TikTok je bio potpuno nespreman na potez izvršne vlasti Evropske unije kojim je osoblju zabranila upotrebu ove aplikacije.
Theo Bertram, potpredsjednik TikToka za evropsku javnu politiku, rekao je za Bloomberg da su rukovodioci TikToka saznali za ovu odluku putem medija. Odjel Evropske komisije koji je izdao suspenziju nikada nije kontaktirao kompaniju u vezi s bilo kakvim zabrinutostima.
Pročitaj više: EK zabranio djelatnicima korištenje TikTok aplikacije
''Nikad nismo razgovarali s njima. Nikad nas nisu pitali za bilo kakvo pojašnjenje, pa je to iznenađenje'', rekao je Bertram. ''Normalno bismo očekivali određeni angažman, a potom i neku sposobnost da razumijemo koji je slučaj protiv nas, koji su dokazi, da se time pozabavimo. A u ovom slučaju nismo imali ništa od toga''.
Zabrana je bila dio rastućeg pokreta za ograničavanje TikToka na vladinim uređajima, potaknut zabrinutošću oko rizika cyber sigurnosti i vezama kompanije s kineskom vladom. Američki Kongres također je zabranio aplikaciju s vladinih uređaja, a neki tamošnji dužnosnici pozvali su na širu zabranu TikToka, čija je matična kompanija kineska ByteDance Ltd.
Glavni izvršni direktor TikToka Shou Zi Chew prošlog je mjeseca u Briselu posjetio brojne evropske povjerenike, od kojih su neki izrazili zabrinutost oko zaštite podataka. To je uslijedilo nakon decembarskog skandala u kojem su zaposlenici TikToka pristupili korisničkim podacima.
Bertram je rekao da su ti dužnosnici naglasili da TikTok može poslovati u Evropi sve dok kompanija slijedi pravila EU-a koja obuhvaćaju sve, od zaštite podataka do moderiranja sadržaja.
"Nisu nam ostavili dojam da se o tome razmišlja", rekao je Bertram. "Djeluje neevropski da mi ne kažu o takvom potezu".
Interni IT odjel Komisije poslao je e-mail zaposlenicima u četvrtak ujutro u kojem im je rekao da izbrišu aplikaciju sa službenih telefona i uređaja do 15. marta. Bertram je rekao da kompanija prije tog roka želi priliku da sazna zašto je Komisija zabrinuta kako bi objasnila kako čuvaju podatke Evropljana i kako bi saznali kako bi se suspenzija mogla ukinuti.
TikTok je pisao odgovornom odjelu za provizije, ali je dosada nije dobio konkretan odgovor.
Povjerenik Johannes Hahn, koji nadzire korporativni upravni odbor EU koji je i donio odluku, umanjio je težinu poteza na brifingu s novinarima u četvrtak, rekavši da nije bilo "neposredne prijetnje" dužnosnicima Komisije. Ipak, stalno prate situaciju, rekao je.
"Naravno da nije tajna da smo pod povećanom cyber sigurnosnom prijetnjom, stoga bismo trebali poduzeti mjere kako bismo izbjegli bilo šta u budućnosti", rekao je Hahn. Rekao je da je taj potez dio tekuće procjene i obuke osoblja Komisije. "Iz naše profesionalne perspektive to je - ne bih rekao uobičajeni posao- ali to je dio našeg svakodnevnog posla".
Ipak, ovaj potez pokazuje kako EU postaje sve agresivnija u svom pristupu prema TikToku. Nakon razgovora s Chewom u januaru, povjerenik za unutrašnje tržište Thierry Breton rekao je da će EU zabraniti platformu ako ne slijedi pravila o moderiranju sadržaja i podacima.
"Nećemo oklijevati usvojiti puni obim sankcija kako bismo zaštitili naše građane ako revizije ne pokažu punu usklađenost", napisao je Breton.
Izvršna potpredsjednica Margrethe Vestager bila je opreznija u prijetnjama potpunom zabranom platforme kao što su SAD raspravljale, rekavši švedskim medijima ovog mjeseca da takav potez "nije na stolu".
Nizozemska obavještajna agencija također istražuje potencijalne rizike povezane s vladinim službenicima koji koriste TikTok na svojim telefonima. I francuski predsjednik Emmanuel Macron izrazio je zabrinutost oko platforme i njenog uticaja na mlade korisnike.