Energoinvest, uvoznik plina iz Rusije, u sporu je s mađarskom kompanijom FGZS koja je do aprila 2021. godine bila zadužena za transport ruskog plina u Federaciju Bosne i Hercegovine, tvrdeći da je ovoj kompaniji za transport plina preko Ukrajine i Mađarske u proteklim godinama plaćao "znatno više od tarife odobrene od mađarskog regulatora".
Tužba iz Energoinvesta uslijedila je nakon što je mađarski FGZS u septembru 2021. pokrenuo spor kojim od Federacije BiH potražuje više od 21 milion dolara, piše Radio Slobodna Evropa.
Mađari su spor pokrenuli pred Arbitražnim sudom u Cirihu u Švicarskoj. Osim Energoinvesta, tuženi su Vlada Federacije BiH te BH Gas, javna kompanija zadužena za transport plina za potrebe FBiH, čiji je osnivač Vlada ovog entiteta.
Razlog je što je FBiH od 1. aprila 2021. promijenila trasu snabdijevanja ruskim plinom i prešla na tzv. Turski tok. To je urađeno uprkos tome što je ugovor s mađarskim FGSZ-om trebao biti na snazi do 2023. godine.
BiH je do 2021. godine ruski plin dobijala plinovodom koji je išao preko Ukrajine, Mađarske i Srbije. Nakon toga je snabdijevnje nastavljeno putem tzv. Turskog toka koji se proteže od Rusije do Turske preko Crnog mora.
O detaljima tužbe iz Energoinvesta, koji je u većinskom vlasništvu Vlade Federacije BiH, nisu željeli govoriti, niti su odgovorili na pitanje za koji "prekoračeni" iznos terete Mađare.
Naveli su da je u toku arbitražni proces, u okviru kojeg je podnesena tužba i da ne mogu otkrivati više informacija, ali da bi, prema arbitražnim procedurama, proces trebao biti okončan u drugoj polovini 2023. godine.
"Smatramo da su tuženi u arbitražnom postupku iznijeli ozbiljne argumente zbog kojih smatramo da je zahtjev FGSZ bez osnova. Štaviše, podnesena je i protivtužba zbog naplate transporta gasa za Federaciju BiH u prethodnim godinama u iznosima koji su znatno veći od transportnih tarifa koje je odobrio mađarski regulator", saopćili su za RSE iz Energoinvesta.
U bh. entitetu Republika Srpska, koji je znatno manji potrošač plina u odnosu na drugi bh. entitet, isporuka plina putem Turskog toka počela je početkom januara 2021. godine.
U kompaniji Gas Res, koja je ovlašteni distributer gasa za RS, naveli su tada kako su imali direktan ugovor s ruskim "Gaspromom", koji su potpisali krajem 2020. godine.
Plinovod Turski tok bio je dio dugoročne ambicije Rusije da na minimum svede transport plina kroz Ukrajinu izgradnjom alternativnih pravaca kao što su Turski i Sjeverni tok 1 i 2.