Distributivna preduzeća Elektroprivrede Republike Srpske (ERS) imala su uspješno prvo polugodište ove godine. Najveće preduzeće - Elektrokrajina je izašlo iz minusa, dok je najbolje poslovao Elektro Doboj uvećavši profit za tri puta, pokazuju bilansi uspjeha. Usljed viših cijena mrežarine u ovoj godini povećani su im prihodi, ali su rasli i rashodi, što je dovelo do drastičnog pada likvidnosti, što može ugroziti daljnje poslovanje.
Elektrokrajina Banjaluka je u prvoj polovini ove godine izašla iz minusa koji su imali u istom periodu lani. Prihodi su im rasli sa 63,5 miliona KM na 76,1 milion usljed povećanja prihoda od pruženih usluga, prije svega povezanim licima. Troškovi su povećani na gotovo svim pozicijama te su dostigli 75,8 miliona u odnosu na 64,9 miliona lani. Iako su im rashodi znatno rasli, Elektrokrajina je uspjela da ostvari dobit od 243 hiljade KM i izađe i gubitka od 1,4 miliona KM koji je imala na kraju juna prošle godine.
Elektro Doboj povećao je ukupne prihode za skoro sedam miliona zahvaljujući prije svega većim prihodima od pruženih usluga kao i ostalih poslovnih prihoda. Prihodovali su 27,6 miliona KM u prvoj polovini godine. Istovremeno, rashodi su im rasli na poziciji plata i ličnih primanja i ukupno su dostigli 23,7 miliona KM. Dobit im je porasla za tri puta, sa 1,3 na 3,9 miliona KM.
Elektro-Bijeljina, za razliku od prethodnog preduzeća, ne može se pohvaliti rastom dobiti. Povećani su im prihodi, ali i rashodi te su zaradili svega 121 hiljadu KM, što je manje u odnosu na profit na kraju juna prošle godine (151 hiljada KM), usljed rasta troškova plata, proizvodnih usluga i materijala.
Pad dobiti imala je i Elektrodistribucija Pale i to sa 1,3 miliona KM na 510 hiljada. Prihodi su im rasli sa 15,3 na 18 miliona, a rashodi sa 13,9 na 17,5 miliona KM usljed većeg rasta nabavne vrijednosti prodate robe. Međutim, njihova kompanija Obnovljivi izvori električne energije Bogatići i Mesići (OIE BIM) donijela im je dodatnih pet miliona prihoda od prodaje električne energije pa su imali konsolidovanu dobit od 3,8 miliona KM na kraju šestog mjeseca ove godine u odnosu na 2,4 miliona u istom periodu prošle godine.
Za peto distributivno preduzeće - Elektrohercegovinu nije dostupan polugodišnji izvještaj, a na kraju prvog kvartala ove godine imali su gubitak od 61 hiljadu KM.
Likvidnost znatno smanjena, u Elektrokrajini ugrožen rad
Kao što je navedeno, rashodi distributivnih preduzeća rasli su, a to je dovelo do odliva gotovine i smanjenja likvidnosti. U najvećem od ovih preduzeća - Elektrokrajini tvrde da im je ugrožen daljnji rad.
U Elektrokrajini za Bloomberg Adriju pojašnjavaju da su u prvih šest mjeseci 2023. godine ostvarili neto dobit od 243.305 KM uglavnom zbog rasta poslovnih prihoda od pruženih distributivnih usluga, uz maksimalnu racionalizaciju rashoda u izrazito nepovoljnim okolnostima.
"Najveći izazov s kojim se preduzeće suočava od početka 2023. godine ogleda se u prijetećoj nelikvidnosti kao direktnoj posljedici posljednjeg tarifnog postupka. Regulatorna komisija za energetiku RS je u tarifnom postupku odobrila djelimično povećanje prihoda od mrežarine, ali je i istovremeno, nesrazmjerno tome, povećala sredstva za rashode", ističu u Upravi Elektrokrajine.
Naime, dodaju, cijena električne energije za pokriće distributivnih gubitaka povećana je za čak 91 odsto, što im uz nepovoljni koeficijent poravnanja između pet operatora distributivnog sistema u RS donosi veći godišnji trošak za preko 20 miliona KM u odnosu na 2022. godinu.
"Regulator u tarifnom postupku, takođe, nije uvažio naše objektivne rashode po osnovu bruto plata zaposlenih (zanemareno povećanje cijene rada), kao ni značajne inflatorne efekte na ulazne cijene materijala za obnovu i izgradnju distributivne mreže, što se direktno odražava na likvidnost preduzeća. Visina gotovine na računima je 30. juna 2022. godine iznosila 9,3 miliona KM, a 30. juna 2023. godine iznosi 42.000 KM", naglašavaju u Elektrokrajini.
Kada na to dodaju sve veće vanredne troškove havarijskog održavanja mreže kao posljedice klimatskih promjena, odnosno nezapamćene olujne nepogode i sličnih nepogoda, dodaju, jasno je da je u predstojećem periodu ugroženo normalno i nesmetano obavljanje djelatnosti operatora distributivnog sistema.
O svemu navedenom su obavijestili menadžment Elektroprivrede RS, Ministarstvo energetike i rudarstva RS i Regulatornu komisiju za energetiku RS.
Podsjećamo, Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske (RERS) odobrila je da se od ove godine primjenjuje takozvana blok-tarifa, odnosno različite cijene za različit obim potrošnje električne energije.
Istovremeno, operatorima distributivnih sistema odobreno je povećanje ukupno potrebnog prihoda u iznosu od 81 milion KM, od čega se povećanje od 48 miliona odnosi na poslovne aktivnosti operatora distributivnog sistema, a preostali dio povećanja na troškove distributivnih gubitaka i troškove korišćenja prenosne mreže, naveli su ranije u RERS-u.
Đokić: Veće prihode uložiti u razvoj mreže
Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić rekao je za Bloomberg Adriju da fokus treba staviti na to da se sredstva od mrežarine i uvećan prihod upotrijebe za održavanje i za ulaganje u razvoj mreže.
"Mi imamo jako staru mrežu, u pojednim dijelovima potiče iz vremena elektrifikacije tadašnje BiH iz šezdesetih godina", naveo je Đokić ranije za BBA.
Distributivna preduzeća žive od prihoda od mrežarine, koji čine veći dio ukupnih prihoda, i od prihoda od usluga koje pružaju kada dođe do problema u snabdijevanju.
Akcije Elektrodistribucije Pale prestigle Elektro Doboj
Elektrodistributivna preduzeća, odnosno operatori distributivnih sistema, u većinskom su vlasništvu Elektroprivrede RS (65 odsto), državni fondovi PREF i Fond za restituciju imaju oko 15 odsto udjela, dok ostatak akcija posjeduju manjinski akcionari.
Akcijama se trguje na Banjalučkoj berzi, a najveću vrijednost u posljednjih godinu dana imale su akcije Elektro Doboja, ali su ih posljednjih mjeseci po vrijednosti prestigle akcije Elektrodistibucije Pale.
Najmanju vrijednost imaju akcije Elektrokrajine, iako je to najveće distributivno preduzeće, dok je Elektrohercegovina imala najmanju volatilnost u vrijednosti akcija u posljednjih godinu dana.
Ranija analiza Bloomberg Adrije pokazala je da je skuplja mrežarina, koju potrošači u Republici Srpskoj plaćaju od 1. januara ove godine, donijela milione maraka u budžete distributivnih preduzeća.
Više: Milione od mrežarine preduzeća ERS potrošila uglavnom na plate
Međutim, povećani poslovni prihodi u dobrom dijelu su potrošeni na rast plata zaposlenima u pet distribucija, pokazali su finansijski izvještaji za prvi kvartal ove godine.