Rukovodstvo Sindikata radnika rudnika FBiH obmanulo je bh. javnost plasiranjem netačnih informacija o navodnoj odluci Elektroprivrede BiH o stečaju u rudnicima uglja Kreka i Zenica, izazvalo zabrinutost i uznemirenost rudara, njihovih porodica i drugih građana, tvrde u Elektroprivredi BiH.
Ističu da nije donesena odluka o stečaju, niti za nju Elektroprivreda BiH ima ovlaštenja zasnovana na Zakonu o stečaju FBiH.
Zakonom je definisano da su za pokretanje predstečajnog i stečajnog postupka ovlašteni stečajni dužnik, prokuristi i svaki povjerilac koji ima pravni interes za provođenje stečajnog postupka. Postupak se, kako je utvrđeno Zakonom, pokreće u roku 60 dana od dana stupanja platežne nesposobnosti.
"Elektroprivreda BiH informisala je Vladu FBiH o izuzetno teškom stanju u Rudniku Kreka uzrokovanom kontinuiranim padom proizvodnje, produktivnosti, prihoda i posljedično rastom dugovanja prema povjeriocima i gubitaka, ukazujući na to da je Rudnik Kreka ispunio uslove za stečaj", navode u saopštenju iz EPBiH.
Takođe, dodaju, ukazano je na to da uslove za stečaj ispunjava i Rudnik Zenica.
"Postupak stečaja mogu pokrenuti samo oni koji za takvo djelovanje imaju zakonska ovlaštenja", naglašavaju.
Elektroprivreda BiH izvjesno vrijeme upozorava i na činjenicu da rukovodstvo Sindikata svojim aktivnostima, zahtjevima, organizacijom štrajkova i neposluha radnika u rudnicima, prijetnjama i ucjenama izlazi iz zakonskih okvira.
"Zbog ovakvog djelovanja pokrenute su i vode se ozbiljne istrage u nadležnom tužilaštvu. Identičan način postupanja sindikalno rukovodstvo primijenilo je i u posljednjim istupima, najavljujući opšti bunt i nerad, čije će posljedice u slučaju provedbe snositi svi građani Federacije BiH", zaključuju iz EPBiH.
Podsjećamo, prije dva dana je Samostalni sindikat radnika rudnika FBiH uputio dopis Vladi FBiH, resornom federalnom ministarstvu te generalnom direktoru i predsjedniku Nadzornog odbora Elektroprivrede BiH Admiru Andeliji i Izetu Žigiću, u kojem traže da se prekinu aktivnosti na realizaciji odluke o stečaju rudnika Kreka i Zenica, koju je, kako su naveli, donio Nadzorni odbor EPBiH.
"Ako je cilj Elektroprivrede BiH da rudnike u sastavu Koncerna, koji su joj u ogromnoj mjeri pružili bogatstvo, uvodi u stečajne postupke te da u istim omogući eksploataciju uglja određenim moćnicima koji su razvijali i razvijaju svoje kompanije novcem iz rudnika uglja u FBiH, tada je socijalni bunt radnika iz oblasti rudarstva u FBiH neizbježan i neminovan", navode iz Sindikata u saopštenju koje potpisuje predsjednik Sinan Husić.
Sindikat je predložio Vladi FBiH da poništi odluke o osnivanju Koncerna Elektroprivrede BiH, po kojima je sedam rudnika dodijeljeno u vlasništvo ovoj državnoj kompaniji.