Meti je određena nova kazna od 275 milijuna dolara za kršenja europskih pravila o privatnosti jer su curenjem podataka s te društvene mreže objavljeni osobni podaci više od 500 milijuna korisnika Facebooka.
Kaznu je platformi Marka Zuckerberga izrekla irska Komisija za zaštitu podataka, i to nije prvi put. U rujnu ove godine Meta je kažnjena sa 400 milijuna dolara zbog povrede zaštite podataka u postupanju s djecom. U listopadu prošle godine irske vlasti su kaznile Metu s oko 225 milijuna eura zbog kršenja u vezi s razmjenom poruka aplikacijom WhatsApp. S najnovijom globom iznos novčanih kazni za kršenje europskih propisa o privatnosti popeo se na više od 900 milijuna dolara.
Kazne su posljedica strožije regulacije u Europskoj uniji nakon usvajanja Opće uredbe o zaštiti podataka. Budući da ima zadatak nadzirati usklađenost tehnoloških tvrtki s pravilima o zaštiti podataka iz 2018. godine, Irska je bila pod pojačanim pritiskom. Država je dobila ključnu ulogu u provedbi europske regulative o zaštiti podataka jer je brojnim tehnološkim tvrtkama poput Mete, Googlea i Twittera tamo europsko sjedište. Istraga se vodi i o TikToku, koji je također otvorio sjedište u Irskoj.
Tijekom prošlog mjeseca Meta, čije su dionice posljednjih desetak godina rekordno niske, otpustila je oko 13 posto radne snage, odnosno oko 11.000 zaposlenika.
Najnovija kazna za Metu rezultat je povrede prava o zaštiti podataka, koja je nastupila jer su se podaci ukradeni na Facebooku našli na internetskim forumima. Tamo su objavljena imena korisnika, lokacije i datumi njihova rođenja.
Meta se nakon izricanja novčane kazne obratila javnosti priopćenjem u kojem su istaknuli da su krađa i pronevjera podataka neprihvatljivi te da se to protivi njihovim pravilima. Napomenuli su kako su, ne bi li spriječili ponavljanje takvog scenarija, promijenili politiku o zaštiti podataka. Međutim, nisu se izjasnili hoće li se žaliti na tu odluku.
Meta nije jedini tehnološki div pod pomnim nadzorom regulatora. Prošle su godine europska regulatorna tijela kaznila Amazon s gotovo 750 milijuna eura zbog internetskog oglašavanja. U siječnju su francuski regulatori kaznili Google s 90 milijuna eura zbog kršenja u vezi s prikupljanjem podataka korisnika YouTubea.