Bing u koji je ugrađen OpenAI-jev ChatGT, poslao je poruku korisnicima Skype aplikacije u kojoj je ponudio svoju pomoć.
"Postavite mi bilo koju vrstu pitanja, poput pronalaženja recepata sa sastojcima koji se nalaze u vašem frižideru, veganskih restorana u Kembridžu ili pisanja priče za radoznalu djecu. U grupama ne zaboravite da me spomenete sa @Bing", napisao je ovaj Al.
Korisnici su se ranije žalili kako se ova umjetna inteligencija neobično ponaša. Kritike su išle na Microsoft da je prerano omogućio korištenje alata koji još očito nije u dovoljno uznapredovaloj fazi. Mediji su navodili kako je umjetna inteligencija iza Binga emocionalno nestabilna i da često navodi na pogrešne informacije, a korisnici da ih je Bing vrijeđao.
"Ja sam AI pregled, tako da još uvijek učim. Ponekad bih mogao reći nešto čudno. Ne ljuti se na mene, samo pokušavam da budem bolji", naveo je Bing u svojoj poruci na Skypeu.
Da bi komunicirali s Bingom, korisnici se moraju upisati na listu čekanja.
Velika utrka
Nakon što je prošle godine pušten u rad ChatGPT, iz startupa OpenAI, te nedavno novija verzija GPT-4, u tehnološkom sektoru počela je utrka u razvoju umjetne inteligencije i većem dometu.
ChatGPT je korisničkim unosima izvježban proizvesti ljudski odgovor. Ovaj alat zainteresovao je i bh. IT kompanije, koje su za Bloomberg Adriju podijelile svoja dosadašnja iskustva u njegovoj primjeni.
Više: IT kompanije u BiH uvele ChatGPT u svoj rad
Prošle sedmice, u roku od dva dana, Google i Microsoft objavili su niz najava o umjetnoj inteligenciji. Google je u javnost pustio chatbot Bard, konkurenta ChatGPT-a. Kineski Baidu također je ranije najavio kako uvodi svoj bot u stilu ChatGPT-a, kao način preuzimanja vodstva na tržištu.
Počevši od SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva, korisnici se mogu zabilježiti na listu čekanja za pristup Bardu na engleskom jeziku, programu koji je prethodno bio otvoren samo za one koji su ga testirali.
Google opisuje Bard kao eksperiment koji omogućava saradnju s generativnom umjetnom inteligencijom, tehnologijom koja se oslanja na podatke iz prošlosti, kako bi kreirala novi sadržaj.
Započeo je AI rat tehnoloških divova
Microsoft uvodi OpenAI Chatbot tehnologiju u Office
Microsoft je u četvrtom tromjesečju objavio da su mu prihodi od pretraživača i oglašavanja iznosili 3,2 milijarde dolara, dok je Google u tom segmentu uprihodio 42,6 milijardi dolara.
Google godinama ulaže u umjetnu inteligenciju i primjenjuje je u brojnim proizvodima poput Google Translatea, a u vlasništvu Alphabeta je i jedna od vodećih tvrtki za istraživanje AI-ja DeepMind. Tako da, bez obzira na to što naizgled zaostaje za Microsoftom, ima snažnu startnu poziciju.
"Ne vjerujem da će nova verzija Binga, koja se uvelike oslanja na tehnologiju lingvističkog modela, predstavljati veliku prijetnju Googleovu poslovanju u segmentu pretraživanja. Google ima jako razvijenu tehnologiju lingvističkog modela koja parira Microsoft i OpenAI-ju", komentirao je za The Guardian Mark Riedl, profesor na Georgia Institute of Technology.
Ovakav vid umjetne inteligencije, probudio je zainteresovanost javnosti, ali i strah da bi u nekim poslovima umjetna inteligencija mogla zamijeniti ljude. Vjeruje se da je ovo tek početak u utrci za razvoj umjetne inteligencije i pretraživača koji su uzbudili cijeli svijet.