ili jako loša. Iako to sve jako lijepo zvuči, i tu je bilo nenaplaćenih poslova", ispričao nam je Boljar prošle godine.
Taj je biznis 2018. godine doživio krah. Očekivali su velike narudžbe, ali se ispostavilo da su one bile tek 30 posto od očekivanih. Klijenti su obećali da će se za šest mjeseci vratiti, ali tvornica je, kaže, "gladna mašina koju treba hraniti". Braća Boljar nisu imala šest mjeseci, pa su odlučili dostojno zatvoriti tvrtku. Nije prošlo dugo i rodio se Miret.