Drugi najbogatiji čovjek na svijetu i odnedavno vlasnik Twittera Elon Musk ne prestaje svojim izjavama dizati prašinu na društvenim mrežama. Već mjesecima je aktuelna tema da li će njegov novi plan pretplate uspjeti riješiti finansijske probleme Twittera i - da li je vrijedno izdvojiti osam dolara mjesečno za Twitter Blue?
Još nije sigurno da li će njegov plan za Twitter Blue, posebnu pretplatu koja omogućava korisnicima da se verifikuju i dobiju plavu kvačicu pored imena (kao i neke druge pogodnosti, poput mogućnosti da izmijene objave), zaživjeti - mada su mnoge poznate ličnosti, kompanije i zvaničnici ipak vratili svoj Twitter identitet.
Ideja je dobila još jedan preokret prošlog vikenda, kada su korisnici koji tvrde da se nisu pretplatili na Twitter Blue ipak završili sa kvačicom pored imena.
Postoji više vrsta (boja) kvačica, pored plave. Zlatna kvačica označava biznis nalog, a siva vladu, multilateralnu organizaciju ili njihove zvaničnike. U Srbiji "Twitter Verified Organizations" košta organizacije (preduzeća, neprofitne i vladine institucije) koje žele da se pretplate 950 eura mjesečno (bez poreza) i daje im sve mogućnosti koje donosi i Twitter Blue. Svaki dodatni vezani nalog košta 50 eura mjesečno (bez poreza).
Zasad djeluje da pretplata nije zaživjela među zvaničnicima Srbije, od kojih samo neki imaju sivu kvačicu pored imena. Izuzeci se uglavnom sreću među najvišim državnim funkcijama. Recimo, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić verifikovao je oba svoja naloga na Twitteru - jedan koji služi kao zvanični nalog predsjednika Srbije i predsjednika SNS-a, i drugi zvanični predsjednički nalog. Ambasador Srbije u SAD-u Marko Đurić također ima sivu kvačicu pored svog imena.
Programski direktor Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić kaže da bi, ukoliko je riječ o nalogu na Twitteru koji je vezan za javnu funkciju, taj trošak trebalo da se plaća iz budžeta. Ova nevladina organizacija se, podsjetimo, zalaže za povećanje transparentnosti rada državnih organa.
"Kada je riječ o Vučiću, jedan nalog je državni. Drugi je sporan iz razloga što se navodi da pripada i državnom i partijskom funkcioneru, a funkcioner ima dužnost jasno predočiti javnosti u kojem svojstvu nastupa. Slična je situacija i na nalogu ambasadora", objašnjava Nenadić za Bloomberg Adriju.
Sive kvačice imaju i zvanični nalog predsjednika Vlade Srbije, dok Ana Brnabić, koja trenutno obavlja tu funkciju, nije verifikovala svoj lični nalog. Zvanične naloge su verifikovali i visoki zvaničnici iz regiona, kao što su predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković i predsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović.
Ipak, sive kvačice uglavnom su izostale sa zvaničnih naloga samih vlada. Vlada Srbije u trenutku pisanja teksta nije bila verifikovana, kao ni većina ministarstava, od kojih veliki broj i nema nalog ili ne koristi Twitter. Izuzetak su profili Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, koji imaju verifikovan nalog (sivu kvačicu).
Što se ambasada tiče, one uglavnom nisu prešle na Muskov novi režim, osim Ambasade Srbije u Kataru, kojа је imala plavu oznaku u trenutku pisanja teksta, ali ju je nakon upita naše redakcije skinula.
"Činjenica da neki državni organi imaju verifikovane naloge, a drugi ne, otvara pitanje svrsishodnosti takvih troškova. Ili griješe institucije koje imaju verifikovane naloge ili one koje ih nemaju", smatra Nenadić.
Do trenutka objavljivanja ovog teksta, nijedna zvanična institucija nije odgovorila na naše upite o korištenju i finansiranju naloga na platformi Twitter, uključujući Vladu Srbije, predsjednika, premijera, Ambasadu u Kataru i Ministarstvo spoljnih poslova.
Na upite nije odgovorio ni Grad Beograd, koji nije verifikovao svoj zvanični nalog, dok nalog Servisnog centra preko kojeg građani mogu da prijave komunalne probleme u gradu ima plavu kvačicu.
Što se poznatih ličnosti tiče, za razliku od SAD-a, gdje čak i sam Musk nekima plaća verifikaciju, poput košarkaša LeBrona Jamesa ili pisca Stephena Kinga, u Srbiji nema puno naloga poznatih koji imaju tu oznaku.
Korisnici Twittera su probali riješiti zabunu - koji je to kriterij po kojem se dodjeljuju plave kvačice korisnicima koji se nisu pretplatili? Jedan od najčešćih odgovora bio je da se one automatski dodjeljuju onima koji imaju više od milion pratilaca - ali tu teoriju kvari glumac Ryan Reynolds, koji još uvijek nije dobio svoju potvrdu, mada ima 21 milion pratilaca.
U Srbiji nema puno poznatih koji bi mogli testirati ovu teoriju, ali bi ona mogla proći ako pogledate tenisera Novaka Đokovića, sa više od devet miliona pratilaca, ili teniserku Anu Ivanović, sa 2,7 miliona pratilaca.