Regenerativna poljoprivreda može da doprinese smanjenju volatilnosti prihoda u poljoprivredi i to, prije svega, zbog zdravijeg zemljišta kome je potrebno manje inputa objašnjava Ivanka Stojnić, menadžerka za održivi razvoj u kompaniji Nestle, za tržište jugoistične Evrope.
Na ovaj način dolazimo do toga da regenerativna poljoprivreda može da smanji izloženost poljoprivrednika ka volatilnim cijenama inputa – jer kada zemljište postane zdravije, potrebno mu je manje đubirva, a regenerativna poljoprivreda zagovara i upotrebu organskog đubriva.
"Korišćenje prirodnijih inputa samim tim smanjuju zavisnost od od cijena i đubriva i goriva. Takođe, regenerativna poljoprivrede zagovara i smanjenu obradu zemljišta koja dosta smanjuje upravo potrošnju goriva za mehanizaciju. Pa tako, recimo, upravo strip-till metoda, koja zapravo znači smanjenu obradu zemljišta, smanjuje potrošnju goriva i do 70 odsto” objašnjava Stojnić.
Ako fokus sa troškova prebacimo na prinose, primarni cilj regenerativne poljoprivrede nije njihovo povećanje. Međutim, dugoročno pozitivni efekti na prinose postoje. "Gledajući statistiku, prije svega, poljoprivrednika u Evropi i svijetu, koji preko 10 ili 30 godina primjenjuju ove prakse, ono što je jasno jeste da u prvim godinama prihodi ostaju isti, ali stabilni, što je u današnje vrijeme, usljed klimatskih promjena, jako bitno. A onda, nakon nekoliko godina, kada zemljište ozdravi, prinosi počinju da se uvećavaju."
Poljoprivreda je veliki zagađivač i u globalnoj emisiji gasa sa efektom staklene bašte učestvuje sa 24 odsto, a uloga regenerativne poljoprivrede jeste u smanjenju uticaja negativnih prirodnih efekata. "Poljoprivreda je zapravo veliki zagađivač i to se vraća i utiče dalje na poljoprivredu. Ukoliko je zemljište zdravije, ono može više ugljenika da apsorbuje iz atmosfere i zapravo nam postaje najveći saveznik u borbi protiv klimatskih promjena."
Stojnić očekuje i da će svjetske prehrambene kompanije vršiti pritisak na poljoprivredne proizvođače u smijeru regenerativne poljoprivrede, a dodaje i da se Nestle obavezao da će do 2030. godine kupovati 50 odsto svojih sirovina upravo iz regenerativne poljoprivrede. "Mogu vam reći da i drugi veliki prehrambeni proizvođači imaju slične ciljeve. Naša je odgovornost da stvorimo tržište za plasiranje takvih sirovina i mi uveliko radimo na tome čak i u Srbiji."
Više o ovoj temi pogledajte u videu.