Više od 900 privrednih subjekata registrovano je u Bosni i Hercegovini (BiH) za računarsko programiranje, savjetovanje i djelatnosti povezane s njima, a novac koji obrću mjeri se stotinama miliona maraka. Po prihodima je lider banjalučki Prointer, a po profitu sarajevska kompanija Glasfaser Connect BH, pokazuju zvanični finansijski izvještaji kompanija.
Top pet kompanija po prihodima u IT sektoru
Prointer ITSS Banjaluka, među kompanijama u IT sektoru, lani je imao najveće prihode, a koji su iznosili više od 58 miliona KM. Ova kompanija posluje u sastavu Infinity International Group i poznata je po tome što je posljednih godina čest izbor institucija Republike Srpske kao dobavljač različitih softverskih rješenja. Prema podacima iz poslovnih registara ova firma zapošljavala je u 2021. godini 149 radnika i prijavljeni neto profit od 4,7 miliona KM.
Po prilivu novca slijedi Symphony Group, koja je registrovana u Sarajevu i koja je tokom prošle godine imala prihode od 56,2 miliona KM. Ta kompanija posluje na međunarodnom tržištu, a u BiH su lani imali 19 prijavljenih radnika s kojima su ostvarili profit od 6,2 miliona KM.
Nakon ove kompanije, najveće prihode (41,1 milion KM) je imala firma Huawei Technologies iz Banjaluke, u vlasništvu kompanije Huawei Technologies Coöperatief U.A. iz Holandije. U BiH su prošle godine zapošljavali 11 radnika i ostvarili neto dobit od 175.352 KM.
Četvrta po prihodima je kompanija BS Telecom Solutions (TS) iz Sarajeva koja je imala priliv novca u iznosu od 27,3 miliona KM. Vlasnici ove firme su Asseco SEE iz Sarajeva i BS TS iz Češke. Sa 112 zaposlenih uspjeli su da ostvare zaradu od 5,2 miliona KM neto.
Nakon njih po prihodima u IT sektoru u BiH je kompanija Glasfaser Connect BH Sarajevo. U prošloj godini su imali prihode od 24,5 miliona KM, 51 radnika i dobit od čak 17,9 miliona KM. Vlasnik ove profitabilne firme je Hajriz Brčvak.
Top pet kompanija po neto profitu u IT sektoru
Tako je Glasfaser Connect BH Sarajevo peta po prihodima, ali prva po dobiti u IT sektoru u BiH, a slijedi je Symphony Group.
Iako nije u top pet po prihodima, firma Zira Sarajevo je treća po dobiti u pomenutoj djelatnosti. Ta firma, čiji su vlasnici Sabina Selvić-Oručević i Nada Rašidagić, imala je lani neto profit od 5,7 miliona KM i 117 zaposlenih. Ukupni prihodi iznosili su im 20,1 milion KM.
Nakon njih, po zaradi ide pomenuta kompanija BS Telecom Solutions, a na petom mjestu je Ministry of programming (MOP) Sarajevo, čiji su vlasnici Faris i Rešad Začina. MOP je u prošloj godini imao prihode od 17,2 miliona, a sa 130 zaposlenih uspjeli su da inkasiraju dobit od 4,9 miliona KM neto.