Twitter će sljedeće nedjelje početi da uklanja takozvane zastarjele oznake za verifikaciju s korisničkih naloga, jer radi na modelu koji podrazumijeva da samo plaćeni pretplatnici i članovi organizacija imaju taj status.
Prelazak na plaćenu verifikaciju počinje prvog aprila, navela je kompanija sa sjedištem u San Franciscu u tvitu u četvrtak.
To je jedna od najranijih promjena politike koju je najavio vlasnik Elon Musk, koji je postojeći model opisao kao "korumpiran" ubrzo nakon što je preuzeo kontrolu nad aplikacijom krajem prošle godine. Musk je promijenio mišljenje o nekoliko promjena koje je želio da uvede na ovoj društvenoj mreži, ali je ostao uporan u želji da eliminiše stari sistem verifikacije.
Twitter je učinio plavu verifikacionu oznaku glavnom odlikom svoje ponude pretplate na Twitter Blue, koju je Musk počeo da cijeni od osam dolara mjesečno i sada je promoviše kao najbolji način za uživanje i poboljšanje usluge. Problem s botovima na Twitteru bi takođe bio riješen većim brojem pretplatnika koji plaćaju, kaže Musk. Korisnici koji plaćaju Blue imaju veći prioritet u odgovorima i pretragama, pomažući u borbi protiv prevara i neželjene pošte, navodi kompanija. Oni takođe dobijaju polovinu oglasa i mogu da uređuju tvitove.
Među osobama koje su označene kao provjerene bez plaćanja pretplate su mnoge javne ličnosti i novinari. Prethodnih godina rada Twittera taj sistem je pomogao da se potvrdi autentičnost izjava i izvještaja koji dolaze s tih naloga i učinio je Twitter pouzdanijim izvorom vijesti.
Muskova antipatija prema bivšem sistemu često je bila obrazložena u kontekstu njegovog prezira prema članovima medija, koji su obično bili najaktivniji verifikovani korisnici Twittera. Kompanija je ovog mjeseca postavila adresu e-pošte press@twitter.com da automatski odgovara emodžijem, nakon što je prethodnih mjeseci uglavnom ignorisala upite novinara.