Boeing je obezbijedio značajnu porudžbinu od jednog od svojih najvažnijih kupaca pošto je Ryanair Holdings Plc pristao da kupi čak 300 najvećih aviona kompanije "737 max" u okviru opklade na oporavak putovanja nakon pandemije.
Porudžbina, koja se sastoji od 150 sigurnih kupovina i istog broja opcija, ima vrijednost od 40 milijardi dolara, rekli su Boeing i Ryanair u današnjem saopštenju, iako kupci obično obezbijede velike popuste na velike ponude. Akcije Boeinga su skočile za čak 2,3 odsto u trgovanju prije otvaranja berze u SAD-u. Ryanair je dobio 1,3 odsto u Dablinu.
Ogromna kupovina Boeingovog najvećeg "737" predstavlja važnu podršku jednog od najlojalnijih kupaca američkog proizvođača i ukazuje da to da su prevoznici spremni da ponovo troše na nadogradnju flote kako se aviosaobraćaj oporavlja. Ryanair je rekao da je ovo najveća narudžba neke irske kompanije za proizvode iz američke proizvodnje.
"Pored toga što će obezbijediti značajan rast prihoda i saobraćaja širom Evrope, očekujemo da će ovi novi, veći, efikasniji, zeleniji avioni dovesti do daljnje uštede u troškovima po jedinici", rekao je izvršni direktor Ryanaira Michael O’Leary u saopštenju.
Isporuke će početi 2027. i 2033. godine i imaju za cilj da zamijene mnoge starije avione "737NG".
Najveći kupac u Evropi
Ryanair je najveći kupac Boeinga u Evropi i izgradio je cijelu svoju flotu aviona za kratke relacije oko pouzdanog i dugotrajnog modela aviona. O’Leary je krajem marta rekao da je aviokompanija nastavila pregovore s Boeingom za još aviona.
Gašenje nekih evropskih avioprevoznika u eri kovida i smanjenje operacija drugih otvorilo je prostor za Ryanair. O'Leary je rekao da su u Italiji, gdje je Alitaliju naslijedila manja ITA, Portugalu, gdje je državni TAP sada na prodaju, i tržištima u Irskoj i Španiji, gdje su prevoznici sporo obnovili kapacitete, obezbijedili Ryanairu dovoljno mogućnosti za rast.
Ova niskotarifna aviokompanija je među firmama koje su predvijidele porast broja rezervacija za ljeto, posebno na kraćim rutama do sunčanih destinacija poput Španije ili Italije. Matična kompanija British Airwaysa IAG SA povećala je svoju prognozu zarade za ovu godinu prošle nedjelje.
Ryanair se pridružuje drugim aviokompanijama koje šire svoje flote nakon što je popravio svoje bilanse i otplatio vladine zajmove. Deutsche Lufthansa AG je u martu saopštila da će kupiti 22 nova širokotrupna aviona od Airbus SE i Boeinga u okviru narudžbe vrijedne 7,5 milijardi dolara po kataloškoj cijeni. Mjesec dana ranije Air India Ltd. objavila je porudžbinu od 470 aviona od dva proizvođača, što je do sada najveća kupovina u istoriji komercijalne avijacije.
Neka kašnjenja
Avion "737 max 10" nije da nije imao svojih problema. Poslije mnogih odgađanja Boeing sada očekuje da će američka Federalna uprava za avijaciju (eng. Federal Aviation Administration – FAA) ove godine započeti certifikacione letove za ovaj avion, a prve isporuke se očekuju 2024. U decembru su američki zakonodavci postigli dogovor da izuzmu još necertifikovane modele "max 7" i "max 10" od obaveze da ispune novi zahtjev o kokpitu, koji bi u suprotnom stupio na snagu početkom 2023. i potencijalno prouzrokovao dodatna odgađanja isporuka.
Među aviokompanijama koje su se obavezale na "737 max 10" su Delta Air Lines Inc, United Airlines Holdings Inc. i IAG. Ovaj model aviona, koji još čeka na certifikaciju, takmiči se s najprodavanijim Airbusovim avionom "A321neo", pošto se aviokompanije sve više okreću ka najvećim verzijama najrasprostranjenijih uskotrupnih aviona.
Ryanair je ranije dopunio svoju porudžbinu za verziju "737 max 8" koja ima posebnu konfiguraciju s gusto postavljenim sjedištima na ukupno 210 aviona. Već je primio oko 100 aviona. Aviokompanija je kontinuirano kupovala veće avione za proširenje kapaciteta. Tako su došli od "737-800" sa 189 sjedišta preko "maks 200" sa 197 do "maks 10", u kojima će biti mjesta za 230.
O’Leary proširuje flotu jer nastoji da poveća saobraćaj na 225 miliona putnika u naredne četiri godine. Sa 737 Max 8 većeg kapaciteta, poznatim kao 8200, O'Leary je u januaru tvrdio da postoji sve veći jaz u troškovima između Ryanaira i drugih evropskih prevoznika. Još veći Max 10 sada mu daje novo oružje.
(Ažurirano citatom u četvrtom pasusu.)
-U pisanju pomogla Julie Johnsson.