Da je rat dobar za biznis nije nikakva tajna, a to jasno pokazuju sve vitalnije vojno-obrambene kompanije diljem svijeta. Jedna od njih je i njemačka tvrtka Rheinmetall koja sa svojih 24 tisuće zaposlenika u 133 globalna ureda proizvodi neka od najubojitijih modernih oružja.
Jedno od takvih je i tenk Leopard 2 za koji rade 120-milimetarski top. Upravo ti tenkovi su trenutno najtraženija roba u Ukrajini.
Iz Rheinmetallova bogatog arsenala dobro je poznata i samohodna haubica PzH 2000 koja je svoje je mjesto prije par godina našla i u hrvatskoj vojsci. Riječ je o topu kalibra 155 milimetara "nakalemljenom" na oklopno vozilo koje postiže brzinu od 60 kilometara na sat i teško je više od 55 tona. Haubica može ponijeti 60 projektila koji, ovisno o vrsti, mogu gađati mete do udaljenosti od čak 80-ak kilometara.
PzH 2000 je trenutno također u akciji na ukrajinskom bojištu, gdje su prijavljeni i neki problemi u njenom radu. Naime, neke od njih su, prema službenom dopisu koji je prošlog srpnja iz Kijeva stigao u njemačko ministarstvo obrane, počele pokazivati poruke o "greški u radu" i morale na servis. Izvori iz njemačke vojske tada su ustvrdili kako je do kvara došlo jer su Ukrajinci pretjerivali s intenzitetom paljbe.
No, PzH 2000 nije jedini adut Rheinmetalla, daleko od toga. Njihovi 120-milimetarski topovi L 44 i L 55 standardni su dio opreme najmodernijih svjetskih tenkova Leopard 2, Abrams M1A1, Challenger 2 i Panther KF51, a razvili su i novi model topa od 130 milimetara koji će vjerojatno postati standardna oprema na novim inačicama zapadnih tenkova.
Uz tenkove proizvode i opremaju brojna oklopna vozila poput Mardera, Pume, Lynxa i Wiesela. Tu su i samohodni minobacači, inženjerska vozila, cijela plejada topova manjeg kalibra, kao i municija za sve vrste modernog naoružanja.
Proizvode i HERO Loitering Munition, sustav koji nadgleda bojište, locira i prati neprijatelja, istražuje moguće mete kako bi pomogao u odabiru onih visoke vrijednosti, odabire pravo vrijeme, smjer i kut napada, a zatim izvodi precizan udar. Riječ je o pametnim projektilima-dronovima kojima upravlja zemaljska operaterska jedinica, bez obzira na nedostupnost GPS-a i komunikacijske smetnje.
Kad smo već kod dronova, nude i Skymaster sustave za obranu civilnih i vojnih meta od napada bespilotnim letjelicama, kao i brojne druge napredne sisteme za nadzor te obranu zračnih i morskih meta.
Stabilne financije
Rheinmetall koncern, uz odjel oružja i municije, čine još i odjeli taktike i logistike, elektroničkih rješenja, senzora i aktuatora te materijala i trgovine. Tako širok asortiman proizvoda pokazao se vrlo lukrativnim, pa je konsolidirana prodaja kompanije u 2021. godini porasla za 4,7 posto, na 5,6 milijardi eura, dok je neto dobit iznosila 391 milijun eura.
Prema preliminarnim rezultatima za kompletnu 2022. koje je tvrtka objavila, prihodi su iznosili 6,4 milijarde eura, što je rast od 13 posto. Iz Deutsche Banka im prognoziraju i rast neto dobiti na 484 milijuna eura.
Prema podacima štokholmskog Međunarodnog instituta za mirovna istraživanja (SIPRI), Rheinmetall je 2021. godine zauzeo 31. mjesto među najvećim svjetskim proizvođačima oružja, sa zaradom od četiri milijarde eura isključivo od prodaje oružja koje je, po SIPRI-u, činilo 66 posto ukupne prodaje tvrtke.
Treba naglasiti kako je prije rata u Ukrajini udio prodaje oružja imao osjetno manji volumen u prometu kompanije koja je pametno diversificirala svoj portfelj i sve se više orijentirala na autoindustriju. Proizvode razne dijelove za vodeće proizvođače automobila, i to za sve vrste vozila, od klasičnih motora na fosilna goriva, preko električnih pa sve do pogona na vodik.
Ružičaste prognoze
Prognoze su jako dobre i za 2023. godinu. Naime, Rheinmetall bi u Ukrajinu trebao isporučiti 40 oklopnih vozila Marder procijenjene vrijednosti 70-ak milijuna eura. Također je planirana isporuka Leopard 1 i 2 tenkova.
Prema posljednjim bi vijestima kompanija do kraja ove, odnosno početka 2024. godine trebala isporučiti čak 139 tenkova, a prva tranša bi za Ukrajinu trebala krenuti u travnju i svibnju.
Sve bi to, prema procjeni Deutsche Banka, promet kompanije trebalo podići za oko 12 posto u 2023. godini, na 7,5 milijardi eura, dok bi neto dobit trebala iznositi oko 600 milijuna eura. Nastavak pozitivnog trenda očekuje se i u 2024. s projiciranim prihodima od 8,7 milijardi i neto zaradom od 780 milijuna.
Takav uzlet bi i vrijednost dionice Rheinmetalla trebao podići na 250 eura.
Prema mišljenju analitičara korporativnih financija Bloomberg Adrije Ilije Nešića, na stabilnost i financije kompanije će blagotvorno djelovati i najava njemačke Vlade o povećanju ulaganja u obranu na dva posto BDP-a.
"Pokretači rasta također će biti i mogućnosti izvoza obrambenih proizvoda u Srednju i Istočnu Europi te u Australiju, kao i prilika za povećanje marže potaknuta većim količinama i boljom iskorištenošću postojećih kapaciteta", pojašnjava Nešić i dodaje kako je zaduženost kompanije povoljna, što se ogleda u negativnom odnosu neto duga i EBITDA-e.
S druge strane, kao glavne rizike vidi cikličnost potražnje za oklopnim vozilima i municijom, pad investicija kompanije zbog volatilnosti tržišta te izloženost automobilskog poslovanja makroekonomskim faktorima.
"Rheinmetall je najavio akviziciju ExpalaSystemsa, španjolskog proizvođača streljiva. Datum zatvaranja transakcije planiran je za ljeto 2023. godine, a Expal bi znatno ojačao Rheinmetallov portfelj municijskih proizvoda", smatra Nešić.