Kompanija Masdar, glavni operater solarnih elektrana u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), planira da prikupi čak milijardu dolara kroz svoju drugu ponudu zelenih obveznica, nakon što je ranije ove godine pozajmila 750 miliona dolara.
Kako piše Bloomberg, kompanija će vjerovatno izdati više zelenih obveznica u narednih šest do devet mjeseci, potencijalno u SAD, rekao je glavni finansijski direktor Niall Hannigan u intervjuu nedavno u Njujorku. Buduće izdavanje je dio plana kompanije da prikupi najmanje tri milijarde dolara za finansiranje projekata čiste energije, dodao je on.
"Od 750 miliona do milijardu dolara vjerovatno tražimo", rekao je Hannigan. "Mislim da je to iznos koji bi nam odgovarao, ali to ćemo tek vremenom procijeniti."
Veličina budućih poslova zavisiće od niza projekata koje kompanija treba da finansira i koliko može sebi priuštiti da se zaduži s obzirom na svoj kreditni rejting, rekao je Hannigan. Kompanija ima ocjenu A2 od Moody's Investors Service i A+ od Fitch Ratings.
Masdar vlasnik dvije vjetroelektrane u Srbiji
Kompanija Masdar iz UAE je inače vlasnik dvije vjetroelektrane u Srbiji - Čibuk 1 i Čibuk 2.
Vjetropark Čibuk 1 je trenutno najveći izgrađeni vjetropark u Srbiji. Nalazi se u selu Mramorak kod Kovina. Završen je i svečano otvoren u oktobru 2019. godine. Prostire se na površini od 37 kvadratnih kilometara.
Sa 158 megavata kapaciteta, najveći je komercijalni energetski projekat u domenu vjetroenergije u Srbiji, ali i na Zapadnom Balkanu.
Sa 57 vjetroturbina proizvedenih u GE Renewable Energy, ovaj projekat snabdijeva električnom energijom 113.000 domaćinstava i eliminiše 370.000 tona emisije ugljen-dioksida godišnje. Životni vijek vjetroparka je 25 godina.
Projektna kompanija Vjetroelektrane Balkana (WEBG) vlasnik je vjetroelektrane Čibuk 1, a investitori i vlasnici kompanije WEBG su Masdar (60 odsto), Taaleri Energia (30 odsto) i DEG, investicioni ogranak KfW Njemačke razvojne banke (10 odsto).
Masdar nastavlja da ulaže u Srbiji i u januaru počinje izgradnju vjetroelektrane Čibuk 2. Budući vjetropark Čibuk 2 trebalo bi da bude izgrađen u atarima Bavaništa i Mramorka, kod Kovina. Očekivana instalisana snaga Čibuka 2 u prvoj fazi je 150 megavata, a tokom druge faze ova vjetroelektrana trebalo bi da dostigne snagu i višu od 300 megavata.
Podsjetimo da je u martu 2022. godine Komisija za zaštitu konkurencije dala saglasnost da beogradsku firmu Čibuk 2 Wind Energy preuzmu firme Masdar CES Europa i Taaleri Development Holdings.
Masdar pozajmulje novac od SAD i ulaže u zemlje u razvoju
"Masdar pozajmljuje novac od institucionalnih investitora u SAD kroz zelene obveznice kako bi ga potrošio na projekte obnovljive energije u zemljama u razvoju", rekao je Hannigan na panel diskusiji koju je u srijedu organizovala Inicijativa za klimatske obveznice. To je izazov jer kapital koji je na raspolaganju za projekte zelene energije ne ide nužno u regione kojima je najpotrebniji, rekao je on.
"Premošćivanje tog jaza je apsolutno kritično", rekao je Hannigan. "Možemo da razgovaramo o tome šta se dešava u SAD i šta se dešava u Evropi. Ali ako ne možemo da vidimo isti tempo rasta na mjestima poput Afrike, na mjestima kao što su Centralna Azija i Jugoistočna Azija, onda se energetska tranzicija suočava sa ogromnim izazovima."
Gdje Masdar sve ulaže?
Na sajtu kompanije Masdar može se vidjeti da je kompanija bila investitor na tri vjetroparka u SAD, četri projekta u Velikoj Britaniji, po jedan u Srbiji, Crnoj Gori i Poljskoj.
Kada je riječ o afričkom i azijskom tržištu, kompanija je uradila i po dva OIE projekta u Maroku i Mauritaniji, četiri u Egiptu, dva u Jordanu, jedan u Omanu, šest u Uzbekistanu, jedan u Avganistanu, 12 u UAE.
Poslovanje kompanije
Kompanija Masdar ostvarila je prošle godine neto prihod od 459,53 miliona UAE dirhama (117,4 miliona evra), što je povećanje od čak 154,3 odsto u odnosu na 2021. Samo prihodi od proizvodnje obnovljive energije iznosili su 482,6 miliona UAE dirhama (123,3 miliona evra), što je povećanje od 16,2 odsto u odnosu na 2021, a ovaj rast došao je zbog povećanja prihoda u vjetroelektrani London Array zbog viših trgovačkih cijena struje u Velikoj Britaniji.
Akcije kompanije Masdar kotiraju se od ove godine na Londonskoj berzi (London Stock Exchange), a trenutna cijena im je oko 96 dolara (90,5 evra).
Kao što se vidi iz grafikona iznad, akcije kompanije su u blagom padu.