Ovogodišnjom Glassdoorovom listom 100 najboljih mjesta za rad dominiraju tehnološke tvrtke, no dvije, inače redovne članice tog popisa, Apple i Meta, nisu uvrštene.
Više od 40 posto kompanija na ovogodišnjoj listi je u tehnološkoj industriji, unatoč valu otpuštanja. Glassdoor, platforma za anonimne recenzije poslodavaca, svake godine objavljuje listu američkih tvrtki koje su se istaknule i tijekom prethodne godine prikupile pozitivne recenzije više od tisuću zaposlenika. Prošle su godine i Meta i Apple bili u sredini top 100 liste. Ove je godine na vrhu liste softverska tvrtka Gainsight, koja se prvi puta našla na ljestvici najboljih poslodavaca.
"Tehnološki sektor je i dalje najzastupljeniji na popisu", rekao je vodeći ekonomist Glassdoora Daniel Zhao. "Međutim, istovremeno je taj sektor tijekom 2022. godine bio na vlaku smrti." S obzirom na to da su neke tvrtke ispale s popisa, a druge prvi put ušle, dodao je, "lijep je podsjetnik da teška vremena često dovode do promjena u sastavu - tvrtke koje se oslanjaju na stare metode mogle bi propasti, a nove tvrtke često rastu u kriznim vremenima."
To je prvi put da Apple nije dospio na listu otkako ju je Glassdoor počeo objavljivati 2009. godine. Meta je na rang-listi od 2011. godine i tri je puta zasjela na prvo mjesto, to se dogodilo posljednji put 2018. godine. Jedine dvije tvrtke koje su se svake godine nalazile na popisu tijekom 15 godina su Google Alphabet i Bain & Company.
I Meta i Apple suočili su se s izazovima tijekom prošle godine. Meta je ukinula više od 11.000 radnih mjesta u prebacivanju svog fokusa na metaverzum. Glassdoor uzima u obzir poslovne izglede tvrtke, a promjena u strategiji učinila je zaposlenike "pomalo nesigurnima kako će se to točno odigrati", rekao je Zhao. Otpuštanja mogu utjecati na pad morala zaposlenika i time nanijeti dugoročnu štetu employer brandingu poslodavca.
Apple bi to što se nije plasirao na listu mogao pripisati obvezi povratka na posao, na što upućuju i recenzije radnika. "Zaposlenici zaista cijene mogućnost rada na daljinu ili barem hibridno", rekao je Zhao. "Pritisak na zaposlenike da se vrate u urede nije dočekan s veseljem."
Debitant na listi Gainsight bavi se izradom platformi za korisničke usluge, proizvode i angažman zajednice. U svojim recenzijama zaposlenici su istaknuli transparentno vodstvo tvrtke, raznolikost i uključivost, prilike za karijerno napredovanje i fleksibilnost - od rada na daljinu do neograničenih plaćenih slobodnih dana. Osnovan 2009. godine, Gainsight nudi softver stotinama tvrtki i kaže da je prilagođen radu na daljinu i da s mu na prvom mjestu ljudi.
"U vremenima krize ovo je često prilika za te tvrtke u usponu", rekao je Zhao. "Najbolje tvrtke će učiniti sve kako bi osigurale da svaki dio iskustva zaposlenika bude najbolji u klasi."