Kontroverzni biotehnološki startup Elona Muska za moždane implantate Neuralink kreće u prvo kliničko ispitivanje na ljudima i odabire kandidate, piše na mrežnim stranicama tvrtke.
"Sretni smo što možemo objaviti da smo dobili odobrenje od neovisnog institucionalnog odbora za reviziju i naše prve bolničke stranice za početak zapošljavanja za naše prvo kliničko ispitivanje na ljudima. Studija PRIME (skraćeno od Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface) - revolucionarno ispitivanje medicinskog uređaja za naše potpuno implantabilno, bežično sučelje mozak-računalo (BCI) - ima za cilj procijeniti sigurnost našeg implantata (N1) i kirurškog robota (R1) i procijeniti početnu funkcionalnost našeg BCI-ja za omogućavanje osobama s paralizom da svojim mislima upravljaju vanjskim uređajima", piše u objavi u kojoj pozivaju ljude da se prijave za istraživanje.
Nakon što je dobio odobrenje neovisnog odbora, Neuralink će početi nuditi moždane implantate paraliziranim pacijentima kao dio studije PRIME, koja se provodi kako bi se procijenila sigurnost i funkcionalnost implantata, objavili su.
"Tijekom studije, robot R1 koristit će se za kirurško postavljanje ultrafinih i fleksibilnih niti N1 implantata u područje mozga koje kontrolira namjeru pokreta. Jednom postavljen na svoje mjesto, N1 implantat je kozmetički nevidljiv i namijenjen je za snimanje i bežični prijenos moždanih signala u aplikaciju koja dekodira namjeru pokreta. Početni cilj našeg BCI-ja je omogućiti ljudima da kontroliraju računalni pokazivač ili tipkovnicu samo koristeći svoje misli", objašnjavaju.
Oni s kvadriplegijom zbog ozljede vratne leđne moždine ili amiotrofične lateralne skleroze (ALS) mogu se kvalificirati za šestogodišnju studiju.
Musk već pet godina radi na Neuralinkovom cilju korištenja implantata za povezivanje ljudskog mozga s računalom, no tvrtka je do sada provodila testove samo na životinjama. Tvrtka se također suočila s nadzorom nakon što je majmun uginuo tijekom testiranja projekta 2022. u sklopu nastojanja da se životinja natjera da igra Pong, jednu od prvih videoigara.
U svibnju je Neuralink tvitao da je dobio odobrenje Agencije za hranu i lijekove (FDA) za klinička ispitivanja na ljudima, a odobrenje je potvrdila agencija.
Musk je predvidio ispitivanja na ljudima u startupu najmanje četiri puta od 2019., no tvrtka nije tražila odobrenje FDA do 2022. godine, a kada je zatražila, dobila je odbijenicu, prema izvješću Reutersa u ožujku. Kao razlog je bila navedena zabrinutost za sigurnost zbog migriranja dijelova implantata u druge dijelove mozga i mogućeg oštećenja moždanog tkiva kada se implantati uklone.
Musk je u prosincu rekao da je Neuralink podnio "većinu" svoje dokumentacije američkoj Agenciji za hranu i lijekove i da bi mogao započeti testiranje na ljudima u roku od šest mjeseci. Ali zaposlenici su rekli Reutersu u prosincu da tvrtka žuri na tržište, što je rezultiralo uginućima životinja i saveznom istragom. Neuralink nije odgovorio na CNN-ov zahtjev za komentar.